Jak skutecznie łowić śledzie

Jedes Jahr Anfang April ist es wieder soweit und die Heringe ziehen in Schwärmen an die Ufer der Ostsee zum Laichen. Wir berichten euch, wie unser Fangerfolg in Kiel war und was für das Heringsangeln benötigt wird.

Jak skutecznie łowić śledzie

 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Połów drapieżników
 6. »
 7. Jak skutecznie łowić śledzie

[et_pb_section bb_built=”1″ template_type=”section”][et_pb_row _builder_version=”3.15″ box_shadow_style=”preset2″ custom_margin=”|30px|”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.15″ custom_padding=”5px|5px|5px|30px” custom_padding_phone=”15px|5px|30px” custom_padding_last_edited=”on|tablet” custom_padding_tablet=”0px|5px|30px”]

Łowienie śledzi: Wszystko o montażu, miejscach połowu i pogodzie

 1. Raport z połowów
 2. Montaż na udany połów śledzia
 3. Jak prowadzić paterę na śledzia
 4. Idealne miejsce do wędkowania
 5. Optymalna pogoda i pora roku
 6. Odsklepianie, patroszenie i przygotowanie śledzia
 7. Tło

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Udany połów śledzi? Wyprawa wędkarska do Kielna.

Godzina11:00: Wyruszam z Hamburga z moim kolegą wędkarzem Fynnem, aby udać się do Kilonii na połów śledzi. Jesteśmy w dobrych nastrojach, bo w ostatnich dniach przeczytaliśmy kilka dobrych raportów o połowach.
12:30: Wybraliśmy Sartorikai w Kiel jako nasze miejsce. Tam możemy zaparkować bezpośrednio przy łowisku (uwaga: parkowanie jest tu właściwie zabronione i „tolerowane” są jedynie samochody należące do wędkarzy przebywających na miejscu). Jest to środek tygodnia, a więc bardzo pusto. O tej porze dnia na miejscu jest garstka wędkarzy, którzy muszą nam wyznać swoje Schneiderowe istnienie. Wychodzimy więc najpierw coś przekąsić.

©Paul Lahrmann
Mimo skromnego uzysku był to miły dzień wędkowania ©Paul Lahrmann

13:00: Zaczynamy. Fynn łowi wędką 2,70m z ciężarem wyrzutowym 40-80g i żyłką 0,30. Ja łowię wędką 3m z ciężarem wyrzutu 30-70g i żyłką 0,25. Oba przypony wyposażone są w haki 14 mm. Więcej o wierzchowcach poniżej.
Godzina13.05: Trzeci rzut przynosi nam obu ryby. Fynn wylądował podwójnego, a ja pojedynczego śledzia.
16.00: To było na razie wszystko. Absolutnie nic. Wędkarze obok nas też nie mają sukcesów. Robimy więc przerwę na kawę. Wieczorem i tak powinno być więcej.
18.30: Po przerwie na kawę Fynnowi udało się złowić jedną rybę. A potem prawie w tym samym czasie złowiliśmy kolejną.
19:30: Mieliśmy dość i spakowaliśmy się.
Wniosek: Ryby nie były dziś gotowe. Woda była wciąż zbyt zimna (6 stopni). Jeśli były brania, to prawdopodobnie były to mini szkółki, które złowiliśmy w tym samym czasie. Niemniej jednak był to miły dzień w Kilonii z bardzo dobrą pogodą.

Zestaw do udanych połowów śledzi

Śledzie łowi się przede wszystkim na tak zwane patery śledziowe. Są to przypony, na których zamontowanych jest do sześciu haczyków w rzędzie. Są one zakończone prawdziwą skórą ryby lub kolorowymi włóknami z tworzywa sztucznego. Taki przypon mocowany jest bezpośrednio do linki głównej za pomocą krętlika. Na końcu znajduje się ciężarek ołowiany (ołów śledziowy) lub flasher/pilker.

Oczywiście to od Ciebie zależy jaki paternoster wybierzesz. Zawsze jednak warto mieć pod ręką kilka wariantów, aby móc reagować na przerwy w braniach. W ten sposób śledzie mogą jednego dnia cudownie gryźć na tych z prawdziwą rybią skórą a następnego dnia tylko na tych z plastikowymi włóknami. W każdym przypadku polecam hak o rozmiarze 14.

