Łowienie troci wędrownej: Jak złowić srebrne strzały

Große Meerforellen fangen sich nicht von selbst. Beim Meerforellenangeln ist Fachwissen und Ausdauer wichtig, damit die Forellen am Angelhaken landen.

Łowienie troci wędrownej: Jak złowić srebrne strzały

Angler am Meer
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Wędkarstwo morskie
 6. »
 7. Łowienie troci wędrownej: Jak złowić srebrne strzały

Istnieją ryby, które są mniej znane wędkarzom, choć niektórzy wędkarze nadal lubią je łowić. Tak jest również z trocią wędrowną, która jest w zasadzie niezwykle fascynującą rybą – jednak niewielu wędkarzy wie, gdzie ta ryba występuje i jak ją złowić.

Oczywiście istnieją powody, dla których wielu wędkarzy nie jest zbyt dobrze poinformowanych o tej rybie. Przede wszystkim jest to fakt, że jest to pstrąg, który żyje zgodnie ze swoją nazwą, a więc występuje przede wszystkim w morzu lub w wodach przybrzeżnych. Na kursach przygotowawczych do egzaminu wędkarskiego ryba ta jest więc traktowana jedynie po macoszemu, a czasem nawet w ogóle nie jest brana pod uwagę. Skupia się głównie na rybach słodkowodnych. Do tego dochodzi fakt, że połów troci wędrownej jest w Niemczech w większości przypadków zabroniony. Na licznych rzekach nie wolno łowić ryb, a nawet na wybrzeżu są rejony, gdzie troci nie wolno łowić.

Mimo to, warto przyjrzeć się bliżej tej rybie. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w regionie, w którym łowienie troci jest dozwolone, nie powinniśmy pozostawiać szczęścia bez próby. W końcu jest to ryba, która ma do zaoferowania najwyższej klasy mięso i może osiągnąć imponujące rozmiary. Trocie osiągają średnio około 60 centymetrów długości. Zdarzają się jednak okazy, które bez problemu osiągają dwa razy tyle.

W końcu trocie te nie występują w każdym zbiorniku wodnym. Przede wszystkim ważne jest, aby łowić w regionie przybrzeżnym (zwłaszcza w Morzu Bałtyckim w Niemczech). Dla wielu miłośników wędkarstwa oznacza to, że trocie mogą ścigać tylko na wakacjach. Oto wskazówka: szczególnie Dania ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o łowienie troci.

Przy łowieniu troci wędrownej niezwykle ważna jest odrobina wiedzy i przede wszystkim wytrzymałość.

Jeśli nie znasz się na łowieniu troci, powinieneś się o tym wcześniej jak najlepiej poinformować. Samo stanie w morzu w woderach lub wypłynięcie małą łodzią wędkarską niewiele pomoże. Prawdopodobieństwo powrotu do domu z krawiectwem lub bez połowu jest wysokie. Szczególnie trudne jest znalezienie odpowiednich miejsc do wędkowania. Jeśli nie znamy danego regionu przybrzeżnego, warto skorzystać z pomocy doświadczonych wędkarzy, np. biorąc udział w wycieczce wędkarskiej lub rezerwując przewodnika. W przeciwnym razie warto przynajmniej uzyskać od miejscowych wędkarzy wskazówki dotyczące miejsc połowu. Odwiedź sklepy wędkarskie w okolicy lub zadzwoń do nich przed wyprawą wędkarską i zapytaj o wskazówki.

Najbardziej obiecujące jest tzw. dno tygrysie, ponieważ żerujące ryby troci czują się tu bardzo dobrze. Składa się ono z częściowo piaszczystego, kamienistego i zarośniętego podłoża.

I to, o czym wiele osób zapomina przy łowieniu troci, to fakt, że takie morze jest dość duże, a przynęta dość mała. Trzeba mieć niesamowitą wytrzymałość. Każda minuta spędzona na plaży na narzekaniu na złe warunki jest zmarnowana. Rzucać, rzucać, rzucać – to motto. Wykonywanie setek rzutów w ciągu kilku godzin jest całkiem normalne. Ale kiedy zostajesz nagrodzony taką srebrną strzałą, wszystkie twoje wysiłki zostają zapomniane. A jeśli się nie uda, to przynajmniej spędziłeś miły dzień na świeżym powietrzu.

