Połów sandacza dla początkujących

Das Angeln auf Zander ist sehr beliebt. Wir zeigen dir wie auch du als Einsteiger Zander fangen kannst.

Połów sandacza dla początkujących

Zander auf Gummifisch
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów drapieżników
  6. »
  7. Połów sandacza dla początkujących

Wśród wędkarzy łowiących drapieżniki sandacz jest obecnie jedną z najpopularniejszych ryb – jeśli nie najpopularniejszą rybą ze wszystkich. Dzieje się tak dlatego, że w porównaniu ze szczupakiem jest bardziej rozpowszechniony, a jego jędrne mięso również doskonale smakuje i ma niewiele ości.

Łowienie sandacza nie musi być łatwe, gdyż jest to ryba stosunkowo płochliwa. Niemniej jednak istnieją dwie metody, dzięki którym można bardzo dobrze przechytrzyć sandacza.

Informacje o sandaczu

Sandacz to ryba podobna do okonia, którą można rozpoznać po spiczastych lub lekko kolczastych łuskach i kolczastej płetwie grzbietowej. Płetwa grzbietowa jest jedną z cech szczególnych sandacza, ponieważ posiada on dwie płetwy grzbietowe bezpośrednio za sobą (w niektórych publikacjach wspomina się również o rozdwojonej płetwie grzbietowej).

Z reguły sandacz dorasta do długości około 40-50 centymetrów. Zdarzają się jednak okazy kapitalne, które osiągają długość nawet 90 centymetrów. Okres tarła trwa mniej więcej od początku kwietnia do końca czerwca. Drapieżnik ten pochodzi z Europy Wschodniej, ale dzięki zabiegom zarybieniowym jest obecnie rozpowszechniony w całej Europie.

Metody połowu sandacza

Połów sandacza metodą spinningową

Jeśli chodzi o łowienie sandaczy, to spinning jest jedną z najbardziej obiecujących metod połowu. Szczególnie polecane są następujące przynęty: Gumowe rybki / shady, flashery, plugi, twistery

Wskazówka: Sandacz jest rybą drapieżną o bardzo dobrym wzroku, która lubi polować również w nocy. Podczas spinningowania w nocy warto stosować ciemne przynęty sztuczne, ponieważ są one lepiej postrzegane przez sandacza. Może to zabrzmi trochę dziwnie, ale patrząc w górę ciemna przynęta lepiej wyróżnia się na powierzchni wody niż jasna.

Jeśli łowimy na akwenie, w którym żyją nie tylko sandacze, ale również szczupaki, nie możemy oczywiście zapomnieć o zastosowaniu stalowego przyponu.

Wskazówki dotyczące prowadzenia przynęt

Łowiąc na przynęty z miękkiego tworzywa sztucznego nie można się pomylić. Pozwólcie przynętom opadać na dno. Ze względu na ciężkie główki jigowe trwa to zazwyczaj tylko kilka sekund. Potem przychodzi czas na zwijanie przynęty. Trzeba pracować szarpnięciem lub przyspieszeniem: gwałtownie kręcisz korbką przynęty i natychmiast zatrzymujesz ponownie, tak aby gumowa rybka lub twister unosiła się, a następnie opadała z powrotem na dno w ruchu obrotowym. Czuć to w zwiotczeniu linki, gdy przynęta wraca na dno. W zależności od kołowrotka spinningowego należy wykonać około dwóch do trzech obrotów.

Obławiaj jak największy obszar

Jako spinningista musisz być bardzo aktywny. Obławianie w kółko tych samych obszarów wody może nie mieć większego sensu. Lepiej jest chodzić po łowiskach. Zarówno na jeziorach jak i na rzekach warto postępować w ten sposób. Jeśli w ciągu 20 minut na danym łowisku nie pojawi się ani jedno branie i to pomimo prezentacji różnych sztucznych przynęt, lepiej jest przejść dalej, aby zwiększyć szanse na sukces.

Łowienie ryb na przynętę

Alternatywą dla spinningu jest łowienie ryb na przynętę. Wybór ryby przynętowej jest szczególnie ważny: ze względu na kształt pyska sandacz preferuje ryby o smukłej sylwetce – ryby o wysokim grzbiecie, takie jak leszcz, nie są dobrą przynętą. Zamiast tego lepiej zdecydować się na płoć lub wzdręgę.

