Wybierz i zadbaj o dobre haki jigowe

Wir zeigen dir worauf es beim Kauf von Jighaken ankommt. Außerdem erfährst du wie man Jigs pflegen kann.

Wybierz i zadbaj o dobre haki jigowe

Jigkopf auf Feinwaage
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów drapieżników
  6. »
  7. Wybierz i zadbaj o dobre haki jigowe

Jigi dostępne są w wielu różnych wzorach. Należy jednak zwrócić uwagę na pewne cechy przy zakupie jigów, aby później podczas łowienia nie mieć żadnych minusów. Jest to bardziej niż denerwujące, jeśli możesz zawiązać najlepszy węzeł i mieć najlepszą gumową rybę gotową: Jeśli hak jigowy jest słabej jakości, stracisz ryby.

Jig: Oto cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując jig

Nie skąp na drobiazgach i od razu kupuj sensowne haki jigowe. Dzięki tym pięciu wskazówkom będziesz miał z tego wiele radości:

Ostry punkt haka

Niezwykle ważne jest, aby wybrać haczyki, które są bardzo ostre, tak aby szybko znalazły chwyt w pysku sandacza lub szczupaka. Ostrość możesz sprawdzić stosunkowo łatwo, delikatnie przesuwając haczyk po paznokciu i pozwalając mu się „przykleić”. Ale uwaga 😉

Stabilność

Sprzedawane są również haki jigowe, które są bardzo cienkie. Oznacza to, że mogą one z łatwością przebić się do pyska ryby, ale ryzyko ich wygięcia lub zerwania jest również bardzo duże. Dlatego lepiej zawsze wybierać o jeden rozmiar mocniejsze.

Bestseller No. 2
Uni Cat FT-Jig Hak piłkarski ze stali hartowanej Rozmiar 10/0 i 12/0 Waga 20 g - 80 g, Jighaken 12/0-40g
  • Ostry jak brzytwa hak z specjalnie hartowanej stali, który całkowicie wykluczono wyginanie, w połączeniu z...

Kształt: Główka i hak

Istnieją również różne kształty główek. Sprawdzają się jednak proste jigi z okrągłą główką. Można je stosować uniwersalnie, czy to przy jigowaniu na sandacza czy przy twistowaniu na okonia. Należy również zwrócić uwagę na wygięcie haka. Często jest ono zbyt wąskie i leży zbyt blisko gumowej ryby.

Trzpień / Koralik

Wiele główek jigowych posiada mały koralik tuż przed główką, aby zapobiec zsuwaniu się gumowej rybki z haka. Często jednak są one zbyt grube i trudno jest przełożyć gumową rybkę przez koralik. Świetnym rozwiązaniem (np. firmy Daiwa) jest mały druciany haczyk, który naprawdę zapewnia trzymanie nawet w miękkich gumowych związkach.

Przechowywanie i pielęgnacja jigów

Oto kilka wskazówek, jak dbać i przechowywać swoje dżigi.

Sortowanie: Jeśli kupisz małą precyzyjną wagę, zawsze będziesz dokładnie wiedział, jak ciężkie są twoje głowice. Zdarza się, że nie mają one etykiety. Wodoodpornym pisakiem możesz napisać na niej wagę i posortować je dalej.

Przechowywanie na sucho: Upewnij się, że nie przechowujesz jigów na mokro. Dlatego najlepiej jest je wysuszyć po każdym użyciu i dopiero wtedy włożyć do pudełka na sprzęt. Zapobiegnie to powstawaniu rdzy. Szczególnie jeśli łowisz w słonej wodzie, powinieneś je umyć w małym wiadrze ze słodką wodą.

Utrzymuj je w świeżości: Regularnie sprawdzaj swoje jigi. Uszkodzone, wygięte i tępe dżigi należy wyrzucić. Możesz również przedłużyć ich trwałość przechowując zmatowiałe i brudne jigi przez noc w pojemniku z esencją octową, a następnie szorując je starą szczoteczką do zębów. Haki jigowe w końcu stępią się wraz z użytkowaniem. Możesz je ponownie naostrzyć za pomocą ostrzałki do haków, aby zwiększyć ich żywotność.


Mam nadzieję, że te wskazówki Ci pomogły. A może masz jakieś inne? To piszcie teraz w komentarzach!

Artykuły powiązane