Bestseller No. 1
Zestaw 2 przyponów morskich firmy Behr Baby Shrimp przypon śledzia patnoster 5 ramion świecący Norwegia zmontowany długość 140 cm, grubość sznurka 0,40 mm, rozmiar haczyka 2 (mieszanka)
 • Zestaw 2 przyponów morskich firmy Behr Baby Krewetki Przypon Śledź Patnoster 5 ramion świecące Norwegia zmontowane...
 • Przypon do krewetek makreli z 5 ramionami bocznymi. Idealnie zmontowana/wiązana z atrakcyjnymi imitacjami krewetek.
 • ferig przypon, mini krewetki, do łowienia ryb, norwegii, śledzia

Waga przyponów śledziowych może wahać się od 30g do 80g. W zależności od tego gdzie łowisz, jak silny jest prąd i gdzie są ryby. Do łowienia w okolicach portu polecałbym ołów 40g, aby łowić blisko dna. Z 30g możesz łatwo przeszukać środkową część wody w poszukiwaniu śledzi.

Jest pewna szczególna cecha podczas łowienia z łodzi. Ponieważ łowienie odbywa się dalej, całkiem możliwe jest napotkanie dorsza. Dlatego warto użyć pilk jako ciężaru ołowianego, aby złowić dorsza lub dwa.

W ten sposób prowadzi się pilk śledzia

Nigdy nie wiadomo dokładnie, gdzie są ryby. Daleko, na brzegu, na dnie lub w wodzie średniej. Istnieje wiele wariantów. Aby się o tym przekonać, należy obłowić wszystkie obszary w sposób naturalny, a są na to różne sposoby. Albo pozwalasz, aby platforma opadła na dno, a następnie przyciągasz ją do siebie i pozwalasz, aby po drodze opadła jeszcze raz i jeszcze raz. W ten sposób obławia się dno. Albo wybieramy lżejszy ołów, stale podciągamy linkę i prowadzimy ją równomiernie w wodzie średniej.

W każdym razie, jeśli masz bran ie, nie uderzaj i nie ściągaj natychmiast. Jeśli czujesz w wędce brania, nie powinieneś uderzać. Paszcze śledzi są bardzo wrażliwe i hak najprawdopodobniej zostanie wyrwany. Dodatkowo można odczekać krótki czas po braniu, bo bardzo prawdopodobne jest, że w pobliżu są inne śledzie i będą brały na inne przynęty.

Idealne miejsce do łowienia

Jak już wspomniano, czasem trzeba poszukać ryb. Gdy pojawi się szkółka, szybko złowisz swoje 40 śledzi. Ale czasami ryby są w rejonie portu miejskiego, czasami znacznie dalej w dół rzeki. Czasami są na brzegu kanału żeglugowego, a czasami w metrowej głębokości wodzie bezpośrednio przy brzegach trzcin. Jeśli przez pół godziny przebywamy w jednym miejscu bez śledzia na żyłce, należy zmienić miejsce. W Kilonii tego nie zrobiliśmy, bo wciąż mieliśmy nadzieję na wieczór i nie chcieliśmy rezygnować z teoretycznie dobrego miejsca.

Bardzo dobre miejsca do łowienia śledzi na Bałtyku:

 • Zatoka wokół Rugii: Prawdziwy hot spot! Ale kiedy naprawdę się rozkręca, staje się również ramię w ramię z innymi wędkarzami. Ale w zamian dostaje się wiadra ryb z morza. Można tu łowić prawie wszędzie, ale najłatwiej z łodzi.
 • Rostock: Bardzo dobre miejsca to okolice portu, wschodnie molo Warnemünde i okolice starej stoczni Warnow.
 • Lubeka: Tutaj połowy są dobre w porcie i w ujściu rzeki Trave. Interaktywna mapa pokazuje dozwolone i zabronione obszary wokół Lubeki. Wywołaj mapę tutaj!
 • Neustädter Hafenbrücke: Warto odwiedzić tutaj cały basen portowy, do którego można łatwo dotrzeć. W Neustädter Bucht bardzo dobre wyniki można uzyskać tylko łodzią.
 • Eckernförder Mole: Można zdecydowanie przetestować.
 • Kiel: Jest tu kilka dobrych miejsc, takich jak Sartori Kai, Thiessen Kai, Kiel’s Schwentinemündung, łowiska przy Scheerhafen i oczywiście sam Kiel Fjord.
 • Kappeln na rzece Schlei: Podobnie jak w przypadku zapory na Rugii, również tutaj wędkarze stają w szczycie sezonu na wysokości zadania. Ale nie bez powodu, ponieważ również tutaj możliwe są bardzo dobre połowy.

