Łowienie szczupaków – Wprowadzenie do łowisk, przynęty, wierzchowce i pogoda

Das Hecht Angeln ist besonders in kleineren Gewässern nicht schwer. Mit diesen Tipps lernst du mehr über Hecht Köder, Montagen, Fangplätze und das richtige Wetter.

Łowienie szczupaków – Wprowadzenie do łowisk, przynęty, wierzchowce i pogoda

  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów drapieżników
  6. »
  7. Łowienie szczupaków – Wprowadzenie do łowisk, przynęty, wierzchowce i pogoda

Spis treści.

  • Miejsca połowu ryb
  • Sprzęt
  • Przynęta
  • Góry
  • Sezony

Wielu wędkarzy jest zafascynowanych połowem szczupaka. Są oni zdesperowani aby złowić te potężne drapieżniki. Ponieważ szczupak żywi się innymi rybami i małymi zwierzętami, istnieją różne możliwości jego złowienia przez wędkarzy. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach, ponieważ szczupak nie ugryzie się na każdą słabą przynętę, która się pojawi. Jest raczej ciekawski, ale i ostrożny. Zwłaszcza większe i bardziej doświadczone osobniki uważnie przyglądają się zdobyczy i podchodzą do przynęty z lekkimi podciągnięciami. Pogoda i miejsce połowu również mają znaczący wpływ na szansę złowienia szczupaka. Szczególnie w maju, bezpośrednio po sezonie zamkniętym, szanse na złowienie szczupaka są bardzo duże.

Łowienie szczupaków: Znajdź najlepsze miejsca do łowienia na wodzie

To, gdzie szczupak znajduje się w wodzie do łowienia, zależy w dużej mierze od zbiornika wodnego. Zasadniczo, im większa woda, tym bardziej prawdopodobne jest, że drapieżne ryby będą również w otwartej wodzie i daleko na piaszczystych brzegach i zboczach. Z kolei na mniejszych wodach ryby trzymają się raczej blisko brzegu i w odpowiednich schronieniach.

Na dużych wodach, takich jak jezioro Plön, należy łowić z łodzi przy pomocy echosondy. Tutaj szczupaki znajdują się na większych głębokościach i na zboczach, do których nie można dotrzeć z brzegu. Echosonda pomaga odkryć strukturę dna i być może także dziwne ryby. Dlatego na takich wodach mogę jedynie polecić korzystanie z przewodnika, aby poznać wodę i kilka gorących miejsc.

Na mniejszych wodach można oczywiście polegać na informacjach od innych wędkarzy, ale prawdopodobieństwo samodzielnego złowienia szczupaka jest stosunkowo wysokie nawet bez przewodnika. Tutaj również można zasadzić się na drapieżniki z brzegu. Jak już wspomniano, trzciny, zwalone drzewa, gałęzie i inne przeszkody to świetne miejsca do łowienia szczupaków.

Odpowiedni sprzęt wędkarski

Zazwyczaj stosuje się kołowrotek stacjonarny. Do łowienia na spinning można jednak użyć również kołowrotka wielokrotnego. Większość wędkarzy stosuje wędki o długości około trzech metrów. Wędka na szczupaka musi dobrze amortyzować ucieczkę ryby, ale powinna być dość sztywna, ponieważ ta drapieżna ryba może sporo ważyć. Ze względu na czystą wodę preferowane są linki przezroczyste. Przy łowieniu na spinning można stosować również kolorowe linki ze względu na lepsze prowadzenie przynęty.

Duży podbierak jest równie ważny jak szczypce do poluzowania haczyka i osłona na zęby. Zapobiega to nagłemu zerwaniu się szczupaka w momencie wypuszczania haka i zranieniu ręki. Mata do odhaczania również może być zaletą.

Najlepsze przynęty do połowu szczupaka

Szczupaki lubią inne ryby i małe zwierzęta. Są ciekawskie i lubią chwytać różne rzeczy, ale zwłaszcza większe osobniki są również ostrożne. Sztuczne przynęty prawdopodobnie działają najlepiej, ale szczupaki lubią również prawdziwe ryby przynętowe. Niezależnie od przynęty, niezwykle ważne jest, aby zawsze używać odpowiedniego stalowego przyponu do połowu szczupaka. Ryby te mają bardzo ostre zęby i po prostu przegryzają się przez zwykłą żyłkę.

