Podstawowy sprzęt dla wędkarza karpiowego

Beim Angeln auf Karpfen kommt es auf die Angelausrüstung an. Hier zeigen wir Euch die wichtigsten Bestandteile einer Karpfenausrüstung, die in keiner Angeltasche fehlen sollten.

Podstawowy sprzęt dla wędkarza karpiowego

Angelplatz mit Ruten, Zelt und Wiegematte
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Łowienie karpi
 6. »
 7. Podstawowy sprzęt dla wędkarza karpiowego

Wędkarze karpiowi mają zazwyczaj zdecydowanie największy sprzęt. Nie musi to dziwić: wybór sprzętu i akcesoriów wędkarskich do połowu karpi jest bardzo duży. Nieuniknione jest więc to, że sprzęt wędkarski będzie nieco większy. Trzeba jednak powiedzieć, że można przechytrzyć duże karpie bez konieczności posiadania dużej ilości sprzętu. Wystarczy solidny sprzęt wędkarski i kilka drobnych elementów. Niemniej jednak na tej liście widać sporo akcesoriów.

Spis treści.

 • Wędka, kołowrotek i stojak na wędki do łowienia karpi
 • Akcesoria do lądowania i karmienia karpi
 • Akcesoria do karmienia karpi
 • Akcesoria karpiowe wokół przynęty
 • Lądowanie karpia może być wygodne
 • Kupuj jakość i porównuj ceny w sklepach wędkarskich

Wędka, kołowrotek i stojak na wędki do łowienia karpi

Do łowienia karpi można kupić bardzo specjalne akcesoria. Należą do nich wędki i kołowrotki, które mają specjalne właściwości.

Wędka karpiowa

Dobre wędzisko karpiowe charakteryzuje się nieco mocniejszą i stabilniejszą konstrukcją – w końcu trzeba umieć nim wyładować lub usieciować duże ryby. Niemniej jednak wędka karpiowa powinna mieć dobrą akcję, ponieważ karpie potrafią stać się prawdziwymi wojownikami w walce.

Bestseller No. 1
Wędka Karpiowa Daiwa Ninja X Carp 3,6m 12FT 3LB 50mm
 • Cechy: część 2. Długość transportowa 1,86 m. Waga: 375 g. Krzywa testowa 3,00 lbs. Długość: 360 cm....
 • Lekkie i smukłe wędki Ninja X z blankiem z włókna węglowego HMC+ ładują się bardzo dobrze w rzuceniu i...
 • W wiertarce progresywne działanie wędek zapewnia efekt buforowy, aby dobrze amortyzować uderzenia głowy i szybkie...

Długość wędziska wynosi zazwyczaj od 3 do 4,5 metra – nie ma optymalnej długości, wszak istotną rolę odgrywają liczne czynniki, takie jak stan wody czy nawet preferencje wędkarza. Na przykład długie wędziska karpiowe są wymagane, gdy trzeba wykonywać rzuty na duże odległości.

Kołowrotek karpiowy

Podczas łowienia karpi wędkarze najchętniej sięgają po kołowrotki stacjonarne o dużej pojemności żyłki. Duża pojemność żyłki ma tę zaletę, że możliwe są znaczne odległości rzutów, a w zależności od sytuacji można też dać kapitalnym karpiom wystarczająco dużo żyłki i pozwolić im ściągnąć się jako pierwszym. Przy okazji coraz częściej stosuje się kołowrotki z wolnym biegiem, ponieważ w przypadku niektórych montaży – jak np. montaże chleba do pływania – kołowrotki te są wielką zaletą i dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnym sprzęcie wędkarskim.

Podstawki pod wędki i sygnalizatory brań

Karpiarze często nie ustawiają swoich wędek rozłożonych na brzegu. Zamiast tego stosują tzw. rod pod. Jeden z nich widać na zdjęciu na okładce. Rod pod to solidne metalowe stojaki z najczęściej trzema podpórkami na wędki. Na przednich wspornikach często montowane są elektroniczne sygnalizatory brań, które dodatkowo wzbogacone są o optyczne małpki wspinaczkowe. Zaletą tych stojaków na wędki jest to, że masz tylko jeden punkt startowy, na który musisz uważać i możesz jeszcze rozłożyć wierzchowce w wodzie.

Bestseller No. 1

Carryall do transportu to dobra decyzja

Ze względu na liczne akcesoria, warto sięgnąć po Carryall. Jest to torba wędkarska, która jest szczególnie pojemna. Jej przeznaczeniem jest przechowywanie różnorodnego sprzętu wędkarskiego i innych przedmiotów. Nie ma znaczenia, czy trzeba przechowywać przynęty, haczyki wędkarskie czy ubrania wędkarskie: w torbie jest miejsce na wszystkie te rzeczy.