Optymalna pogoda i pora roku

Śledzie w nocy nic nie widzą. Dlatego ważne jest, aby spróbować ich w świetle. Lubią też cieplejszą wodę i słońce. Sezon na śledzie zaczyna się więc wtedy, gdy robi się cieplej. Ma to miejsce pod koniec marca, na początku kwietnia. W tym czasie notuje się bardzo dobre połowy. Równie dobrze jest od września. To właśnie wtedy śledzie są naprawdę tłuste po lecie.

Bestseller No. 1
Soytich podbierak druciany drut podbierak druciany (kescherQ-3)
36 Recenzje
Soytich podbierak druciany drut podbierak druciany (kescherQ-3)
 • Średnica: na dole 34 na górze 26 cm
 • Długość: 48 cm (mierzona bez uchwytu)
 • Pokrywa i dno z samozamykającym się mechanizmem sprężynowym.
Bestseller No. 1
kangten Ultrasonic Inverter Electro Fisher Shocker elektryczny wędkarstwo Pulse Fishing Machine Fish Stunner 12 V 1030NP
 • ✦ Napięcie wejściowe: 12 VDC zakres znamionowy (9,8-14 V/DC); prąd wejściowy: 10-120 A
 • ✦ Napięcie wyjściowe: impuls 900 V/AC; moc wyjściowa: maksymalnie 3000 W (w szczycie) (praca 1500 W)
 • ✦ Szerokość impulsu: 1% – 12% regulowana; częstotliwość wyjściowa: 20-120 Hz regulowana
Bestseller No. 1
Wytrzymałe nożyczki kuchenne, ostre, ze stali nierdzewnej, do kuchni, uniwersalne, do ogrodu, biura, papieru, kurczaka, drobiu, mięsa, warzyw, otwieracz do butelek, białe
2,335 Recenzje
Wytrzymałe nożyczki kuchenne, ostre, ze stali nierdzewnej, do kuchni, uniwersalne, do ogrodu, biura, papieru, kurczaka, drobiu, mięsa, warzyw, otwieracz do butelek, białe
 • Wysokiej jakości materiał: nożyczki kuchenne są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, bardzo ostre i...
 • Wielofunkcyjne nożyczki: nożyczki kuchenne z łatwością tną mięso, drób, warzywa, zioła, rozłupują orzechy,...
 • Konstrukcja uchwytu i osłony: uchwyty nożyczek kuchennych są bardzo wygodne i łatwe do trzymania. Osłona ostrza...

Odsklepianie, patroszenie i przygotowywanie śledzi

Jeśli złowiłeś śledzia, możesz go łatwo oskalpować za pomocą drucianego podbieraka. Włóż śledzia do siatki, a następnie pociągnij go w górę i w dół po powierzchni wody lub pozwól mu raz po raz uderzać o powierzchnię. Wkrótce zobaczysz, że łuski lśnią w wodzie.

Usuwanie śledzi jest również bardzo proste. Rozetnij nożyczkami brzuch od odbytu do serca, przetnij kręgosłup za głową, wciśnij kciuk w to nacięcie i wyciągnij wszystkie wnętrzności naraz.

Ausnehmen von Heringen
W ten sposób łatwo wypatroszysz śledzia. © Paul Lahrmann

Śledzie można przygotować na różne sposoby. Szybko i smacznie jest, jeśli się je posoli i lekko popieprzy, a następnie obtoczy w mące i usmaży na patelni. Dobrze komponują się z ziemniakami i twarogiem lub sałatką ziemniaczaną.

Kontekst:

Śledzie są rybami szkolnymi i każdej wiosny migrują do wybrzeży Bałtyku na tarło. Składają ikrę na dnie w pobliżu brzegu. W tym czasie można dobrze łowić śledzie.

Artykuły powiązane