Bestseller No. 1
Westin W4 Spin 300 cm MH 10-40 g wędka spinningowa na troć morską, wędka do wędkowania pstrąga morskiego, wędka do spinningowania na Morzu Bałtyckim, na Morzu Północnym i wybrzeżu, pstrąga morskiego i rogowego
 • Wędka do łowienia pstrągów i szczupaków
 • Uchwyt na rolkę Fuji, SeaGuide, Toray High Performance włókno węglowe puste
 • Długość: 300 cm, waga wyrzutu: 10-40 g

Najlepsze miesiące na łowienie troci

Najlepsze miesiące na łowienie troci to marzec i kwiecień, kiedy temperatura wody wynosi sześć stopni i więcej. Najlepsze pory dnia to zmierzch i noc. Ale można również odnieść sukces w ciągu dnia.

Pogoda nie ma większego znaczenia. Deszcz, słońce, wiatr przyniosą ci trociowe dziecko. Albo coś w tym stylu. Najważniejsze jest to, aby przynęta znalazła się w wodzie. Oczywiście należy uważać, aby nie wejść do wody w najtłustszym sztormie i nie narazić się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Rozdęcia i białe fale to wskaźniki, że nie należy wchodzić do wody.

Istnieją również zamknięte sezony dla połowów troci:

Minimalny rozmiar Sezon zamknięty Limit połowowy
Meklemburgia-Pomorze Przednie 45cm 15.09. – 14.12. (ogólny zakaz połowów) 3 ryby
Dolna Saksonia 40cm 1.10. – 15.02. brak ograniczeń
Schleswig-Holstein 40cm 1.10. – 31.12. brak ograniczeń

Troć nie jest też rybą, która występuje w wodach w nadmiarze. Prosimy więc o trzymanie się limitów połowu, być może także o delikatne odkładanie ryb, którym brakuje wymiarów, a zwłaszcza tych w stroju tarłowym (brązowe zabarwienie skóry).

Łowienie troci przy użyciu odpowiedniego sprzętu i przynęty

Większość wędkarzy używa spinningu i w ten sposób próbuje łowić trocie. Wystarczy trzymetrowa wędka z ciężarem wyrzutowym około 40-50g i w miarę możliwości z pierścieniem odpornym na słoną wodę. Doskonały jest dobrej jakości kołowrotek stacjonarny w wersji o gramaturze 3000 lub 4000. Można po prostu użyć tej samej żyłki (np. plecionki o grubości 12), której normalnie używamy do spinningu. Jeśli jest to plecionka, to zaleca się użycie żyłki uderzeniowej. Po całym dniu łowienia zawsze dobrze wypłucz sprzęt w słodkiej wodzie.

Bestseller No. 1
Podbierak do podbieraka muchowego Magnetyczny uchwyt zwalniający podbierak, magnetyczny uchwyt do lądowania Uchwyt do podbieraka muchowego Uchwyt do podbieraka z karabińczykiem (czarny)
 • Ma silną i silną siłę magnetyczną, sieć lub inne wyposażenie nigdy nie zgubisz się w wodzie.
 • Dzięki zamocowanej szlufce można ją zawiesić na ubraniach, plecaku lub innych dostępnych przedmiotach. Ponadto...
 • Ze względu na niewielką wagę jest przenośna i wygodna w noszeniu, podczas wędkowania, wspinaczki lub innych...
Bestseller No. 1
Lineaeffe Wodery wędkarskie Stivale Scafandro Taglia 40 wodoodporne
 • ✅ CAŁKOWITA GWARANCJA: Ten produkt jest objęty 2 lub 3 latami, w zależności od wskazań producenta.
 • ✅ BEZPIECZNA WYSYŁKA: wysyłka produktu jest przeznaczona tylko do kurierów o wysokiej niezawodności, a paczki są...
 • ✅ Duża marka: ten produkt należy do marki wysokiej jakości.

