Porady i wskazówki dotyczące połowu łososia dla początkujących

Zahlreiche Angler träumen davon, eines Tages auf Lachs zu angeln. In Ländern wie Alaska, Kanada oder Norwegen stehen die Chancen auf den Fang großer Lachse sehr gut.

Porady i wskazówki dotyczące połowu łososia dla początkujących

Atlantischer Lachs Fliegenrute
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Łowienie pstrągów
  6. »
  7. Porady i wskazówki dotyczące połowu łososia dla początkujących

Łosoś należy do rodzaju ryb podobnych do pstrąga. Kiedy wędkarze mówią o łososiu, mają na myśli łososia atlantyckiego lub pacyficznego, w zależności od obszaru połowu. Żyją one w Oceanie Atlantyckim lub Spokojnym i późną jesienią płyną w górę rzeki, aby odbyć tarło w górnym biegu. Zazwyczaj ryby nie przeżywają tzw. migracji łososia i giną po tarle. Młode ryby pozostają w wodzie przez około jeden do jednego i pół roku, zanim rozpoczną swoją podróż do morza.

Łosoś był kiedyś popularną, a przede wszystkim niedrogą rybą spożywczą. Jednak od początku ubiegłego wieku zasoby łososia gwałtownie zmalały. Odpowiada za to zarówno zanieczyszczenie wód i ich budowa, jak i przełowienie. Na szczęście udaje nam się opanować problem zanieczyszczenia wody – przynajmniej w Niemczech – dzięki czemu zasoby mogą się odbudować. Na przykład w Renie ponownie zaobserwowano łososia. Ponadto powrót łososia jest zasługą innych środków, takich jak budowa przepławek dla ryb.

Bestseller No. 1
Zestaw przynęt wędkarskich, 12 sztuk, wielokolorowe błystki, łyżki wędkarskie, przynęta z pudełkiem, przynęta wędkarska na pstrągi, szczupaki, basy, łososia
  • Zestaw przynęt wędkarskich - zestaw przynęt wędkarskich ZEFAN zawiera łącznie 12 przynęt spinningowych do...
  • Wysokiej jakości materiały - ostre haczyki i żywe kolory, wysokiej jakości metalowe części zapewniają stały...
  • Łatwa do przenoszenia - wszystkie przynęty są umieszczone w indywidualnie skategoryzowanych przegródkach w pudełku,...

Gdzie możliwe są połowy łososia?

Połów łososia jest w wielu miejscach zabroniony. Natomiast poza Rugią połowy łososia, trolling, są prawdopodobnie dozwolone. Ostatecznie regulują to poszczególne kraje związkowe i ich urzędy ds. rybołówstwa. W Badenii-Wirtembergii łosoś jest chroniony przez cały rok. Jeśli taka szlachetna ryba zgubi się na haczyku wędkarskim, musi zostać odłożona z powrotem.

Alaska i Kanada – raj dla wędkarzy łososiowych

W innych krajach połowy tych ryb są częściowo dozwolone. Wielu niemieckich wędkarzy ciągnie w szczególności do Skandynawii. Szczególnie w Finlandii mówi się o stosunkowo dobrych połowach tych ryb. Jeżeli chcesz być jeszcze lepszy, udaj się prosto na Alaskę lub do Kanady. Szczególnie na Alasce można łowić kilka gatunków łososi, takich jak łosoś chinook, łosoś humbak, łosoś sockeye i łosoś srebrzysty. Dla wielu wędkarzy łowienie w tamtejszych rzekach i strumieniach jest marzeniem, ponieważ można tam spotkać naprawdę duże łososie.

Kanada oferuje również możliwość łowienia pstrągów steelhead, co również jest wielką atrakcją. Trzeba być jednak bardzo doświadczonym wędkarzem, zwłaszcza że używa się tam niemal wyłącznie wędki muchowej. Jeśli chcesz łowić łososie, powinieneś zatem dobrze opanować łowienie na muchę (zwłaszcza na streamery). Trzeba też wiedzieć, że łowienie tych ryb w niektórych z wymienionych krajów jest dozwolone tylko pod warunkiem odstawienia ryb.

Ze względu na swoje rozmiary łososie mogą być trudnym przeciwnikiem. Są bardzo zwinne i znane przez wędkarzy z gwałtownych ucieczek. Z tego powodu łowiąc łososie należy wybrać najwyższej klasy sprzęt wędkarski i być przygotowanym na długotrwałą walkę. Wędki muszą mieć dobrą akcję, aby przechwytywać ucieczki. Kołowrotek powinien mieć dużą pojemność linki i precyzyjnie regulowany hamulec.