Jak prawidłowo stosować stalowy przypon na szczupaka

Vor dem Hecht ist nicht jedes Stahlvorfach sicher. Angler sollten ihre Montagen beim Hechtangeln zum Schutz der Angelschnur exakt abstimmen.

Jak prawidłowo stosować stalowy przypon na szczupaka

  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów drapieżników
  6. »
  7. Jak prawidłowo stosować stalowy przypon na szczupaka

Ściśle mówiąc, każdy wędkarz powinien zdawać sobie sprawę z tego, że szczupaki mają bardzo ostre zęby i zdecydowany zgryz. W związku z tym mogą się stosunkowo szybko wydostać podczas walki jeśli żyłka nie jest zabezpieczona stalowym przyponem. Zwykła żyłka wędkarska (czy to plecionka czy żyłka) nie jest groźna dla szczupaka: Można ją przeciąć jednym ugryzieniem.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby łowić z odpowiednim zabezpieczeniem. Stalowy przypon ma za zadanie uniemożliwić rybie zgubienie się w wiertle. Służy to również ochronie ryb: nie byłoby przecież przyjemnie, gdyby ryby zostały ze sztuczną przynętą lub z haczykami treflowymi w pysku. Już choćby z tego powodu stalowe przypony są bardzo ważne.

Długość przyponu jest ważna

W dzisiejszych czasach stosunkowo łatwo jest dodać przypon stalowy do sztucznych przynęt, jak również do luźnych haków czy kotwic. Przypony można kupić za niewielkie pieniądze w każdym dobrym sklepie wędkarskim. Ceny nie są wysokie: Już za kilka euro można się odpowiednio wyposażyć i tym samym rozsądnie rozbudować swoje pudełko z przynętami.

Ze względów finansowych lub w celu zaoszczędzenia pieniędzy wielu wędkarzy sięga po najtańsze przypony dostępne w sklepie wędkarskim. Nie jest to rozsądne: jakość może nie być przekonująca i często są one zbyt krótkie. Łowienie na stalowy przypon o długości zaledwie 10 centymetrów nie jest wskazane. Problem polega na tym, że szczupak nadal może łatwo dotrzeć do linki głównej i przegryźć ją. Ogólnie rzecz biorąc, stalowe przypony powinny mieć co najmniej 30 centymetrów długości, aby zapewnić dobrą ochronę.

Nawet dłuższe przypony nie szkodzą, ale oczywiście trzeba sprawdzić jak bardzo wpływają na przynętę. Szczególnie przy łowieniu małych a więc lekkich plugów środek ciężkości może ulec znacznemu przesunięciu. Dlatego zawsze dobrze jest zabrać ze sobą na wędkarską wodę przypony o długości 30 centymetrów.

Również nośność stalowego przyponu szczupakowego musi być właściwa.

Kolejnym kryterium wyboru, które wędkarze często pomijają, jest nośność. Wielu spinningistów zakłada, że nośność i tak jest bardzo duża. Nie należy jednak dać się zwieść. Zwłaszcza tanie produkty często nie dają tego co obiecują. W przypadku złapania naprawdę dużego szczupaka, przypon może zostać rozerwany. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby przed zakupem przetestować każdy przypon. Jeśli dostaniemy zły przypon, możemy go odłożyć na bok.

Artykuły powiązane