Umiejętnie rzucaj przynęty i łów je lepiej

Viele Angler glauben Sie könnten gut auswerfen. Dabei ist es häufig möglich, die Wurftechnik zu verbessern, um präziser und weiter zu werfen.

Umiejętnie rzucaj przynęty i łów je lepiej

Mann wirft Angelrute aus
  1. Magazyn
  2. »
  3. Porady wędkarskie
  4. »
  5. Umiejętnie rzucaj przynęty i łów je lepiej

Godne podziwu jest to, jak niektórzy wędkarze rzucają swoimi wędziskami. Czasami naprawdę trzeba się zastanawiać, jak ludzie potrafią rzucać nawet z elementarną precyzją i jeszcze osiągnąć w połowie akceptowalną odległość rzutu. Problemem jest zazwyczaj to, że nigdy nie ćwiczyli oni prawidłowo rzucania i w efekcie mają technikę rzutu, którą nie można określić jako optymalną.

Niektórzy wędkarze mogą powiedzieć, że casting nie jest tak ważny w wędkarstwie. Trzeba jednak uważać na takie stwierdzenia. W zależności od stanu wody, precyzyjne umieszczenie przynęty może być niezwykle ważne. Nie ma znaczenia czy jest to przynęta naturalna czy sztuczna – jeśli umiesz dobrze rzucać i jesteś w stanie umieścić przynętę dokładnie tam gdzie chcesz, zwiększysz swoje szanse na złowienie ryby.

Powinieneś opanować overhead cast

W rzeczywistości nie jest tak trudno posługiwać się konwencjonalnym sprzętem wędkarskim i precyzyjnie rzucać. Podczas rzucania, warto nauczyć się i opanować klasyczny overhead cast. W tym przypadku nie mamy na myśli techniki o tej samej nazwie ze świata wędkarstwa muchowego. Chodzi raczej o to, aby po prostu umieć bezpiecznie rzucać wędką na wprost. Ważne jest tu prowadzenie wędki ruchem okrężnym i wypuszczenie przynęty w odpowiednim momencie: Największe odległości rzutowe można osiągnąć przy kącie nachylenia 45 stopni.

Dopiero gdy opanujesz tę technikę i będziesz w stanie naprawdę precyzyjnie rzucać do celu, możesz przejść do innych technik rzutowych. Na przykład ci, którzy są entuzjastami łowienia na spinning powinni nauczyć się side-castu. W pewnych sytuacjach opanowanie tej techniki rzutowej może okazać się niezwykle korzystne. Szczególnie w przypadku łowienia z łodzi z kilkoma osobami jest to stosunkowo bezpieczna technika rzutowa.

Prawidłowe rzucanie podczas łowienia na muchę

Wędkarstwo muchowe to zupełnie inny świat. Tutaj jeszcze ważniejsza jest umiejętność prawidłowego rzucania. Stosowane są jednak zupełnie inne techniki. Tutaj również występuje overhead cast, ale wykonuje się go zupełnie inaczej. Jest on uważany za podstawowy rzut i powinien być opanowany za wszelką cenę. To samo dotyczy rzutu z rolki, który jest uważany za niezbędny i na którym opiera się wiele innych rzutów muchowych.

Ponieważ nie zawsze łatwo jest nauczyć się poszczególnych technik rzutowych, dobrą decyzją może być wizyta w szkole wędkarstwa muchowego lub odbycie jednego lub kilku kursów castingowych. Szczególnie w przypadku łowienia na wędkę muchową, zauważalne jest, kiedy mamy optymalną kontrolę nad sprzętem i potrafimy precyzyjnie prezentować przynęty na wodzie.

Artykuły powiązane