Jeśli chodzi o wybór kolorów przynęt, to można kierować się następującą zasadą: W czystej wodzie lepiej jest stosować stonowane kolory, natomiast w mętnej wodzie wskazane jest stosowanie sztucznych przynęt w jaskrawych lub bardzo rzucających się w oczy kolorach.

Flasher: Klasyczna przynęta na szczupaka

Wśród błystek do połowu szczupaka jest prawdziwy klasyk. Jest to błystka wahadłowa lub spoon flasher. Niestety obecnie łowi się nią rzadko, a szkoda. Łowi bowiem wyjątkowo dobrze – przynajmniej jeśli chodzi o szczupaki. Wielu spinningistów nie stosuje tej przynęty głównie dlatego, że na większości wód jest to przynęta czysto szczupakowa. Sandacz czy inne ryby drapieżne nie chwytają jej.

Prezentacja przynęty jest stosunkowo prosta. Przynętę prowadzimy w stałym tempie. Ważne jest, aby prędkość ta była odpowiednia, tak aby przynęta szczupakowa rzeczywiście drgała w wodzie i zaczęła migać dzięki odbijającemu się światłu. Po prostu wypróbujcie to w miejscu obserwacji.

Bestseller No. 1
'Hecht' wskaźnik papier
  • Uniwersalny papier kontrolny z kolorową skalą
  • Rolka 5 metrów
  • PH 1 - 14.

Łowienie szczupaków na korki

Wobler jest jedną z najpopularniejszych przynęt jeśli chodzi o łowienie szczupaków. Przewaga nad łowieniem na przynętę polega na tym, że wobler w rzeczywistości wygląda jak ryba lub ryba żerująca i dzięki temu można osiągnąć większy efekt wabiący. Istnieje również wiele innych form przynęty. Zasadniczo mają one tylko jedną wadę: wtyczki są dostosowane do określonych głębokości wody. Na przykład nie wszystkie przynęty można łowić na dnie lub na znacznych głębokościach.

Jeśli chodzi o prezentację przynęt to tak naprawdę wszystko jest możliwe. Szczególnie uniwersalne są jerkbaity i twitchbaity. Pozwalają one na ekstremalną akcję przynęty, w której sztuczna przynęta wybija się m.in. na boki. Ważna jest tu konkretna praca ze szczytówką wędziska.

Bestseller No. 1
EASYHOOKING Hecht wobler zestaw 11-częściowy zestaw przynęt na ryby drapieżne, przynęta z przegubem do realistycznego biegania – 5 sztucznych przynęt 10 cm/15 g + 5 stalowych przypórek + 1 pudełko do przechowywania – szczupak, okonia, sandacza
34 Recenzje
EASYHOOKING Hecht wobler zestaw 11-częściowy zestaw przynęt na ryby drapieżne, przynęta z przegubem do realistycznego biegania – 5 sztucznych przynęt 10 cm/15 g + 5 stalowych przypórek + 1 pudełko do przechowywania – szczupak, okonia, sandacza
  • Wysokowydajna przynęta o realistycznym zachowaniu podczas biegania dla ryb drapieżnych w strumieniu, rzece i jeziorze
  • Realistyczne kolory i realistycznie imitujące oczy zapewniają udany łapanie nawet w przypadku zachmurzonej wody i...
  • Ostre haczyki do drylowania z zadziorami prowadzą do znacznego ugryzienia woblerów

Przechytrzyć szczupaka za pomocą gumowej rybki

Do łowienia szczupaków nadają się również przynęty z miękkiego tworzywa sztucznego. W tym przypadku wskazane jest zastosowanie gumowej rybki. Jest ona przede wszystkim uważana za przynętę sandaczową, ponieważ łowi się nią głęboko lub na dnie. Można ją jednak łowić również wyżej i dzięki temu przechytrzyć jednego lub dwa duże szczupaki.

