Sum jest rybą drapieżną, która wyróżnia się przede wszystkim swoimi rozmiarami. Sumy osiągają średnio długość około 1,30 do 1,60 metra. Zawsze jednak zdarzają się wyjątkowe ryby, które osiągają długość ponad 2 metrów. Poprzedni rekordowy sum, złowiony przez wędkarza, mierzył 2,78 metra i ważył 144 kilogramy. Zadziwiający jest również wiek, jaki może osiągnąć ryba: Sum może osiągnąć wiek nawet 50 lat.
Cechami wyróżniającymi suma jest płaska głowa z szerokim pyskiem i znajdującymi się na niej zadziorami. W oczy rzuca się również płetwa grzbietowa, która jest wysunięta dość daleko do przodu, oraz długa płetwa odbytowa, która sięga aż do płetwy ogonowej.
Spis treści
Łowienie sumów
Łowienie sumów nie jest tak powszechne jak łowienie innych ryb drapieżnych. Jeśli popytasz wśród wędkarzy, to zazwyczaj okaże się, że tylko kilku wędkarzy miało jakiekolwiek doświadczenia z połowem suma. Trudno powiedzieć dlaczego – prawdopodobnie dlatego, że jest to ryba, którą nie tak łatwo przechytrzyć, a jednocześnie trudny przeciwnik w walce.
Ponadto są też tacy wędkarze, którzy boją się obciążać rybę chwytem waller. Jest to chwyt polegający na sięgnięciu do pyska ryby i chwyceniu jej za szczęki w celu dociągnięcia jej do brzegu – tak duża ryba nie mieści się przecież w podbieraku. Podczas używania uchwytu warto założyć rękawicę, aby uniknąć zranienia hakiem.
Metody połowu i przynęty na sumy
Sum jest rybą drapieżną, która żyje głównie na dnie. Z tego powodu większość wędkarzy łowiących sumy stosuje zanęty. Ryba przynętowa jest prawie zawsze używana jako przynęta. Przy okazji, wciąż nie ma zgody co do jej wielkości. Podczas gdy niektórzy wędkarze sumowi są zdania, że małe ryby przynętowe przyciągają sumy równie mocno, niektórzy wędkarze polegają wyłącznie na dużych rybach przynętowych. Może się zdarzyć, że jako ryba przynętowa zostanie użyty karp. Ponadto jako przynętę na suma można stosować także skrawki ryb, a przede wszystkim rosa (wiązki robaków).
- Blich, Ralph (Author)
Niekoniecznie trzeba łowić z dna, aby złowić suma. Niektórzy wędkarze sumowi łowią również na spławik – ale ich udział jest stosunkowo niewielki. Co więcej, sukcesy można odnieść również łowiąc na spinning. Ważne jest jednak, aby prowadzić przynętę jak najgłębiej – co jest szczególnie trudne dla początkujących. Podczas łowienia sumów metodą spinningową najlepiej jest używać gumowej rybki z ciężką ołowianą główką.
Sprzęt potrzebny do łowienia sumów
Jeśli chodzi o sprzęt wędkarski, to przy łowieniu sumów trzeba pójść na łatwiznę. Ze względu na swoją wagę i wytrzymałość jest to twardy przeciwnik, który może przyjąć wiele kar od lżejszego sprzętu. Wędki sumowe są zazwyczaj niezbyt długie, ale za to bardzo mocne. Jeśli chodzi o długość wędki, powinna ona wynosić około 3 metrów, choć zakres od 2,70 do 3,60 metrów jest w granicach rozsądku.
Jeśli chodzi o kołowrotek, to powinien on mieć dużą pojemność żyłki i precyzyjnie regulowany hamulec. Z tego powodu wielu wędkarzy łowiących sumy lubi używać kołowrotka typu multi. Nie jest to jednak obowiązkowe, sumy można również zbijać kołowrotkiem stacjonarnym.
Szczególną uwagę należy zwrócić na żyłkę wędkarską. Duże średnice żyłki są nieuniknione ze względu na wymaganą nośność. Osoby łowiące z brzegu powinny wybierać żyłkę odporną na ścieranie ze względu na ryzyko zacięcia. Plecionka jest zawsze dobrym wyborem. Jeśli łowisz z łodzi, możesz rozważyć również żyłkę. Jeśli łowimy na żyłkę, powinniśmy wybrać żyłkę o grubości co najmniej 0,40 lub lepiej 0,50. Plecionka może być oczywiście cieńsza. W przypadku plecionki ważne jest, aby użyć żyłki z wysokiej jakości powłoką, aby nie przecierała się na dnie.
Haki ścienne
Jeśli przynętę pobiera naprawdę duży sum, nie należy lekceważyć tego zagrożenia. Ciężkie ryby mogą wywierać ogromny nacisk na hak. W trakcie walki hak może się powoli, ale skutecznie wyginać. Jeśli hak suma wygina się zbyt mocno, ryba może się uwolnić i zostać stracona.
Z tego powodu wędkarze łowiący sumy nie powinni podejmować żadnego ryzyka. Wskazane jest, aby nie oszczędzać na haczykach na ryby i kupować jakość. Jednak wielu wędkarzy, którzy łowią sumy, wiąże własne haczyki. W ten sposób mają najlepszy wpływ na wybrany materiał i węzły. Ponadto montaż może być wtedy idealnie dopasowany do indywidualnych pomysłów wędkarza.