Sukcesy na stawie: miejsce połowu, ryby docelowe, montaż

Kleine Teiche werden oft von Anglern unterschätzt, obwohl sich darin oft kapitale Fische tummeln. Wir zeigen dir wie du sie fängst und was zu beachten ist.

Sukcesy na stawie: miejsce połowu, ryby docelowe, montaż

 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Połów drapieżników
 6. »
 7. Sukcesy na stawie: miejsce połowu, ryby docelowe, montaż

Łowienie ryb w leśnym stawie jest proste

Płytka woda w stawie stosunkowo szybko nagrzewa się w ciągu dnia wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. A wraz z tym ryby znów stają się aktywne i wyruszają w poszukiwaniu pożywienia. Czy znasz jakiś staw w pobliżu? W takim razie wybierzmy się tam. Ale nie zapomnij najpierw dowiedzieć się, kto jest jego właścicielem, aby nie łowić ryb z książek. Jednocześnie możesz dowiedzieć się, czy ryby w stawie są dokarmiane i czym są karmione (np. zwykłym chlebem). Może to ułatwić wybór przynęty.

W takich stawach może występować wiele gatunków ryb. Najpopularniejsze są chyba karpie, liny i okonie. Zawsze więc trzeba się spodziewać, że karp będzie gryzł, nawet jeśli chcemy łowić okonie. Dlatego należy wybrać bardziej wytrzymałą wędkę. Zalecana jest żyłka mono 0,20mm – 0,25mm. W przypadku okonia ważny jest regularny dopływ świeżej wody. Jeśli tak jest, można spodziewać się niewielu, ale za to naprawdę dużych okoni. Znajdziecie je dokładnie przy tych dopływach.

Bestseller No. 1
100 metrów żyłka wędkarska w przezroczystym, 8,0 szpula nylonowy drut wędkarski odporny na zużycie, średnica 0,5 mm drut rybny silne napięcie do wędkowania morskiego, szerokie zastosowanie w
 • Każde opakowanie zawiera 1 paczkę żyłki wędkarskiej o średnicy 0,5 mm. Łącznie 100 lub 200 metrów długości...
 • Drut wędkarski o długości 8,0 x szpula Maksymalna waga przedmiotu, który można rozciągnąć, wynosi 21 kg
 • Wykonane z wysokiej jakości nylonu, dzięki czemu wędkarstwo jest trwałe, wytrzymałe i wystarczająco odporne na...
Bestseller No. 1
Zite Wędkarstwo Mini wobler zestaw neonowy - 10 ultralekkich sztucznych przynęt, okoń na pstrągi - pojedynczy haczyk wobler na pstrągi 2,8 cm 1,6 g - fluorescencyjny
 • 10 przynęt na ryby + pudełko: przy zakupie tego zestawu otrzymasz 10 chwytliwych ultra lekkich sztucznych przynęt w...
 • Przynęta Super UL: Jeśli uwielbiasz ultralekkie wędkowanie pstrągów i okoni, nie będziesz już chcieć przegapić...
 • Fluorescencyjne neonowe wzornictwo i oczy 3D: przynęty na pstrąga są wyposażone w realistyczne oczy 3D i są...
Bestseller No. 1
Storfisk fishing & more 4 lub 6 sztuk uniwersalnych spławików do biegania przezroczyste z silikonowymi pierścieniami spławiającymi – również do stosowania jako spławiki, udźwig spławiki: zestaw
 • W zakres dostawy wchodzą 2 silikonowe pierścienie do spławików
 • Funkcja 2 w 1: możliwość użycia jako spławik biegowy lub jako spławik blokujący
 • Przezroczysty korpus kozioła pod wodą prawie niewidoczny

Wędkowanie blisko brzegu

Oprócz dopływów, prawdziwymi gorącymi miejscami w wodzie są leżące drzewa, korzenie lub podcięte brzegi. Ryby chowają się tutaj, a wędka może być ustawiona bezpośrednio przy brzegu. Nawiasem mówiąc, mętna woda jest zawsze dobrym znakiem, że karpie są w ruchu w wodzie. Grzebią one w dnie stawu, a błoto mętnieje w wodzie. Karmienie nie jest konieczne w takich stawach, ponieważ ryby szybko stają się podejrzliwe wobec większych ilości.

Zanęta i zanęta topowa do połowu w stawie

Topową zanętą na karpie jest dość prosty chleb lub lekkie bułki. Są one bardzo popularne i można je oferować na powierzchni wody bez większego rygoru. Ale okoń i lin również mogą na to reagować. Na okonie zawsze dobre są też robaki Dew. Możesz wstrzyknąć do nich trochę powietrza za pomocą strzykawki, aby nie zakopały się w dnie.
Wypróbowałbym też różne rodzaje jigów. Albo z ołowiem na dnie, ze spławikiem tuż nad dnem lub po prostu z płatkiem chleba na haku na powierzchni.

Dodatkowe wskazówki:

 1. Po przyjeździe należy najpierw obserwować wodę i sprawdzić, czy można zauważyć unoszące się bąbelki (kopanie karpi) lub skaczące małe rybki (drapieżne okonie). Można wtedy odpowiednio wybrać miejsce połowu.
 2. Na okonia wypróbuj kombinację krewetki i robaka rosochatego. Użyj larwy jako „stopera”.

Zdjęcie na okładce: ©flickr / Sven Gaedtke / CC by 2.0

Artykuły powiązane