Jak działa jerkowanie podczas łowienia na przynęty sztuczne

Es ist nicht schwer, Köder zu Jerken. Klassische Jerkbaits sowie auch Softjerks kommen als Kunstköder in Frage. Wichtig ist eine geeignete Spinnrute.

Jak działa jerkowanie podczas łowienia na przynęty sztuczne

Jerkbait kurz vorm Auswerfen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów drapieżników
  6. »
  7. Jak działa jerkowanie podczas łowienia na przynęty sztuczne

W wędkarstwie spinningowym nie chodzi tylko o wybór przynęty. W końcu najlepsza wtyczka czy gumowa rybka na nic się nie zda jeśli nie potrafisz jej odpowiednio poprowadzić. Jeśli wiesz jak dobrze poprowadzić przynętę, będziesz miał więcej sukcesów niż inni wędkarze łowiący drapieżniki, nawet na stosunkowo prostych przynętach.

Jedną z form prezentacji przynęty w dziedzinie spinningu jest tzw. jerkowanie. Jest wielu wędkarzy, którzy nie wiedzą co dokładnie kryje się za tym pojęciem. Dlatego też poniżej przedstawimy Wam co kryje się pod tym pojęciem i jak najlepiej postępować podczas prowadzenia przynęt na ryby drapieżne.

Jerking to właściwie nic nowego

Jerkbait kurz vorm Auswerfen
Jerkbaity to dobre przynęty na ryby drapieżne. © Veremeev | Canva

Przede wszystkim wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: Jerking nie jest nowym wynalazkiem. W rzeczywistości są spinningiści, którzy używają przynęt jerkujących od dziesięcioleci. Termin ten pochodzi raczej z Ameryki i niektórzy niemieccy wędkarze zaadoptowali go – ku zamieszaniu innych miłośników wędkarstwa.

Stosowane są tak zwane jerkbaity. Jest to termin, który jest stosunkowo elastyczny i nie ma precyzyjnej definicji. W zależności od producenta, sprzedawcy sprzętu i wędkarza, można usłyszeć różne definicje. Większość wędkarzy uznała, że jerkbait to sztuczna przynęta, którą można porównać do woblera. Jedyna różnica polega na tym, że nie posiada on łopatki nurkującej. Inni wędkarze twierdzą, że są też jerkbaity, które mają gałkę. W końcu nie ma to znaczenia: chodzi o to, aby na łowisku stosować dobre przynęty i przechytrzyć nimi ryby drapieżne takie jak okoń, szczupak czy sandacz.

Bestseller No. 1
TUXIBIN sztuczna przynęta, przynęta spinningowa, przynęta wędkarska, zestaw wędkarski, wobler jerkbait, na szczupaki, okonie, sandacze, zestaw wędkarski B1-3
2 Recenzje
TUXIBIN sztuczna przynęta, przynęta spinningowa, przynęta wędkarska, zestaw wędkarski, wobler jerkbait, na szczupaki, okonie, sandacze, zestaw wędkarski B1-3
  • Waga: 27 g; długość: 13,7 cm
  • Wysoka symulacja – bioniczne przynęty zostały zaprojektowane specjalnie dla ryb, oczu 3D, wyglądają jak żywe....
  • Materiał: trwałe i solidne tworzywo sztuczne ABS z 2 ostrymi hakami ze stali węglowej, bezzapachowe i przyjazne dla...
Bestseller No. 2
Minnow Fishing Lure 30g 95mm Jerkbait Tonąca pełna woda Sztuczny sprzęt Angeln (Color : A, Size : 30gx9.5cm)
  • Minnow Fishing Lure 30g 95mm Jerkbait Tonący Full WaterAccesorios Carp a Artificial Angeln EquipmentTyp przynęty: Hard...
  • Waga przynęty: 30g
  • Długość przynęty: 95mm

Przy okazji, istnieją też tak zwane softjery. Te nie są nawet wykonane z drewna czy plastiku. Zamiast tego są wykonane z gumy i dlatego faktycznie należą do kategorii przynęt z miękkiego tworzywa. Cechą szczególną tych przynęt jest to, że nie mają one własnej akcji i nie pracują szczególnie dobrze podczas zwykłego zwijania. W jerkowaniu chodzi o to, aby za pomocą kołowrotka i wędziska nadać przynęcie więcej życia.

Użycie wędki spinningowej jest ważne

Ostatecznym celem jerkowania jest ożywienie sztucznej przynęty poprzez jej podszarpywanie. Szarpnięcie może być zainicjowane przez kołowrotek spinningowy (zarówno w przypadku kołowrotka stacjonarnego jak i baitcast). Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest jednak szczytówka wędziska, która służy do przyspieszenia żyłki wędkarskiej, a więc i przynęty. Dozwolone jest również uderzanie szczytówką w luźną linkę wędkarską: lekkie pociągnięcia mogą ogromnie przyspieszyć przynętę.

Szarpane ruchy wywierane na przynęty nadają im szczególną akcję. Można imitować umierającą lub zranioną ofiarę – to również powód, dla którego ryby drapieżne tak bardzo lubią gryźć jerkbaity. Ważne jest, aby przynęta wybijała się na boki. Niekoniecznie jednak trzeba poruszać wędziskiem na boki. Zarówno podczas jerkowania jak i twitchingu (który jest w zasadzie niczym innym jak specjalną odmianą jerkowania), spinning można przesuwać w pionie lub poziomie aby wprowadzić przynętę w ruch.

Ważne jest przy tym, aby wędka była jak najbardziej kompaktowa lub nie przekraczała znacznie granicy dwóch metrów. Wędki te są lekkie, co zwiększa komfort łowienia. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że można lepiej opuścić wędkę i precyzyjnie kontrolować przynętę. W przypadku wędek powyżej 3 metrów jest to stosunkowo trudne. Musielibyście użyć dużo więcej siły i nie moglibyście tak dobrze kontrolować przynęty.

Artykuły powiązane