Jak downrigger pomaga w trollingu morskim

Wer in beachtlichen Gewässertiefen fischen möchte, benötigt einen Downrigger. Vor allem elektrische Systeme werden bei Bootsanglern immer beliebter.

Jak downrigger pomaga w trollingu morskim

Ein Downrigger am Boot
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Wędkarstwo morskie
 6. »
 7. Jak downrigger pomaga w trollingu morskim

Podczas trollingu na morzu wędkarze często spotykają się z problemem, że nie mogą osiągnąć pożądanej lub wymaganej głębokości wody za pomocą swojej wędki trollingowej. Dlatego też wiele łodzi rybackich wyposażonych jest w tzw. downrigger – pomoc w dotarciu do głębszych odcinków wody. Szczególnie jeśli łódź wyposażona jest w echosondę, nie chcielibyśmy się bez niej obejść.

Downrigger pomaga łowić na pożądanej głębokości.

Za pomocą downrigera można jednak łowić nie tylko na dużych głębokościach. W zależności od modelu i producenta można łowić na głębokości do 100 metrów – a przy tym można zamontować kilka przynęt, dzięki czemu można łowić na kilku głębokościach wody jednocześnie.

Sam downrigger to w zasadzie nic innego jak system (wygląda jak mały dźwig, który jest przymocowany do burty łodzi), za pomocą którego można opuścić elastyczny drut na pożądaną głębokość wody. Aby drut rzeczywiście tonął i nie był wleczony za łodzią, na jego końcu znajduje się tak zwany drag lead, który często nazywany jest również obciążnikiem downriggera. Waga ołowiu może wynosić nawet do siedmiu kilogramów. Jego jedynym zadaniem jest osiągnięcie pożądanej głębokości. Do drutu, do którego przymocowana jest właściwa linka wędkarska lub mocowanie, przymocowany jest klips zwalniający. Jeśli ryba weźmie, klips zwalniający umożliwia wędkarzowi trollingowemu zwolnienie uchwytu z downriggera i normalne zacięcie ryby za pomocą wędki. Zazwyczaj klips zwalnia się sam z powodu oporu, a branie jest sygnalizowane na wędzisku. Dopóki łowimy w wodzie, wędka znajduje się w uchwycie.

Bestseller No. 1
Scotty #1073DP Laketroller ręczny Downrigger, uchwyt słupkowy, pakowany na wyświetlacz, czarny, mały
 • Uchwyt montażowy umożliwia montaż na płaskiej powierzchni pokładu lub z boku broni lub pawęczy
 • Wytrzymały i niedrogi downrigger zbudowany dla mniejszych łodzi
 • Produkty międzynarodowe podlegają odrębnym warunkom, są sprzedawane z zagranicy i mogą różnić się od produktów...
Bestseller No. 2
Scotty #371 Downrigger Weight Snubber z zatrzaskiem, niebieski
 • Wykonane z najwyższej jakości materiału zapewniającego jakość i trwałość
 • Wysokość opakowania produktu wynosi 2,5 cm
 • Długość opakowania produktu wynosi 24 cm

Za pomocą downriggera można również umieścić wiele mocowań

Wspomniano już, że można używać kilku przynęt jednocześnie na różnych głębokościach wody. W zależności od montażu stosuje się pięć lub więcej sztucznych przynęt, każda zamontowana w odległości kilku metrów od siebie. Zazwyczaj odległość między przynętami wynosi około czterech do pięciu metrów, dzięki czemu można łowić na łącznej wysokości 20 do 25 metrów. Nie jest jednak konieczne stosowanie kilku przynęt. Szczególnie początkujący łowiący często dobrze radzą sobie z jedną przynętą.

Systemy downriggerowe oferują następujący producenci: Cannon, Scotty i Balzer.

Na koniec warto zaznaczyć, że obecnie dostępne są również modele elektryczne. Oznacza to, że nie trzeba już podnosić ciężaru z głębokości za pomocą korby. Zamiast tego wystarczy naciśnięcie przycisku, aby go podnieść lub opuścić. Ponadto istnieją modele wyposażone w specjalny obciążnik, który generuje jony dodatnie, aby przyciągnąć więcej ryb. Źródło jonów znajduje się wówczas w ciężarze trollingowym.