Przynęty można podawać zarówno ze spławikiem jak i na dnie, choć większość wędkarzy znacznie lepiej radzi sobie z wędką denną. Łowiąc sandacza na ryby przynętowe należy pamiętać, że sandacz bywa bardzo niechętny do brania. Aby zwiększyć szanse na ich złowienie najlepiej jest doczepić do ogona ryby przynętowej dodatkowy haczyk treblowy lub specjalny haczyk sandaczowy.

Bestseller No. 1
Amig - hak dachowy | 50 x 50 x 8 Hak Ø8 mm | Płyta oczkowa | Zamknięty hak | Naprawiona płyta mocująca | Stal ocynkowana
  • PŁYTA Z ZAMKNIĘTYM HAKIEM: Naprawiono zamknięty hak zapewnia bezpieczny i mocny uchwyt, minimalizując ryzyko...
  • ZASTOSOWANIA I ZALECENIE: Dzięki swojej konstrukcji ze stałą płytą mocującą idealnie nadaje się do wieszania...
  • SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE TECHNICZNE: Pomiary płyty z zamkniętym hakiem to: 50 x 50 x 8 Hak Ø8 mm. Ponadto został...

Podczas łowienia na spławik należy zadbać o to, aby spławik był jak najbardziej optymalnie lub drobiazgowo dopracowany. Musi on utrzymywać przynętę stabilnie w wodzie, ale jego opór nie może być zbyt duży. Im mniejszy opór, tym większe prawdopodobieństwo, że przynęta zostanie wzięta nawet przez ostrożnego sandacza.

Łowienie sandaczy na rzece i jeziorze

Połów sandacza na rzece

Jeśli zdecydowałeś się na łowienie na rzece, musisz odpowiednio dostosować swoją wędkę. Jedną z ważnych kwestii jest odległość rzutu. Nawet na większych rzekach nie trzeba koniecznie rzucać tak daleko. Znacznie ważniejsze jest radzenie sobie z prądem. Z tego powodu często stosuje się mocniejszą żyłkę wędkarską. To, czy łowimy silnego drapieżnika w wodzie płynącej czy stojącej, stanowi wyraźną różnicę: dodatkowe ciśnienie prądu w wodzie płynącej powoduje spore naprężenia, które trzeba skompensować za pomocą wędki i żyłki.

Jeśli używasz sztucznych przynęt takich jak gumowe rybki, twistery czy plugi, z pewnością będziesz chciał zrobić dystans na rzece. Na wodach bieżących wskazane jest jak najszybsze obławianie poszczególnych odcinków rzeki. Ze względu na zmieniający się poziom wody często trudno jest określić, gdzie znajdują się sandacze. Łowiąc sandacza na rzece, warto więc być na to przygotowanym. Lekki sprzęt, w tym odpowiednie obuwie, jest ważny dla osiągnięcia dobrych postępów na brzegu rzeki.

W przypadku łowienia na przynęty naturalne, które są oferowane na dnie lub na spławiku, ważne jest również, aby postawić na mocowania, na które nie ma wpływu prąd. Wielu wędkarzy stawia w szczególności na odporne na prąd zanęty, które są realizowane za pomocą odpowiednich zanęt.

Połów sandacza na jeziorze jest łatwiejszy

Nad jeziorem nie musisz borykać się z wieloma wymienionymi wyżej problemami. Łowiąc sandacza nie musisz walczyć z prądem, dlatego możesz używać lżejszego sprzętu. Ponadto, nie musisz obławiać wody tak szybko – chociaż ukierunkowane obławianie różnych obszarów wody jest nadal zalecane.

Łowienie sandacza jest znacznie łatwiejsze, zwłaszcza jeśli używa się naturalnych przynęt, takich jak ryby zanętowe i resztki ryb. Na jeziorach i stawach można z czystym sumieniem stosować pozowanie na ryby drapieżne, ponieważ splątanie takielunku jest mało prawdopodobne.

Podczas łowienia na spinning zazwyczaj mniej mamy do czynienia z zaczepami, dlatego można wypróbować również takie mocowania jak Carolina rig czy Texas rig. Można je również stosować na wodach bieżących, ale doświadczenie pokazuje, że uchwyty wędkarskie szybciej się zrywają.

Artykuły powiązane