Połów szczupaka w maju – przynęta, minimalna wielkość, miejsca połowów, pogoda

Schon bald ist es wieder soweit und die Schonzeit für Hechte ist in Deutschland vorbei. In unserer Story erzählen wir dir worauf du beim Angeln auf Hecht achten musst und wie du garantiert erfolgreich bist.

Połów szczupaka w maju – przynęta, minimalna wielkość, miejsca połowów, pogoda

Hecht auf einer Krautbank
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów drapieżników
  6. »
  7. Połów szczupaka w maju – przynęta, minimalna wielkość, miejsca połowów, pogoda

Sezon na szczupaka rozpoczyna się w maju

W zależności od kraju związkowego i klubu wędkarskiego, start i minimalne rozmiary są różne. Należy odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, kiedy i jak można łowić szczupaki oraz przestrzegać przepisów.
Szczupaki są wiosennymi tarlakami i składają ikrę od lutego do maja. W tym czasie chodzi o rozmnażanie, które oczywiście wymaga wiele energii. Kiedy już to zrobi, rusza na wielkie żerowanie przez swoje wody. W tym momencie Ty jako wędkarz masz gwarancję, że nie przegapisz tego momentu i dzięki odpowiednim sztuczkom, Ty również wkrótce będziesz miał swojego drapieżnika szybującego w podbieraku.
Pierwsza nauka: zacznij obserwować swoje ulubione wody już w kwietniu. Czy widzisz jakiś ruch na powierzchni? Które miejsca są dostępne? Gdzie znajdują się miejsca z płytką wodą? W jakich porach dnia zauważyłeś coś niezwykłego?

Zamknięte sezony i minimalna wielkość szczupaka w Niemczech

Jak już wspomniano, we wszystkich niemieckich landach obowiązują różne sezony zamknięte i minimalne rozmiary. Dane w tabeli pokazują te różnice. Dokładne terminy należy jednak ustalić z dzierżawcami wód, w których chcemy łowić szczupaki. Mogą się one różnić od tych obowiązujących w krajach związkowych.

Państwo federalne Sezon zamknięty na szczupaka Minimalna wielkość szczupaka
Bawaria 15.02. – 15.04. 50 cm
Badenia-Wirtembergia 15.02. – 15.05. 50 cm
Brandenburgia 01.02.-31.03. 45 cm
Berlin 01.01.-30.04. 45 cm
Bremen 01.02.-15.05. 60 cm
Hamburg 01.01-31.05 50 cm
Hesja 01.02.-15.04. 50 cm
Meklemburgia-Pomorze Przednie 01.03.-30.04 W głębi lądu: 45 cm | Na wybrzeżu: 50 cm
Dolna Saksonia 01.02.-15.04. W głębi lądu: 40 cm | Na wybrzeżu: 45 cm
Północna Nadrenia-Westfalia 15.02. – 30.04. 45 cm
Nadrenia-Palatynat 01.02.-15.04. 50 cm
Kraj Saary 15.02.-31.05. 50 cm
Saksonia 01.02. – 30.04. 50 cm
Saksonia-Anhalt 15.02.-30.04. 50 cm
Schleswig-Holstein 15.02.-30.04. 45 cm
Turyngia 15.02.-30.04. 45 cm

Wszystkie informacje dotyczące okresów ochronnych i minimalnych rozmiarów mogą ulec zmianie. Aby być po bezpiecznej stronie, proszę poinformować się lokalnie w swoim kraju związkowym.

Kiedy szczupaki biorą?