Akcesoria do podchodzenia i dostarczania karpi

Jako wędkarz powinieneś oczywiście zawsze dbać o to, aby lądować, a następnie karmić ryby w sposób odpowiedni dla gatunku docelowego. W wędkarstwie karpiowym zadomowiły się jednak bardzo specjalne produkty, dzięki którym traktowanie złowionych ryb jest szczególnie łagodne.

Dobre podbieraki charakteryzują się m.in.

Dobry podbierak karpiowy charakteryzuje się kilkoma cechami. Głowica podbieraka i siatka są odpowiednio duże. Nawet duże karpie mogą być w nim bezpiecznie podebrane i wyładowane. Głowica podbieraka jest również solidnie wykonana. Rzadko spotyka się połączenia z tworzyw sztucznych: Prawie zawsze stosuje się aluminium, które jest również lekkie, ale znacznie bardziej stabilne.

Bestseller No. 1
Xndryan podbieraki do łowienia ryb, teleskopowa, 170 cm, do zwalniania połowów ptaków, przenośna sieć wędkarska, podbierak karpiowy, pstrąg, podbierak
 • Przenośna sieć wędkarska – ta teleskopowa podbierak z wysuwanym uchwytem i składaną siatką ułatwia przenoszenie...
 • Wysoka jakość – nasza podbierak dla ryb ma trwałą siatkę nylonową i lekki, ale mocny słupek ze stopu aluminium,...
 • Trzy przedłużenia – drążek teleskopowy naszej podbieraka ma trzy przedłużenia, aby dostosować długość do...

Wielu karpiarzy dba o to, aby mieć możliwość zmiany główek i tyczek na podbierakach. Zawsze dobrze jest mieć pewną elastyczność. Ponadto takie podbieraki wędkarskie nie zawsze są tanie. Jeśli na przykład podbierak ulegnie uszkodzeniu, zawsze dobrze jest nie musieć kupować zupełnie nowego podbieraka, ale mieć w zamian zamiennik ze sklepu wędkarskiego.

Mata do odhaczania

Karpfen auf Abhakmatte
Karp na macie odhaczającej. © Lars_B_Larsen | Canva

Karpie łowione podczas wielkich zacięć to często prawdziwe kolosy. Dlatego nie tak łatwo się z nimi uporać. Dlatego stosuje się maty odhaczające o szczególnie miękkim wyściełaniu i delikatnej powierzchni. Zwilża się je odpowiednią ilością wody i po złowieniu ryby kładzie się na nich. Dzięki temu błona śluzowa karpia nie zostaje uszkodzona, a haki mogą zostać delikatnie uwolnione.

Worek do ważenia

Wędkarze karpiowi często wyruszają na połów szczególnie dużych okazów. A kiedy już to osiągną, chcą oczywiście wiedzieć, jak duży i ciężki jest ich połów. Aby określić wagę, karpie umieszcza się w delikatnym worku wagowym, zamyka, a następnie zawiesza na wadze.

Akcesoria do karmienia karpi

Istnieje wiele akcesoriów, które można kupić do karmienia karpi. Jednak nie wszystkie z nich są zawsze potrzebne.

Wiaderka na paszę i karmę

Przede wszystkim potrzebujesz wystarczającej ilości karmy, aby przyciągnąć karpie i utrzymać je w miejscu. Dodatkowe wiadra na paszę nadają się do transportu i mieszania paszy.

Worek PVA

Sensowne jest przywiązanie worka PVA wypełnionego pokarmem do swojego rigu, a następnie rzucanie wszystkiego razem. Worek PVA rozpuszcza się w wodzie na dnie i uwalnia pokarm tuż przy haczyku.

Rurka castingowa do cząsteczek

Rurka castingowa służy do dostarczania cząstek takich jak boilies, pellet lub kukurydza do miejsc połowu, które są zazwyczaj bardzo daleko. Są one nieco zakrzywione i szybko doprowadzają cząstki do dużej prędkości, a tym samym odległości.

Bestseller No. 1
Ringform Schmuckherstellung geschnitzte Skulptur Carving Wachs Casting Tube Injection Tool, Schmuckherstellung geschnitzte Skulptur Tube Injection Tool, Carving Wax Casting (T250)
 • Aus hochwertigem Material gefertigt, ist es dauerhaft für den Langzeitgebrauch.
 • Das Wachsmodell eignet sich hervorragend zum Erstellen und Entwerfen von Ringen.
 • Das Wachs ist hart und lässt sich leicht mit großen Röhrchen mit flacher Seite bearbeiten.

