Są dni, kiedy łowienie karpi na boilie po prostu nie chce się udać. Dzieje się tak zwłaszcza w dni, kiedy jest stosunkowo ciepło i karpie pływają w wyższych partiach wody. Wtedy często szukają pożywienia na powierzchni. Jeśli zaoferują Państwo swoje boilie na dnie, to mogą Państwo długo czekać, aż ryba się przegryzie. Aby dzień wędkowania był udany, warto łowić na chleb pływający.
Jest to przynęta, która w dzisiejszych czasach jest coraz rzadziej używana. W rzeczywistości jest to dość łatwe do połowu z nim. Do wyboru jest kilka zespołów wędkarskich, z których wszystkie są dziecinnie proste w realizacji. Pod warunkiem, że macie dobry chleb i karpie pływają w odpowiednim miejscu, nic nie może pójść źle.
Spis treści
W grę wchodzą różne rodzaje chleba
Łowienie na chleb pływający opiera się na prostej zasadzie. Proponuje się przynętę w postaci chleba, który unosi się na powierzchni wody. Karp powinien zauważyć przynętę i natychmiast ją wziąć. To, jakiego chleba użyjemy, jest sprawą drugorzędną. Wielu wędkarzy sięga po czerstwe bułki, ale zwykłe kromki chleba i tosty również mogą być przynętą. Ogólnie rzecz biorąc, chleb powinien być jak najbardziej suchy, a więc nieco starszy. Im jest twardszy, tym lepiej trzyma się na haczyku.
- Bangert, Elisabeth (Author)
Stały chleb oczywiście nie jest tak łatwy do przynęty. Dlatego zaleca się mocowanie haka karpiowego za pomocą igły zanętowej. Dla zwiększenia siły trzymania można również kilkakrotnie przeciągnąć przez chleb żyłkę haczyka przyponowego. Dopóki nie przygotuje się węzła, nic nie może się stać. W walce przypon znowu się rozciągnie, bo po prostu przecina zmiękczony chleb. Przy okazji kawałki chleba mogą być nieco bardziej suche. Ćwiartka bułki to optymalny rozmiar dla przynęty karpiowej.
Przegląd klasycznych zestawów z chlebem pływającym
Aby osiągnąć wystarczającą odległość rzutu, warto zaoferować przynętę na prowadzeniu gruntowym (montowanym jako prowadzenie bieżące). Oprócz przyzwoitej odległości rzutu, karp po braniu automatycznie ściągnie linkę. W związku z tym możliwa jest również dobra praca z sygnalizatorami brań. Można również budować napięcie i w ten sposób w razie potrzeby ściągać nieco chleb w dół lub oferować go kilka centymetrów pod powierzchnią wody.
- Nadmuchiwana jako piłka wodna lub do zabawy
- 45 cm średnicy
- Wysokiej jakości wykonanie
Na głębokich wodach taka instalacja może być problematyczna. W takim przypadku warto zamontować kulę wodną w odpowiedniej odległości (ok. 1,5 metra). Zapewnia to odległość rzutową i nie jest widziane przez ryby. Jednocześnie może stanowić opór, aby ryba sama się zahaczyła. Jeśli karpie są ostrożne wobec żyłki, można całkowicie zrezygnować z kuli wodnej. Haczyk przyponowy wystarczy przywiązać do linki głównej wraz z krętlikiem/karabińczykiem. Taki sposób montażu jest zalecany dla ostrożnych karpi. Nie można jednak rzucać tak daleko i jednocześnie należy cały czas obserwować przynętę, aby natychmiast rozpoznać branie.
Na koniec kilka słów o castingu. Odpowiednio zanęconym chlebem można rzucać pierwszą klasę. Można jednak rzucić tylko raz. Z czasem chleb mięknie, co uniemożliwia kolejne rzuty. Dlatego też przynętę pozostawia się na wodzie stosunkowo długo. Przynętę wymienia się tylko w dłuższych odstępach czasu.