W Hamburgu, na przykład, sezon zamknięty na szczupaka kończy się 15 maja i jeśli jesteś naprawdę chętny, będziesz nad wodą z samego rana. Oczywiście nie będziesz sam. Niemniej jednak pierwszy dzień po zakończeniu sezonu zamkniętego jest jednym z najlepszych dni do połowu szczupaka.
„Wczesny i późny wędkarz łowi szczupaki”! Zawsze są jakieś różnice, ale w ostatnich latach wczesne godziny poranne wyraźnie wyłoniły się jako najlepszy czas na połowy szczupaka. Spróbuj łowić szczupaki od około 1 godziny przed wschodem słońca do około 2 godzin po wschodzie słońca. Albo spróbuj łowić w późnych godzinach wieczornych.
Może na twojej wodzie jest inaczej. Szczególnie jeśli jeszcze nie znasz wody, warto przez kilka dni łowić o każdej porze. To dobry sposób, aby dowiedzieć się, kiedy warto wybrać się w przyszłości. 01 maja można spędzić na wodzie cały dzień. Szczupaki się przemieszczają, zawsze są jakieś połowy.
Zwłaszcza wiosną szczupaki są po prostu głodne i nie pozwalają sobie jeszcze na wiele wpłynąć. W lecie jest inaczej, są aktywne wcześnie rano i późnym wieczorem. W deszczowe dni lub po złych frontach pogodowych woda jest zmącona przez zawirowane cząstki. W tych okresach łowienie jest niezmiennie dobre, ponieważ sieje są teraz wszędzie.

Najlepsze miejsca do połowu szczupaka

Gdzie właściwie stoją szczupaki wiosną po tarle? W średniej i płytkiej wodzie. Te miejsca są już nagrzane przez wiosenne promienie słońca. Złożyły tam również swoją ikrę, która jeszcze trochę pływa. Biała ryba również gromadzi się tam, aby żerować i złożyć ikrę. A tam, gdzie są małe ryby, drapieżniki też nie mogą być daleko.
Jeśli na płyciznach nie ma nic do złowienia, można też przeszukać środkowe i głębokie warstwy wody. W każdym przypadku uda się je złowić. Jeśli szczupaki są jeszcze w głębokiej wodzie, są nieco ospałe i powinieneś zwolnić pracę przynęty.
Zielone brzegi mogą być również bardzo dobrymi stanowiskami do zbierania szczupaków. Zawsze warto je odwiedzić. Tak czy inaczej, należy obławiać gorące miejsca o każdej porze dnia. Szczupaki przemieszczają się.
Zwróćcie więc uwagę kiedy i gdzie widzicie ruch na powierzchni. Okulary polaryzacyjne są na to świetnym sposobem. Być może właśnie tam poluje drapieżnik, który wkrótce znajdzie się na twoim haczyku. A jeśli już go złowisz, to na pewno możesz dalej próbować w tym miejscu, bo szczupaki nie są absolutnymi samotnikami, jak wielu ludzi myśli.

Hecht auf einer Krautbank
Zwłaszcza po okresie tarła szczupaki nadal przebywają w płytkiej wodzie. Tutaj szczupak czai się na brzegu z chwastów na ofiarę. ©flickr / Paul van de Velde / CC BY 2.0

W jaką pogodę i na jaką przynętę łowisz szczupaki?

Przy jakiej pogodzie szczupaki szczególnie dobrze biorą? W deszczowe dni lub po złych frontach atmosferycznych. Wtedy w wodzie jest dużo osadów i można być pewnym, że sieja na płyciznach napełni swoje brzuchy. Wtedy szczupaki są już niedaleko. Oczywiście także zaraz pierwszego dnia po zakończeniu okresu zamkniętego. Szczupaki długo nie widziały sztucznych przynęt i będą mniej podejrzliwe.
Wybierając przynęty należy również wziąć pod uwagę pogodę. Po prostu szczupaki postrzegają swoje ofiary albo przez oczy (w czystej wodzie) albo przez narząd linii bocznej (w mętnej wodzie).

