Podczas połowu sandacza wielu wędkarzy stosuje głównie dwie przynęty, a mianowicie gumową rybkę oraz rybkę zanętową. Obie są zdecydowanie najpopularniejszymi przynętami do połowu sandaczy. Po nich przez długi czas nic nie przychodzi – inne przynęty wybierane są stosunkowo rzadko.
Wielu wędkarzy musi jednak przyznać, że podczas łowienia na spinning chciałoby używać innych przynęt. Łowienie na gumy po pewnym czasie może stać się dość monotonne. Dlatego chętnie sięga się po korki, bo pozwalają one na większą swobodę w prezentacji przynęty. Często jednak ataki drapieżnych ryb nie dochodzą do skutku i dlatego niejeden spinningista zastanawia się czy w ogóle możliwe jest skuteczne łowienie sandaczy na wnyki.
Spis treści
Sandacza można też złowić na woblera
Oczywiście, że jest to możliwe. Jeśli dobrze się przyjrzeć, to jerkbaity w niczym nie ustępują przynętom z miękkiego tworzywa. Problem polega na tym, że wielu wędkarzy stosuje niewłaściwe wtyczki lub źle je prowadzi. Efekt jest prosty: drapieżne ryby nie dają się przechytrzyć, więc po pewnym czasie z frustracją wracają do innych przynęt.
- Zestaw woblerów sandacza (2 sztuki) w kolorach neonowo-zielonym (aktywnym UV) i srebrno-czarnym (naturalnym,...
- Waga woblera wynosi 14,5 g. Dzięki smukłemu kształtowi i obciążeniom wobler można łatwo i daleko rzucać.
- Rozmiar woblera wynosi 11 cm. Przynęty twarde poruszają się bardzo powoli podczas zatrzymania spinningu. Sandacz...
- Udane łowienie – dzięki naszym sztucznym przynętom Elbfang łatwo się to uda! Twój sukces nie będzie długo...
- Realistyczne wzornictwo – idealnie ukryte woblery zapewniają mniej nieufności i idealnie imitują prawdziwą rybę....
- Uniwersalne zastosowanie – woblery Crankbait nadają się doskonale dla nowych pracowników, aby szybko znaleźć...
Łowienie na sandacza za pomocą wtyczek rzeczywiście nie jest takie trudne. W zasadzie trzeba zwrócić uwagę tylko na jedną ważną rzecz: Wtyczki sandaczowe muszą być prowadzone stosunkowo głęboko. W przeciwieństwie do okonia, drapieżniki te nie są tak często spotykane w górnym biegu wody. Jeśli tam łowimy, to złowienie ryby może trwać stosunkowo długo.
Większość wtyczek jest łowiona w górnych partiach wody. W związku z tym przynęta jest często oferowana zbyt wysoko – nic dziwnego, że guma łowi znacznie lepiej. Jest ona prezentowana na dnie i dzięki temu przyciąga większą uwagę. Spinningiści, którzy chcą łowić duże sandacze na jerkbaity muszą więc opanować głęboką prezentację przynęty. W tym celu należy przetestować różne wtyczki. Należy się upewnić, że toną one głęboko. Potem pozostaje już tylko zastosować przynętę w taki sposób, aby sztuczna przynęta prezentowała się bardzo atrakcyjnie.
Na sandaczowy wobler trzeba znać wodę
Ten typ przynęty jest szczególnie trudny do zastosowania na wodach, których się nie zna. Miejsca, które są podatne na zaczepy mogą szybko stać się Twoją zgubą. Albo nie łowisz wystarczająco głęboko, co oczywiście oznacza, że tracisz szanse. Dlatego warto najpierw wyczuć drogę z gumową rybką lub uzyskać wiarygodne informacje od innych wędkarzy.
Po przeskanowaniu wody można sięgnąć po plugin lub jerkbait i celowo zaoferować go głęboko. Ważne: Podczas łowienia sandaczy wskazane jest wykonywanie wielokrotnych postojów, aby zachęcić rybę do brania. Wiele postojów i małych uników jest uważanych za idealne do przechytrzenia sandacza. Zbyt szybkie zwijanie jest raczej przeszkodą. Jeśli łowimy jerkbaitami, warto użyć wędki spinningowej, aby przynęta była jak najbardziej ruchliwa. Jeśli w wodzie są szczupaki, to spinning lub stalowy przypon jest koniecznością.
Początkowo łów na przynętę na widoku
Wielu wędkarzy ponosi porażkę podczas połowu sandacza, ponieważ nie wie jak zachowują się w wodzie sztuczne przynęty. Montując przynętę po raz pierwszy, należy najpierw przez kilka minut łowić na widoczność lub bardzo blisko brzegu, aby przekonać się jak przynęta zachowuje się pod wodą i jak reaguje na poszczególne akcje wędziska i kołowrotka. Dopiero gdy wiemy jak optymalnie poprowadzić przynętę powinniśmy zaprezentować ją rybom.