Jak już wspomniałem, na pewno należy mieć wodery i siatkę do brodzenia z krótkim uchwytem. Alternatywą jest tak zwana łódź brzuszna. Pozostałe przybory wędkarz przenosi blisko ciała i w zasięgu ręki. Ważna jest również ciepła, wiatroszczelna odzież i czapka. W sprawie najlepszego zestawienia woderów i innych ubrań należy koniecznie zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie.

Ważne jest, aby przynęta była w miarę zróżnicowana. Teoretycznie troć może stać tuż przed stopami. Dlatego należy obławiać wszystkie możliwe szerokości i głębokości. Rzucaj równolegle do plaży a nie tylko na wprost. Spróbujcie również łowić na płytkiej wodzie.

Przynęty na trocie: wahadłówki, wtyczki i błystki są jak najbardziej możliwe.

Jeśli jesteś w towarzystwie przewodnika, zazwyczaj nie musisz się martwić o przynęty na pstrągi. Doświadczeni wędkarze mają przy sobie przynęty, które naprawdę łowią pstrągi. Jeśli jednak łowisz sam, sytuacja jest inna.

Bestseller No. 1
Wskaźniki Eecoo 47G Srebrny Rzucanie Są Przynęty W Połowach Troci Trout Zander Z Tym Migacz Bardzo Dalekich Rzutów Możliwe Przynęty Metalowe Streamer
 • ❤ Materiał premium: Wabika wędkarska jest wykonana z wysokiej jakości metalu, który jest trwały i nie ulega...
 • ❤ Funkcja: tworzy realistyczne ruchy pływania w wodzie i szybkie nurkowanie w wodzie. Świetnie nadaje się do...
 • ❤ Wędkarstwo: szybkie zlewanie, niezwykle dobre wyważenie, waga jest równomiernie rozłożona do długiego...
Bestseller No. 2
BESPORTBLE 5szt Obrotowy Hak Muchowy Przynęty Narzędzia Narzędzie Wędkarskie Do Łowienia z Surfingu Tonące Narzędzie Wędkarskie Nie Krzywdź Linii Stal Nierdzewna Obrócić Wędkarstwo
 • Kolce do piasku do łowienia surfingowego — niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym wędkarzem, czy niedawno...
 • Tonące narzędzie wędkarskie - działa zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie. wydajna podczas trollingu, rzutów...
 • Przynęty ryby do łowienia surfingowego -- przynęty symulacyjne przynęty do łowienia haczyk są przeznaczone...

Do najbardziej poszukiwanych przynęt należą przynęty sztuczne. Do łowienia troci dobrze nadają się zwłaszcza wahadłówki. Ale dobrym wyborem są również specjalne przybrzeżne wtyczki lub błystki. Na nie również ma się bardzo duże szanse na złowienie ryby. W sumie jednak wystarczy zabrać ze sobą garść przynęt. Po dwie wahadłówki, plugi i błystki z niewielkim zróżnicowaniem kolorystycznym. W przeciwnym razie szybko ulegniesz pokusie ciągłego zmieniania przynęt. Najważniejsze, aby mieć przynętę w wodzie.

Po rzucie pozwólmy przynęcie krótko zatonąć a następnie nie zwijajmy jej zbyt szybko. Na piaszczystym dnie można również pozwolić jej raz po raz opadać w celu imitacji rannej rybki lub węgorza. W takie miejsca lubią uderzać trocie.

Nieco specyficzną przynętą jest streamer, który doskonale sprawdza się w świecie wędkarstwa muchowego. Jeśli masz wędkę muchową i wiesz jak się nią posługiwać, na pewno nie powinieneś przegapić wędkarstwa muchowego. Brodzenie wzdłuż wybrzeża z wędką muchową jest czymś wyjątkowym. Łowienie w ten sposób daje wiele radości, a przy tym ma się duże szanse na złowienie większych troci.

Oczywiście można też łowić na przynęty naturalne. Należy jednak pamiętać, że trocie są rybami drapieżnymi i dlatego nie muszą brać każdej naturalnej przynęty. Jeśli więc nadarzy się okazja, to zdecydowanie należy łowić na przynęty sztuczne, gdyż po prostu mamy większe szanse na ich złowienie. Można prezentować takie przynęty jak skrawki ryb, małże (tylko mięso małży) i lugworm.

-> Dalszy ciąg artykułu: Te przynęty na trocie dobrze łowią