Wobbler im Hechtmaul Drillinge
Korek w pysku szczupaka. ©flickr / hpza / CC BY 2.0

Czysta woda: nierzucające się w oczy, naturalne odcienie.
Mętna woda: jasne, fluorescencyjne odcienie
Światło słoneczne: niepozorne kolory
Chmury: uderzające, błyszczące, jaskrawe kolory

Ważne jest, aby przynęty tworzyły dobrą falę. Oznacza to, że szczupaki bardzo dobrze je odbierają poprzez narząd linii bocznej. Można to osiągnąć za pomocą wtyczek i jerkbaitów, które mają grzechotki lub gumowe rybki z płetwami ogonowymi, które tworzą fale ciśnieniowe.

Koniecznie wypróbuj wtyczki bez łopatek. Pracują one płytko w wodzie, na odpowiedniej głębokości. Szczególnie z brzegu ta metoda jest bardzo łowna. Polecane są tu wtyczki ZALT, ZAM lub nawet Buster Jerkbait. Zwłaszcza w maju wtyczki są bardzo polecane. Ale gumowe rybki (np. Kopytos) też mogą być prawdziwą cudowną bronią. Chętnie także w kolorach szczupaka. Od okresu tarła ryby są wciąż nastawione na obronę swoich terytoriów.
Przy okazji należy stosować duże przynęty. Te przyciągają wzrok i są w sam raz dla głodnych drapieżników. Nie można się pomylić z przynętami o wielkości około 15 cm.

Idealna przynęta na szczupaka w maju

Wiosną agresywna praca przynęty jest niemal koniecznością. Szarpane ruchy, zygzakowate linie, krótkie fazy tonięcia – wszystko to doprowadzi Cię do szczupaka. Sukces osiągniesz stosując gumowe rybki i lekkie jigi lub płytko pracujące wtyczki. Wypróbujcie swoje przynęty spokojnie przy nogach aby zobaczyć, które ruchy wędziska wpływają na ruchy przynęty. Powinieneś również stosunkowo szybko przesuwać przynętę po wodzie, gdyż imituje to uciekającą ofiarę i zachęca szczupaka do agresywnego ataku. Pozwala to również na pokonanie większego obszaru w krótszym czasie.

Łowienie szczupaków: Odpowiednia wędka i sprzęt

W każdym przypadku podczas łowienia szczupaków obowiązkowy jest stalowy przypon. Prawdopodobieństwo, że ostre zęby przetną żyłkę jest bardzo wysokie. Wędka spinningowa 2,70m o szybkiej akcji i twardym trzonie jest idealna do łowienia na gumy. Dodaj plecionkę o wytrzymałości 6-8kg i jesteś gotowy do działania.

Bestseller No. 1

Jednak nie ma też czegoś takiego jak jajecznica składająca jaja. Wszystko zależy od tego, jaką przynętą chcesz łowić. Do jerkbaitów są dodatkowe wędki, ale plugi wymagają innych wędzisk. Zapytaj o radę sprzedawcę lub kolegę wędkarza. Kołowrotek jest również kluczowy i musi dobrze współpracować z wędką.

Hecht im Drill
Szczupak próbuje pozbyć się przynęty skacząc. ©flickr / Benjamin Horn / CC BY 2.0

Nieudane branie – jak prawidłowo reagować

Jeśli zauważysz, że szczupak rzucił się na przynętę, ale ją spudłował, kontynuuj podawanie przynęty w normalny sposób. Przy drugim ataku wstrzymaj się na chwilę a następnie uderz. Szczupak zdążył już przyjąć przynętę „w stanie spoczynku” i ma już zapewnione branie. Dobrze wyregulowany hamulec i odrobina wyczucia są oczywiście ważne podczas walki. Tego jednak uczymy się z czasem.


Jakie są Twoje wskazówki dotyczące łowienia szczupaków? Skomentuj pod postem lub wyślij nam wiadomość prywatną, a my zamieścimy tutaj Twoją wskazówkę.

Zdjęcie na okładce: ©flickr / Benjamin Horn / CC by 2.0

Artykuły powiązane