Inne miękkie plastikowe przynęty, takie jak twister, również mogą być skuteczne. Jednak szczupaki rzadko biorą na twistery. Specjalne przynęty szczupakowe, takie jak miękkie plastikowe żaby, mogą być również łowione, ale wymagają trochę doświadczenia lub praktyki w zanęcaniu. Jeśli szukasz urozmaicenia, powinieneś spróbować tych przynęt.

Bestseller No. 1
Generic Kunstköder, uniseks – sztuczna przynęta dla dorosłych, C (10 Stücke), 10 cm -
209 Recenzje
Generic Kunstköder, uniseks – sztuczna przynęta dla dorosłych, C (10 Stücke), 10 cm -
  • Przynęta zarówno subtelna, jak i owna: Przynęty wędkarskie mają dwie części ciała. Przednia część przypomina...
  • Możliwość zatrzymania: Chociaż działa bardziej jak przynęta brzęcząca niż duża chodząca woda górna, ma...
  • Bezproblemowe zakrywanie wody: Przyspieszasz ją, dzięki czemu wyrzuca wodę jak wózek bagienny z tym samym...

Ryba zanętowa jako alternatywna przynęta na szczupaka

Jeśli chodzi o naturalne przynęty do połowu szczupaka, to wybór nie jest szczególnie szeroki. Można brać pod uwagę tylko stosunkowo niewiele przynęt. Podstawą jest zawsze ryba zanętowa. Większość wędkarzy proponuje ją w jednym kawałku lub w postaci całej ryby. Jest ona uważana za najodpowiedniejszą przynętę, o ile ma akceptowalny rozmiar: Ryba używana jako przynęta nie powinna być ani zbyt duża, ani zbyt mała. Za popularne uważa się ryby przynętowe o długości ok. 5 do 25 centymetrów.

Ryby przynętowe mogą być również przetwarzane na strzępy rybne. Przynęta ta regularnie przechwytuje również duże szczupaki. Zwłaszcza jeśli woda jest stosunkowo mocno oblegana i ryby drapieżne są przez to ostrożne, dobrym pomysłem jest łowienie na skrawki ryb. Przynęta ta daje ogromne możliwości aranżacyjne, np. poprzez podanie połowy ryby, zrobienie filetów z ryby zanętowej lub podanie samej skóry lub płetwy ogonowej jako przynęty na szczupaka.

Uchwyty do połowu szczupaka

Do sztucznych przynęt nie potrzeba skomplikowanego zestawu. Wystarczy, że do linki głównej przywiążesz stalowy przypon. Gotowe przypony posiadają zwykle krętlik i mini karabinek. Za każdym razem do przyponu zaczepiasz inną przynętę aż do skutku.

W przypadku ryb zanętowych lub rybich ochotek sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj trzeba zdecydować się na metodę połowu. Albo łowienie na spławik albo na dno. Wolałbym łowić na spławik ze względu na ekscytujące wskazania brania. Pozwala to również na oferowanie przynęty tuż pod powierzchnią wody.

Najważniejszą rzeczą w spławiku jest jego nośność. Spławik musi być w stanie bezpiecznie utrzymać rybę przynętową. Udźwig nie może być jednak zbyt duży: Kiedy szczupak bierze naturalną przynętę, powinien czuć jak najmniejszy opór. Szczególnie w przypadku łowienia rybami przynętowymi lub skrawkami ryb w różnych rozmiarach, warto kupić dwa lub trzy spławiki szczupakowe w różnych rozmiarach, aby zawsze można było dostosować zestaw do przynęty.

