Co warto wiedzieć o licencji połowowej w Niemczech

In diesem Artikel erfährst du interessante Fakten zum Angelschein und beantwortet die wichtigsten Fragen dazu.

Co warto wiedzieć o licencji połowowej w Niemczech

 1. Magazyn
 2. »
 3. Porady wędkarskie
 4. »
 5. Co warto wiedzieć o licencji połowowej w Niemczech

Wędkarstwo jest jedną z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu w Niemczech. W końcu według platformy internetowej Statista liczba wędkarzy wzrosła z około 6 % w 2017 roku do 6,6 % w 2021 roku. Jednak nie każdy fan wędkarstwa może po prostu rzucić swoją wędkę do dowolnego zbiornika wodnego i udać się w poszukiwaniu ryb. Powodem tego jest fakt, że wędkarstwo jest w całych Niemczech regulowane prawnie. Warunkiem koniecznym jest zazwyczaj posiadanie licencji wędkarskiej. W poniższym artykule podsumowaliśmy, jak można uzyskać licencję wędkarską i o czym należy pamiętać.

Jakie przepisy obowiązują podczas wędkowania w Niemczech

W zależności od kraju związkowego istnieją różne prawa i przepisy dotyczące wędkowania w lokalnych wodach. Tym, którzy nie przestrzegają tych przepisów, grożą czasem wysokie kary. Mogą to być grzywny lub kara pozbawienia wolności. Zasadniczo wędkarze w Niemczech muszą mieć ważną licencję wędkarską, aby móc łowić ryby w wodach tego kraju. Ponadto konieczne jest uiszczenie podatku wędkarskiego i uzyskanie tzw. pozwolenia na wędkowanie.

Z kolei w niektórych krajach związkowych, takich jak Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Szlezwik-Holsztyn, można łowić ryby bez wcześniejszego egzaminu wędkarskiego – ale z pewnymi ograniczeniami.

Tam, gdzie nie jest to dozwolone, należy jednak zawsze mieć przy sobie licencję połowową, jak również zezwolenie, aby uniknąć kary pieniężnej.

Nowy sklep wędkarski https://www.gekeschert.de/ jest już dostępny online.

Do czego potrzebna jest licencja połowowa

Licencja ma na celu dostarczenie wędkarzom dowodu ich osobistej kompetencji w zakresie wędkarstwa. Dzięki temu mogą oni łowić i zabijać ryby. Działanie to bez niezbędnych dokumentów naruszałoby ustawę o ochronie zwierząt.

Jak uzyskać licencję wędkarską.

W Niemczech prawo wędkarskie zależy od landu, dlatego wymagania dotyczące uzyskania licencji wędkarskiej są różne. Trzeba też liczyć się z różnymi pytaniami egzaminacyjnymi i różnymi kosztami za licencję w zależności od landu. Wprawdzie do egzaminu trzeba się przygotować, ale warto. Zaletą licencji wędkarskiej jest to, że po jej uzyskaniu można łowić w całych Niemczech, ponieważ licencja jest ważna na terenie całego kraju. Jak jednak uzyskać taką licencję? Nie jest to skomplikowane i można to zrobić w trzech krokach:

Kurs przygotowawczy: Najpierw należy nauczyć się podstaw wędkarstwa. Odbywa się to na kursie przygotowawczym. Treść egzaminu obejmuje następujące tematy:

 • Fish lore
 • Hydrologia
 • Ustawy i rozporządzenia
 • Sprzęt wraz z praktycznym szkoleniem
 • Nauka prawidłowego postępowania ze złowionymi rybami.

Przystąpienie do egzaminu rybackiego: po zakończeniu kursu przygotowawczego przystępuje się do egzaminu rybackiego. Jest to dokładny egzamin z wiedzy, którą wcześniej zdobyłeś. Jeśli zdasz egzamin, instytucja egzaminująca wyda Ci certyfikat.

Ubieganie się o licencję połowową: Mając zaświadczenie o zdanym egzaminie, mogą Państwo następnie złożyć wniosek o wydanie licencji połowowej we właściwym urzędzie.

Aby ubiegać się o taką licencję wędkarską, trzeba jednak często sięgnąć do kieszeni. Bo takie zaświadczenie nie jest darmowe. Za kurs przygotowawczy, opłatę egzaminacyjną i wydanie licencji wędkarskiej należy się przecież 300 euro. Koszty z tym związane są jednak różne w poszczególnych krajach związkowych.

Oprócz licencji połowowej można również ubiegać się o zezwolenie połowowe.

Licencja połowowa to jednak nie wszystko, o co należy się ubiegać. Należy również złożyć wniosek o zezwolenie na wędkowanie. Licencja ta znana jest również pod następującymi określeniami:

 • Gewässerschein
 • zezwolenie na wędkowanie
 • Pozwolenie

Podczas gdy licencja połowowa służy do udokumentowania zdobytej wiedzy wędkarskiej, wędkarze uzyskują pozwolenie na legalne łowienie ryb w wodach niemieckich za pomocą zezwolenia połowowego. Pozwolenie to wędkarze otrzymują od właściciela tych wód.

Kto może ubiegać się o licencję wędkarską?

Wędkarstwo jest uważane za szczególnie popularne nie tylko wśród dorosłych. Również dzieci coraz częściej odkrywają wędkarstwo dla siebie. Dlatego ustawodawcy zdecydowali, że dzieci powyżej dziesiątego roku życia mogą również ubiegać się o licencję wędkarską, w zależności od kraju związkowego, jeśli zdadzą test wędkarski. Licencja jest im jednak wydawana dopiero w wieku 14 lub 16 lat.

Inną możliwością dla dzieci i młodzieży jest licencja wędkarska dla młodzieży lub licencja wędkarska dla dzieci, która jest dostępna w zależności od kraju związkowego. Dzieci mogą ubiegać się o tę licencję w wieku od 7 do 10 lat i jest ona przeznaczona dla młodzieży do 16 roku życia.

Do uzyskania takiej licencji nie trzeba zdawać żadnych egzaminów. Ważne jest jednak, aby podczas łowienia ryb obecny był dorosły posiadacz licencji wędkarskiej.

Jak wygląda licencja wędkarska?

Licencja połowowa jest niebieska i ma wielkość kartki pocztowej. Na licencji znajduje się zdjęcie właściciela oraz okres ważności. Zdjęcie służy do tego, aby podczas kontroli strażnik akwenu mógł stwierdzić, czy posiadacz licencji jest jednocześnie jej właścicielem.

Artykuły powiązane