Łódka do karmienia

Dzięki łodzi karmiącej można kierować karmę za pomocą pilota bezpośrednio na łowisko w celu ponownego karmienia i w ten sposób umieścić karmę całkiem celowo. Ale nie tylko pokarm, ale i cały zespół można dowieźć na duże odległości bez konieczności rzucania. Niektóre feedery wyposażone są w echosondę, dzięki czemu można zobaczyć strukturę dna, a następnie umieścić zespół w odpowiednim miejscu.

Karpiowe akcesoria wokół zanęty

Nęcenie i montowanie przynęt karpiowych to po części nauka sama w sobie. Te rzeczy zawsze możesz mieć przy sobie podczas łowienia karpi.

Karpfenzubehör mit Boiliebohrer und Boilienadel
Mocowanie karpia z boilie na włosie. Obok wiertło bolie i igła boilie. © Dmitrii Balabanov | Canva

Igła do przynęty

Aby prawidłowo założyć na haczyk przynęty takie jak kukurydza czy robaki, w twoim pudełku z przynętami nie powinno zabraknąć igły do przynęt. W tym artykule wyjaśniamy jak prawidłowo używać igły zanętowej.

Zestaw wiertła i igły do przynęt

Boilie to zazwyczaj twarde małe kulki, których nie da się po prostu nabić na haczyk. Boilie oferowane są na montażu na włosie i w tym celu trzeba najpierw wywiercić otwór w boilie za pomocą boilie drill, a następnie nawlec go na włos za pomocą boilie needle.

Boilie topper

Aby zapobiec ponownemu zsunięciu się boilie z włosów, można je zamocować na przykład za pomocą małego toppera boilie.

Sznurek PVA

Aby umieścić więcej boilie bezpośrednio przy montażu, można je napełnić w woreczku PVA lub nawlec na sznurek PVA. Zaletą sznurka jest to, że można ustalić odległość między boilie i dzięki temu lepiej je rozłożyć na łowisku. W przypadku worka PVA pozostają one w kupie.

Akcesoria do pop-upów

Aby Twoja przynęta wyróżniała się z podłoża, możesz wyposażyć ją np. w styropianową kulkę. Dzięki temu Twój haczyk i przynęta będą unosić się nad dnem i mogą przyciągnąć wzrok karpi.

Lądowanie karpia może być komfortowe

Wielu karpiarzy spędza cały weekend leżąc w oczekiwaniu na złowienie docelowej ryby. Trzeba też być stosunkowo cierpliwym, aby odnieść sukces w łowieniu karpi. Dlatego też nad wodą można czasem rozbić całe obozowisko. Namioty, kanapy, śpiwory, wygodne krzesła, stoły i wiele innych rzeczy są potrzebne, jeśli chce się zapewnić sobie komfort. Potrzebne będą również wózki do przewiezienia wszystkiego z samochodu na łowisko.

Oczywiście potrzebna jest odpowiednia odzież. Kalosze i ciepła odzież to konieczność podczas takich wypraw. W nocy może zrobić się bardzo zimno i niekomfortowo, gdy wilgoć dostanie się do ubrania.

Na polowaniu dziennym oczywiście nie potrzeba tak wiele. A i tak można odnieść absolutny sukces. Nie stresuj się więc, często tylko prawdziwi łowcy karpi mają tak bogate wyposażenie i nie robią prawie nic, tylko myślą o tym, jak łowią karpie.

Kupuj jakość i porównuj ceny w sklepach wędkarskich

Przede wszystkim zawsze należy kupować jakość. To prawda, że ma to swoją cenę, ale w zamian wysokiej jakości sprzęt wędkarski przekonuje niezawodnością i długą żywotnością. Ponadto, jeśli kupisz tanio, kupujesz dwa razy. Ponadto powinieneś zastanowić się, które przedmioty karpiowe są naprawdę potrzebne. Nie każdy wędkarz potrzebuje takich rzeczy jak łódka do karmienia czy łóżko.

Jeśli ograniczysz się do podstawowych rzeczy, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy bez konieczności poważnego ograniczenia swojego wędkarstwa. Wszystko zależy również od tego, w jakim sklepie wędkarskim dokonasz zakupu. Ceny akcesoriów karpiowych mogą się bardzo różnić w zależności od sprzedawcy. Dlatego zawsze warto poświęcić trochę czasu i porównać ceny różnych internetowych sklepów wędkarskich.