Czy łowienie karpi zimą ma sens?

Auch im Winter lassen sich Karpfen überlisten. Allerdings muss man beim winterlichen Karpfenangeln gezielt vorgehen, um wirklich zu fangen.

Czy łowienie karpi zimą ma sens?

Karpfen an der Wasseroberfläche
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Łowienie karpi
  6. »
  7. Czy łowienie karpi zimą ma sens?

Są tacy karpiarze, którzy nie mogą po prostu przeczekać całej zimy, ale zazwyczaj już w styczniu lub lutym odczuwają chęć powrotu nad wodę. Śnieg i lód nie są w stanie im zaszkodzić, dlatego poważnie zastanawiają się nad ponownym wyjazdem na ryby już teraz.

W końcu jednak pozostaje pewna wątpliwość: niejeden wędkarz nie wie, czy rzeczywiście warto jechać nad wodę w środku zimy, aby spróbować swoich sił w łowieniu karpi. Szybko nasuwa się pytanie, czy w ogóle da się karpia przechytrzyć.

Zimowe łowienie karpi jest możliwe

Jeśli nie można już wytrzymać, to należy po prostu się wybrać. Dopóki wędkowanie jest dozwolone na wodzie o tej porze roku, można spróbować szczęścia. Nie należy jednak liczyć na zbyt duże szanse: Karp jest typową spokojną rybą, która zachowuje swoje rezerwy energetyczne zwłaszcza w niskich temperaturach i dlatego nie jest zbyt aktywna. Nie należy zatem koniecznie oczekiwać, że uda się go złowić. Niemniej jednak sukces podczas łowienia karpi jest całkiem możliwy. Szczególnie w wodach z ciepłą wodą, takich jak pobliska elektrownia, szanse na złowienie karpia są stosunkowo wysokie.

Oczywiście ważne jest odpowiednie podejście. W tym względzie należy pamiętać, że woda jest mało aktywna. Ryby i bakterie żerują tylko w niewielkim stopniu, a czasem wcale. W związku z tym nie należy wpadać na pomysł masowego karmienia. To tylko zaszkodziłoby wodzie i być może obudziłoby inne ryby lub nawet wprowadziło je w stres, które wtedy nie przetrwałyby zimy. Dlatego karpiarze powinni karmić tylko bardzo mało.

Jeśli chodzi o zanętę, to można używać tych samych przynęt co latem. Może warto coś wypróbować i zobaczyć, co lepiej działa w zimie. Ponieważ przynęta zwykle musi leżeć na dnie przez kilka godzin, ważne jest, aby odpowiednio się ustawić. W przypadku połowów zimowych zawsze dobrze jest mieć bivvy lub namiot wędkarski, do którego można się wycofać. W połączeniu z piecykiem parafinowym możliwe jest nawet wytworzenie akceptowalnego ciepła, co jest zawsze dobre w niskich temperaturach.

Pomyślcie również o konsekwencjach dla ryb

Podczas połowów w zimie należy wziąć pod uwagę, że ryby są ogromnie osłabione. Złowione ryby należy zatem również wyciągnąć. Złowione duże karpie, które są całkowicie wyczerpane z powodu wiercenia, a ponadto zużyły każdą uncję energii, nie są czymś, co wrzuca się z powrotem do zimnej wody. Mogą tego nie przeżyć – tym bardziej, że catch and release jest w Niemczech i tak zabroniony.

Jeśli nie chcesz usuwać ryb, powinieneś być na tyle rozsądny, aby poczekać, aż temperatury wzrosną lub nadejdzie wiosna. Nie ma sensu łapać ryb w głębi zimy, a potem odkładać je z powrotem. Dotyczy to zwłaszcza ryb spokojnego żeru, które są znacznie bardziej wrażliwe niż wiele ryb drapieżnych.