Big Game Fishing: Połowy głębinowe naprawdę dużych ryb

Das Hochseefischen auf große Meeresfische, wie zum Beispiel den Blue Marlin, wird immer beliebter. Aber dennoch handelt es sich hierbei um ein sehr teures Hobby.

Big Game Fishing: Połowy głębinowe naprawdę dużych ryb

Blauer Marlin gefangen beim Hochseeangeln
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Wędkarstwo morskie
 6. »
 7. Big Game Fishing: Połowy głębinowe naprawdę dużych ryb

Big game fishing to bardzo szczególna forma wędkarstwa głębinowego. Podobnie jak w przypadku klasycznego wędkarstwa morskiego, również i tutaj łowi się na wędkę, z tą różnicą, że celem są naprawdę duże ryby. Każdy wędkarz marzy o tym, aby pewnego dnia złowić wielkiego marlina lub żaglicę. Ryby te są prawdziwymi wojownikami i wymagają od wędkarza bardzo wiele. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że marlin błękitny może ważyć nawet 600 kilogramów, staje się jasne, że nie jest to dziecinna zabawa.

Dlatego też ta forma połowów dalekomorskich nie należy do codzienności. Najbardziej znane łowiska znajdują się w regionach wypoczynkowych, więc większość wędkarzy zdobywa doświadczenie dopiero podczas urlopu. Ponadto, głębinowe połowy stołecznych drapieżników morskich nie muszą być tanie. Łodzie z doświadczonym przewodnikiem i odpowiednim sprzętem są zazwyczaj czarterowane, ponieważ zakup łodzi z wyposażeniem rzadko kiedy byłby opłacalny. Pomimo tego, że większość wędkarzy decyduje się na czarter, to i tak muszą zapłacić sporo pieniędzy.

Bestseller No. 1
MOONJUAN 25cm 135g Artificial Bait Big Fishing Lure 4 Segment sinking Swimbait Crankbait Hard Bait Slow Big Game Fish Lure
 • 25cm 135g Artificial Bait Big Fishing Lure 4 Segment sinking Swimbait Crankbait Hard Bait Slow Big Game Fish Lure
 • Excellent Performance
 • High Resolution Body Detail

Sprzęt do połowu dużej zwierzyny

Logicznie rzecz biorąc, wędkarstwo morskie odbywa się z łodzi. Z reguły stosuje się dobrze zmotoryzowane łodzie, które oferują wystarczająco dużo miejsca dla kilkuosobowej załogi, jak również dla sprzętu. Ponadto musi być wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić połów. Przeciętnie łodzie do połowu dużych ryb mają długość od około 9 do 15 metrów.

Jeśli chodzi o pozostały sprzęt, to na razie zostajemy przy łodzi. Jest ona zazwyczaj wyposażona w wysięgnik. Jest to system, który jest potrzebny do trollingu i można go porównać do downriggera. Dzięki outriggerowi możliwe jest użycie kilku wędek z przynętami bez wzajemnego przeszkadzania sobie pod wodą. Ponadto łódź wyposażona jest w odpowiednie uchwyty na wędki, które utrzymują je w odpowiedniej pozycji. Dodatkowo większość łodzi wyposażona jest w fotel do gry lub fotel do walki oraz echosondę głębokości.

Wędki to wędziska głębinowe lub big-game. Wyróżniają się one znaczną długością, dobrą akcją i ogromną wytrzymałością. W zależności od rodzaju wędki głębinowej, żyłka nie jest prowadzona przez pierścienie wędki, lecz przez kołowrotki. Jeśli chodzi o kołowrotki, to coraz więcej wędkarzy głębinowych decyduje się na kołowrotki wielorazowe, ale klasykiem jest nadal kołowrotek głębinowy. Tak zwane kołowrotki big-game oferują między innymi Cormoran, DAIWA, TiCA, Penn i Fenwick. Ten specjalistyczny sprzęt powinien uzmysłowić, dlaczego jest to droga forma spędzania wolnego czasu.

Bestseller No. 1

Jak łowić ryby?

Jak już zostało nawiązane, najczęściej praktykuje się trolling. Szyper nawiguje łodzią po najbardziej obiecujących łowiskach. Jako przynętę można stosować zarówno przynęty sztuczne jak i naturalne. Często stosowaną rybą przynętową jest na przykład makrela. Podczas połowu rekinów, wołowina jest czasami zaczepiana na gigantycznym haku rybackim.

Gdy tylko ryba ugryzie, platforma zdejmuje się z nadburcia. Wtedy chodzi o to, aby jak najszybciej chwycić za wędkę. W tym samym czasie inni wędkarze starają się jak najszybciej zwijać swoje wędki. Pozostałe wędki głębinowe muszą być zwijane, ponieważ potrzebna jest przestrzeń dla wiertła i chce się uniknąć splątania masztów rybackich.

Do wiertła można podejść na dwa sposoby. Najczęściej wędkarze przenoszą się na wspomniane wcześniej krzesło bojowe. Tam wędkę wkłada się do uchwytu na wędkę, co jest zdecydowanie dużym ułatwieniem dla wędkarza łowiącego dużą zwierzynę. Uchwyt na wędkę jest tak skonstruowany, że wędzisko może stale obracać się wraz z rybą i jednocześnie wywierać optymalną akcję. Dzięki temu wędkarz może spokojnie zajmować się kołowrotkiem, choć relaks to zdecydowanie niewłaściwe określenie.

W drugiej metodzie wędkarz trzyma wędzisko własnymi rękami. Ta metoda jest jednak polecana tylko wtedy, gdy jest się bardzo silnym i ma się odpowiednie doświadczenie. Dużym plusem jest również posiadanie przyzwoitego ciężaru własnego ciała, dzięki czemu nie wypada się tak łatwo z łodzi.

Przy okazji, łódź pozostaje w ruchu przez cały czas. Kapitan lub szyper cały czas stara się sterować łodzią tak, aby ryba była zawsze za łodzią. Tak więc boczne ucieczki są stale przechwytywane.

Jeśli ryba jest wyczerpana, zazwyczaj jest wciągana na pokład za pomocą gafla. Większe łodzie są czasami wyposażone w dźwig, który może znacznie ułatwić pracę.

Cele wycieczek / obszary połowów dalekomorskich

Jak już wspomniano, ta forma wędkarstwa oferowana jest głównie w miejscach, które my w Niemczech uważamy za ośrodki wypoczynkowe. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc lub regionów, w których można łowić marliny błękitne i inne. Poniższa lista stanowi niewielki wybór.

 • Afryka (RPA, Afryka Wschodnia)
 • Australia (wschodnie wybrzeże)
 • Brazylia (południowo-wschodnie wybrzeże)
 • Karaiby
 • Malediwy
 • Portugalia (Algarve)
 • USA (Floryda, Kalifornia, Hawaje)

Ryby docelowe do połowu dużych zwierząt

Poniżej znajduje się krótka lista ryb, które są celem wędkarzy łowiących big game. Są one posortowane alfabetycznie. Jako profesjonalista wiesz oczywiście, że poniższe gatunki ryb nie występują na wszystkich wodach, a jedynie w niektórych regionach.

 • Barakuda / Barracuda
 • Rekin niebieski / Blue shark
 • Bonito / Bonito
 • Dorado / Dolphinfish
 • Rekin gładki / Smooth dogfish
 • Hoki
 • Marlin (marlin czarny, marlin niebieski, marlin biały)
 • Swordfish
 • Żaglica / Sailfish
 • Snapper
 • Tuńczyk (tuńczyk błękitnopłetwy, tuńczyk żółtopłetwy, tuńczyk biały)
 • Tiger fish