Te porady dotyczą łowienia kapitalnych szczupaków o wadze 20 funtów lub większej. Jeśli więc nie chcesz łowić małych szczupaków na patelnię (przejdź do artykułu dla początkujących tutaj), ale naprawdę duże, możesz skorzystać z porad tutaj.
Spis treści
Jak się przygotować
Najważniejszym warunkiem jest oczywiście to, aby w wybranej wodzie występowały tak duże szczupaki. Duże, głębokie jeziora lub bory są domem dla właśnie takich ryb. Jest tam wystarczająco dużo miejsca i dostępnego pożywienia.
W każdym razie potrzebujesz wystarczająco dużo wytrzymałości aby wylądować na pierwszym dużym szczupaku. W tym samym czasie złowisz znacznie mniej małych szczupaków. Ale w końcu pojawi się duży szczupak. Może to jednak potrwać kilka tygodni i trzeba będzie zainwestować sporo czasu.
Ważne jest aby pamiętać, że ustawienie może być całkowicie wspaniałe, ale nadal nie będziesz miał brania. Musisz uchwycić właściwy moment, kiedy duży osobnik jest głodny i przepływa obok twojej przynęty.
Stołeczne szczupaki zdecydowanie wolą chłodniejsze warstwy wody. Trzeba też mieć przy sobie bardzo duży podbierak z co najmniej 1m dziobem. To jest najbezpieczniejsze ze wszystkich.
Twój pozostały sprzęt musi być również przeznaczony na duże ryby. Mocna plecionka i mocne wędzisko, które poradzi sobie z walką to konieczność.
Właściwa przynęta na dużego szczupaka
Sztuczne przynęty a także ryby zanętowe wchodzą w grę. Wielkość przynęty na pewno nie powinna być zbyt mała i należy stosować odmiany co najmniej 15cm.
W przypadku sztucznych przynęt należy wielokrotnie obławiać obiecujące miejsca. Duże szczupaki nie są tak ruchliwe i ciekawskie jak te mniejsze. Dlatego warto częściej stawiać przynętę przed nimi.
Koniecznie wypróbujcie błystkę ABU-Mörrum. Jest to mała insider tip na duże szczupaki.
Duże, ostre haki są ogromnie ważne. Upewnij się również, że prawidłowo ustawiasz haki. Jeśli przynęta jest zbyt duża, to często przy złym ustawieniu haków nie będzie prawidłowo siedziała.
Zdecyduj się na mocowanie przynęty i trzymaj się go. Nie ma sensu ciągle go zmieniać i modyfikować.
Rybą przynętową może być okoń, śledź lub makrela od 15-20cm. Możesz też dobrze karmić kawałkami ryb i umieścić swój zestaw spławikowy obok miejsca żerowania.