Informacje o dorszach i sposobach ich połowu

Der Dorsch (Kabeljau und Köhler) ist ein beliebter Speisefisch. Auch Angler können ihn fangen, sofern sie darüber Bescheid wissen, wie man beim Dorschangeln vorgeht.

Informacje o dorszach i sposobach ich połowu

Dorsch im Netz
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Wędkarstwo morskie
 6. »
 7. Informacje o dorszach i sposobach ich połowu

Informacje o rybach w przypadku dorsza

Wędkarze morscy bardzo często mówią o dorszu, a tak naprawdę mają na myśli dorsza. Dzieje się tak dlatego, że dorsz jest rodzajem, który posiada kilka podgatunków – podgatunki te nazywane są również gatunkami dorsza. Oprócz dorsza istnieją jeszcze inne rodzaje, takie jak czarniak i dorsz polarny. Czarniak jest również często nazywany czarniakiem – termin ten został stworzony przez przemysł reklamowy.

Najbardziej znanym rodzajem dorsza jest dorszowate. Jest to rodzaj dorsza, którego ryby osiągają największą długość. Dorsz może osiągnąć długość nawet do dwóch metrów. Gatunki dorsza można rozpoznać po trzech płetwach grzbietowych – oraz jednej lub dwóch płetwach odbytowych, w zależności od podgatunku.

Dorsz jest ważną rybą spożywczą – szczególnie dorsz i czarniak. Tylko niestety połowy komercyjne są bardzo intensywne – wody są mocno przełowione i w związku z tym zasoby drastycznie zmalały.

Bestseller No. 1
Weinsamkeit Wobler zestaw sztucznych przynęt, 10 sztuk, przynęta wędkarska, sandacz, przynęta na pstrągi, przynęta wędkarska, lures okonia, przynęta na dorsza, kąpielowa, słodkowodna
 • Trwałe: przynęty wędkarskie mają 9 cm długości i 8 g. Dostarczany w opakowaniu z dziesięcioma przynętami, każda...
 • Realistyczna: Ta przynęta wędkarska ma realistyczne holograficzne rybie oczy 3D, realistyczne łuski na powierzchni,...
 • Dobra wydajność: ta przynęta ma wbudowaną stalową kulkę, aby poprawić zasięg wyrzutu i nadać jej powolny...
Bestseller No. 2
Dieter Eisele Power Select Pilker, przynęta na Morze Bałtyku, Dania, Norwegia, Islandia, przynęta dla dorsza, butt i łososia, ciężar/długość/rozmiar haczyka: 300 g - 17,0 cm - rozm. 6/0
 • Pilker firmy Dieter Eisele do lekkiego połowu morskiego i ciężkich łowów morskich
 • Czarny pierścień rozprężny VMC i stal nierdzewna, 135 g - 460 g do VMC Perma Steel Drilling
 • z holograficzną folią łupieżową

Połów dorsza

Dorsz jest łowiony bardzo często i cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy. Jest to ryba, która lubi przebywać w głębokich partiach wody. Dla wędkarza oznacza to najpierw znalezienie takich odcinków wody. Jeśli zdecydujesz się na surfing, powinieneś zaopatrzyć się w mapę wód, ponieważ z pomocą mapy możesz drastycznie zwiększyć swoje szanse na złowienie ryby. Jeśli łowi się z łodzi lub kutra, to zazwyczaj można polegać na kapitanie, gdyż ma on do pomocy echosondę. Wędkarze z brzegu powinni również pamiętać, że dorsze zbliżają się do brzegu o zmierzchu. Dlatego też połowy dorsza polecane są szczególnie w późnych godzinach wieczornych.

Jeśli chodzi o przynęty na dorsza, to należy powiedzieć, że dorsz zje prawie wszystko. Spektrum zaczyna się od robaków, dalej skorupiaków, a kończy na rybach. Większość wędkarzy wybiera lugworm, ponieważ doświadczenie pokazało, że jest to jedna z najlepszych przynęt na dorsza. Jeśli łowimy z łodzi, możemy oczywiście łowić również na przynęty sztuczne, szczególnie polecane są pilkery i twistery.