Bestseller No. 1
Local and Regional Development
4 Recenzje
Bestseller No. 1
Berkley Fusion19 Steel Leader Kit
1 Recenzje
Berkley Fusion19 Steel Leader Kit
  • Szybko i łatwo
  • Kompletny zestaw do produkcji własnych przyponów na ryby drapieżne
  • Proste i szybkie

Na stalowym przyponie zamontowany jest haczyk treflowy, który następnie wbijasz w grzbiet przynęty. Następnie umieszczamy spławik, który został ustawiony na odpowiedniej głębokości wody, w wybranym przez nas miejscu połowu. Jeśli ryba weźmie przynętę i lekko ściągnie spławik, nie uderzaj od razu. Szczupak potrzebuje najpierw trochę czasu aby zdecydować, że przynęta jest „dobra” a następnie obrócić się tak aby głowa najpierw zniknęła w jego pysku. Kiedy więc spławik jest zanurzony przez około 10 sekund, możesz wziąć wędkę i mocno uderzyć.

Korzystne pory roku na łowienie szczupaków

Bardzo ważną kwestią jest uwzględnienie pory roku. Zasadniczo na początku lata lub po sezonie zamkniętym ryby intensywnie poszukują pożywienia. Podczas łowienia szczupaków nie jest to takie trudne: ryby można znaleźć niemal wszędzie. Jesienią sytuacja niewiele się różni, bo ryby nadal bardzo intensywnie poszukują pożywienia. Jednak gdy tylko robi się chłodno, wycofują się do osłoniętych miejsc. Ten punkt zdecydowanie należy wziąć pod uwagę podczas zimowego łowienia szczupaków: Ryby drapieżne czają się tylko w spokojnych lub osłoniętych miejscach, gdzie szczupak nie musi walczyć z prądem i gdzie wciąż jest mnóstwo ryb żerujących, które można złapać.

Łowienie szczupaków jesienią i zimą

Wędkarze drapieżników nie na darmo mówią o złotej jesieni. Niektórzy wędkarze mówią też, że rekordy padają wraz z liśćmi. Jest to niewątpliwie prawda: ryby (nie tylko drapieżniki, ale i ryby spokojnego żeru) wykorzystują tę porę roku do prawidłowego żerowania lub do wytworzenia warstwy tłuszczu, z której będą mogły żerować zimą i wiosną.

Szczególnie ryby drapieżne, takie jak szczupak czy sandacz, uważane są za wyjątkowo głodne. W zasadzie wędkarze mają o tej porze roku jeszcze stosunkowo łatwo. Ponieważ szczupaki są tak łakome, biorą dużo przynęty. Na niektórych łowiskach zdarza się jednak, że ryby drapieżne specjalizują się w bardzo konkretnych ofiarach, takich jak dojrzały narybek. W takich przypadkach należy odpowiednio dostosować przynęty. Do sukcesu mogą doprowadzić małe korki lub gumowe rybki. Na innych wodach ryby są jednak bardziej łakome, więc biorą również duże ryby zanętowe lub korki.

Co jest ważne w zimie przy łowieniu szczupaków

Zimą wszystko wygląda zupełnie inaczej. Szczupaki są wtedy stosunkowo ospałe. W przeciwieństwie do wielu innych ryb, są nadal aktywne, ale szczególnie ostrożnie gospodarują swoją energią. Dzielą swoją energię tak aby móc naprawdę przeżyć. W związku z tym prawie nigdy nie pływają swobodnie, lecz wyczekują – choć należy zaznaczyć, że celowo wycofują się w spokojniejsze rejony wody.

W związku z tym zimowe połowy szczupaka uważane są za szczególnie wymagające. W wielu miejscach, gdzie jeszcze latem łowi się szczupaki, w zimnej porze roku nie ma szans, bo ryby te w ogóle tam nie przebywają. Ponadto biorą tylko te przynęty, które dają dużą szansę na złowienie. Szczególnie w przypadku łowienia na przynęty sztuczne ważne jest więc, aby prowadzić je stosunkowo wolno.

Kolejna wskazówka dla tych, którzy praktykują zakazany catch and release: W zimie nie należy wiercić ryb, a następnie odkładać ich z powrotem. Wiercenie kosztuje rybę dużo energii. O ile ryba nie jest niewymiarowa lub sparodiowana, należy ją zabrać, bo odkładanie jej nie ma sensu. Ryzyko, że nie przeżyje drapieżników i wszystkich innych ryb jest zbyt duże.

Artykuły powiązane