Łowienie karpi: Te dna wodne przynoszą sukces

Karpfen mögen unterschiedliche Gewässerböden und darauf kannst du deinen Ansitz ausrichten. Welche Gewässerböden und Methoden den Fangerfolg bringen, erfährst du in diesem Artikel.

Łowienie karpi: Te dna wodne przynoszą sukces

Rücken von Karpfen im Wasser
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Łowienie karpi
 6. »
 7. Łowienie karpi: Te dna wodne przynoszą sukces

W wodach Aniołowa znajdują się różne gleby

Każdy zbiornik wodny ma swoje cechy charakterystyczne pod względem linii brzegowej, jakości wody i struktury dna. W przypadku połowu ryb żerujących na dnie, szczególnie ważna jest znajomość dna. Zwłaszcza karpie żerują na dnie i przeczesują je, aby dotrzeć do głębiej leżącego pokarmu. Muliste dno służy również do chłodzenia ciała karpi w lecie i ogrzewania go w zimie.

Jeziora i stawy szczawiowe mają zazwyczaj miękkie i zmurszałe dno. Jeziora kamieniołomowe natomiast mają dość zróżnicowane dno. Znajdziemy tu cienkie, miękkie ławice błota, gleby gliniaste lub nawet piaszczyste, żwirowe dno.
Zimą karpie szukają dna z miękkimi, grubymi osadami, w których mogą się zagłębić. Z kolei latem preferują twarde dno, gdzie w ruchu są liczne skorupiaki i osiedlają się małże trójkątne. Są to wtedy prawdziwe gorące miejsca dla karpiarzy.

Bestseller No. 1
Deeper Start Inteligentny Lokalizator Ryb Lekki Bezprzewodowy Lokalizator Ryb W-LAN, Czarny/Pomarańczowy, 60x65x65mm, DP2H10S10
2,417 Recenzje
Deeper Start Inteligentny Lokalizator Ryb Lekki Bezprzewodowy Lokalizator Ryb W-LAN, Czarny/Pomarańczowy, 60x65x65mm, DP2H10S10
 • Na rodzinne wycieczki, wędkowanie z przyjaciółmi lub wędkowanie okazjonalne
 • Wykorzystuje inteligentną technologię z łącznością W-LAN
 • Łatwa w obsłudze aplikacja Deeper

Analizuj podłoże

Jak jednak dowiedzieć się, jakie podłoże ma woda? Najprostszym sposobem jest zbadanie dna za pomocą echosondy z łodzi. Oszczędza to czas i ogranicza awarie. Jeśli nie ma takiej możliwości, można też przywiązać do wędki przewód uziemiający i poprowadzić go nad dnem wody. Opuszkiem palca na żyłce można wyczuć strukturę dna. Ołów zachowuje się różnie. Z grubsza można powiedzieć, że:

 • Mały opór = muliste dno
 • Ołów czuje się jak korek w butelce = gliniasta gleba
 • Dość mocne uderzenie ołowiu i brak późniejszych cech szczególnych = twarde, piaszczyste/żwirowe dno (w jeziorach kamieniołomowych gorący punkt dla karpi)
 • Drzewa liściaste na brzegu = liście zbierają się na dnie i tworzą gęstą, powoli gnijącą warstwę / niebezpieczeństwo: ciężki zespół ołowiu zapada się w dno

Na poniższym filmie można zobaczyć jak karpie żerują:

Skuteczne łowienie w błocie za pomocą Pop Up Boilies

Karpie bez problemu odnajdują zanurzone przynęty, ponieważ również lubią szukać pożywienia w błocie. Jeśli więc w miejscu żerowania jest kilka karpi, to z pewnością najpierw zjedzą pokarm na wierzchu, a następnie zagrzebią się głębiej i znajdą naszą przynętę.

Bestseller No. 1
Jaxon CARP Zoom Boilies karp z trawy Superb Amur Pop-up 16 mm 40 g
 • Carp Zoom Boilies karp z trawy Superb Amur Pop-up
 • Nowa ulepszona doskonała wersja boilies pop-up. Najwyższej jakości składniki, super aromat. Boilies tworzą gęsty...
 • Opakowanie: 40 g

W zależności od warunków dennych długość przyponu waha się w granicach 5 – 25cm. W przypadku dna, gdzie ołów tonie, stosuje się dłuższy przypon. Optymalna waga ołowiu to około 70-80g. Dzięki temu można osiągnąć odpowiednią odległość rzutu.

Istnieją dwa różne rodzaje boilie. Tonące i pływające/pływające. W zależności od miejsca wybierany jest jeden z tych dwóch wariantów:

 • Gleby gliniaste i gleby liściaste-> pływające boilie pop-up. Ołów tonie w podłożu, boilie na haku unosi się tuż nad dnem.
 • Dno piaszczyste/żwirowe-> tutaj stosuje się normalne tonące boilie. Leżą one na twardym dnie i mogą być bezpośrednio pobierane przez karpie.

Zaletą tonięcia jest to, że małe ryby trzymają się z dala od przynęty, ponieważ nie kopią w dnie.

Wniosek

Warunki denne w różnych wodach wędkarskich można stosunkowo łatwo przeanalizować. Wiedza o tym, na jakim dnie się łowi jest bardzo ważna, aby wybrać właściwe miejsce połowu i odpowiednią przynętę. Jeśli te punkty zostaną wzięte pod uwagę, sukces przyjdzie szybko.