W wodach Aniołowa znajdują się różne gleby
Każdy zbiornik wodny ma swoje cechy charakterystyczne pod względem linii brzegowej, jakości wody i struktury dna. W przypadku połowu ryb żerujących na dnie, szczególnie ważna jest znajomość dna. Zwłaszcza karpie żerują na dnie i przeczesują je, aby dotrzeć do głębiej leżącego pokarmu. Muliste dno służy również do chłodzenia ciała karpi w lecie i ogrzewania go w zimie.
Jeziora i stawy szczawiowe mają zazwyczaj miękkie i zmurszałe dno. Jeziora kamieniołomowe natomiast mają dość zróżnicowane dno. Znajdziemy tu cienkie, miękkie ławice błota, gleby gliniaste lub nawet piaszczyste, żwirowe dno.
Zimą karpie szukają dna z miękkimi, grubymi osadami, w których mogą się zagłębić. Z kolei latem preferują twarde dno, gdzie w ruchu są liczne skorupiaki i osiedlają się małże trójkątne. Są to wtedy prawdziwe gorące miejsca dla karpiarzy.
- Kempowski, Walter (Author)
- Trzykrotna konstrukcja: Kompaktowa konstrukcja podkładki ochronnej może sprawić, że mata do odhaczania karpia...
- Obowiązujące sceny: niezależnie od tego, czy jest to dok, plaża czy rzeka, mata do odhaczania wędkarstwa może...
- Składany pas: W celu dalszego transportu w przenośnej macie karpiowej znajduje się pojedynczy składany pas, który...
Analizuj podłoże
Jak jednak dowiedzieć się, jakie podłoże ma woda? Najprostszym sposobem jest zbadanie dna za pomocą echosondy z łodzi. Oszczędza to czas i ogranicza awarie. Jeśli nie ma takiej możliwości, można też przywiązać do wędki przewód uziemiający i poprowadzić go nad dnem wody. Opuszkiem palca na żyłce można wyczuć strukturę dna. Ołów zachowuje się różnie. Z grubsza można powiedzieć, że:
- Mały opór = muliste dno
- Ołów czuje się jak korek w butelce = gliniasta gleba
- Dość mocne uderzenie ołowiu i brak późniejszych cech szczególnych = twarde, piaszczyste/żwirowe dno (w jeziorach kamieniołomowych gorący punkt dla karpi)
- Drzewa liściaste na brzegu = liście zbierają się na dnie i tworzą gęstą, powoli gnijącą warstwę / niebezpieczeństwo: ciężki zespół ołowiu zapada się w dno
Na poniższym filmie można zobaczyć jak karpie żerują:
Skuteczne łowienie w błocie za pomocą Pop Up Boilies
Karpie bez problemu odnajdują zanurzone przynęty, ponieważ również lubią szukać pożywienia w błocie. Jeśli więc w miejscu żerowania jest kilka karpi, to z pewnością najpierw zjedzą pokarm na wierzchu, a następnie zagrzebią się głębiej i znajdą naszą przynętę.
- Zestaw przynęt zawiera: 3 x mini kuleczki typu pop-up 12 mm, 2 x fluo mini kuleczki 12 mm, 1 x Fluo Pop Up 16 mm i 2 x...
- Mini bombki pop-up 12 mm – Royal Strawberry, Truskawkowy krem, Sardine Pacific. Przynęta haczykowa o wysokiej...
- FLUO MINI POP UP BOILIES 12 mm & FLUO POP UP BOILIES 16 mm – Secret Squid i Fruit Beast & Chili & Robin Red, Squid &...
W zależności od warunków dennych długość przyponu waha się w granicach 5 – 25cm. W przypadku dna, gdzie ołów tonie, stosuje się dłuższy przypon. Optymalna waga ołowiu to około 70-80g. Dzięki temu można osiągnąć odpowiednią odległość rzutu.
Istnieją dwa różne rodzaje boilie. Tonące i pływające/pływające. W zależności od miejsca wybierany jest jeden z tych dwóch wariantów:
- Gleby gliniaste i gleby liściaste-> pływające boilie pop-up. Ołów tonie w podłożu, boilie na haku unosi się tuż nad dnem.
- Dno piaszczyste/żwirowe-> tutaj stosuje się normalne tonące boilie. Leżą one na twardym dnie i mogą być bezpośrednio pobierane przez karpie.
Zaletą tonięcia jest to, że małe ryby trzymają się z dala od przynęty, ponieważ nie kopią w dnie.
Wniosek
Warunki denne w różnych wodach wędkarskich można stosunkowo łatwo przeanalizować. Wiedza o tym, na jakim dnie się łowi jest bardzo ważna, aby wybrać właściwe miejsce połowu i odpowiednią przynętę. Jeśli te punkty zostaną wzięte pod uwagę, sukces przyjdzie szybko.