Kłusownictwo – Alternatywna, ale chwytliwa metoda połowu

Vor allem junge Angler kennen das Pöddern gar nicht mehr. Dabei kann man mit dieser Angeltechnik auf einfachster Weise große Aale oder Heilbutt an Land ziehen.

Kłusownictwo – Alternatywna, ale chwytliwa metoda połowu

Angelwürmer zum Pöddern
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów drapieżników
  6. »
  7. Kłusownictwo – Alternatywna, ale chwytliwa metoda połowu

Jest wielu wędkarzy, którzy nie wiedzą co kryje się za tą metodą łowienia. Dlatego na tej stronie streściliśmy najważniejsze kwestie. Zasada działania kłusowników jest dość prosta: bez większego wysiłku technicznego, za pomocą wełnianej żyłki i pęku robaków łowi się takie ryby jak węgorz czy halibut. Nie używa się haczyka wędkarskiego, ponieważ ryby same zaczepiają się zębami w wełnianej żyłce.

Przynęta i montaż

Przynętą jest kulka lub pęczek dobrych dwudziestu do trzydziestu robaków rosa. Robiąc taką wiązkę robaków, należy je ładnie związać w węzeł i grubą wełnianą nitkę wielokrotnie przeciągnąć lub wrobić w wiązkę za pomocą igły zanętowej. Niektórzy wędkarze dodają do kulki również ołów ziemny, aby szybciej tonęła.

Metoda ta działa, ponieważ węgorz wgryza się w wełnianą nić swoimi drobnymi ząbkami i wtedy można go podnieść z wody. Niektórzy kłusownicy używają również nici bawełnianych lub wrabiają w kłębek części damskich rajstop. Profesjonalista zamiast wędki używa kija kłusowniczego, na przykład bambusowego. Ważne jest tylko to, aby użyć naprawdę mocnej wełnianej nici – w końcu kłębek robaków nie może się zerwać. Ponadto zawsze ważne jest szybkie wylądowanie ryby, ponieważ dzięki szarpanym ruchom może się ona szybko uwolnić.

Gdzie i jak zanęcać

W zasadzie kłusowanie może się opłacać wszędzie tam, gdzie występują węgorze. Powinien być jednak przynajmniej lekki prąd, a przynęta musi mieć możliwość dotknięcia dna. Metoda ta sprawdza się szczególnie na rowach i rozlewiskach, ale niektórzy wędkarze z powodzeniem kłusują nawet z łodzi, na przykład na Łabie. Aby mieć pewność, że branie zostanie zauważone, kij kłusowniczy musi być cały czas trzymany w ręku – żyłka musi być jak najbardziej napięta. W przypadku brania ryby należy szybko, ale bez szarpania, podnieść rzekomy połów nad zagłębienie terenu lub brodzik, gdzie następnie opada. Inni podnoszą połów bezpośrednio do łodzi lub na ląd.

Artykuły powiązane