Wędkarstwo karpiowe dla początkujących – instrukcja skutecznego łowienia karpi

Das Angeln auf Karpfen ist in Europa sehr beliebt. In diesem Artikel erfährst du wie du als Anfänger erfolgreich auf Karpfen angelst.

Wędkarstwo karpiowe dla początkujących – instrukcja skutecznego łowienia karpi

 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Łowienie karpi
 6. »
 7. Wędkarstwo karpiowe dla początkujących – instrukcja skutecznego łowienia karpi

Spis treści.

 • Gatunki karpi
 • Miejsca i wody do połowu ryb
 • Metody i uchwyty wędkarskie
 • Przynęty
 • Sprzęt wędkarski

Nawet jeśli wielu wędkarzy i branża wędkarska chce nam wmówić, że tak jest: Łowienie karpi to nie czary. Jeśli zwrócisz uwagę na kilka punktów, nawet mniej doświadczony wędkarz może przechytrzyć karpia. Ale tak, gdy chodzi o naprawdę duże okazy (np. 30 funtów), o sukcesie decydują czasem w dużej mierze szczegóły. Ten artykuł dotyczy jednak w zasadzie łowienia karpi, które nawet zwykły konsument może wspaniale uprawiać.

Rodzaje karpi, które można złowić

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje karpi szeroko rozpowszechnione w europejskich wodach. Karp lustrzany, karp łuskowy, a także karp trawiasty. Karp łuskowy ma łuski równomiernie rozmieszczone na całym ciele. Z drugiej strony, karp lustrzany ma tylko kilka dużych łusek i jest poza tym gładki i przejrzysty, podobny do lustra. Karp trawiasty nie jest tak powszechny, ale często jest zarybiany w bardzo zarośniętych wodach, aby delikatnie powstrzymać roślinność. Jak sama nazwa wskazuje, żywi się on głównie roślinami.

Główny sezon połowu tego gatunku karpia to połowa lata w miesiącach lipiec – wrzesień. Jednak karpia można złowić również wiosną i jesienią.

Miejsca połowu i wody, w których występuje karp

Przede wszystkim nie chodzi o to, by wędkarz mógł szczególnie wygodnie dojechać na miejsce połowu, by tam dobrze rzucać i siedzieć. Czy też wybierania miejsc, które są stale zajęte przez innych wędkarzy. Chodzi o znalezienie takich miejsc w wodzie, w których karpie rzeczywiście żerują lub przechodzą obok nich.

Niezwykle pomocne jest piesze zwiedzanie wody, nawet jeśli nie zamierzamy łowić. Należy być bardzo niepozornym. Pomocne jest ubranie maskujące. Należy również chodzić ostrożnie, aby nie powodować dużych wstrząsów i nie płoszyć karpi na brzegu. Okulary polaryzacyjne pomagają widzieć aż do dna w płytkich miejscach. Są to specjalne okulary przeciwsłoneczne i redukują odbicie światła od wody.

Obserwuj wodę i pytaj innych wędkarzy

Chodząc po wodzie, powinieneś następnie obserwować różne rzeczy i być może zanotować je w małym notesie. Na przykład miejsca, w których latem karpie są przy powierzchni. Jeśli zauważysz również bąbelki powietrza unoszące się z powierzchni, to bardzo możliwe, że na dnie żerują jakieś karpie. W technicznym żargonie nazywa się to „kopaniem”. Należy również zwrócić uwagę na obszary brzegowe z przewieszonymi drzewami, poduszkami lilii i trzcinowiskami. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest zbadanie struktury dna. Karp żeruje na piaszczystych ławicach, skupiskach małży, ale także na mulistym dnie (gdzie żyją małe, smaczne zwierzęta wodne). Za pomocą łodzi i echosondy można bardzo dobrze zbadać te miejsca. Jeśli jest to dozwolone i możliwe, można również zanurkować w wodzie i zbadać strukturę na brzegu.

Gorącymi miejscami są zdecydowanie obszary brzegowe z przeszkodami, pod którymi lub w których karpie mogą się ukryć. Jeśli ustawisz przed nimi obszar żerowania i umieścisz swój rig, odniesiesz sukces.

Na koniec wskazówka dla wód, w których łowisz po raz pierwszy. Aby zwiększyć swoje szanse na złowienie ryby, możesz wcześniej zrobić wiele badań. W internecie można znaleźć dobre informacje o wielu wodach karpiowych. Ale powinieneś także zasięgnąć porady u lokalnych wędkarzy. Nie powinieneś brać każdej wskazówki wędkarskiej w wartości nominalnej, ale w końcu jedna lub dwie wskazówki mogą doprowadzić do dużego połowu (lub jakiegokolwiek połowu).

Metody połowu i mocowania karpi

Prawdopodobnie najbardziej popularną i skuteczną metodą łowienia karpi jest łowienie z dna. Karpie żerują przede wszystkim na dnie. Dlatego też zanęta musi być również tam oferowana. Latem jednak karpie wypływają również na powierzchnię, dlatego można je tutaj wspaniale przechytrzyć za pomocą pływającego chleba. W każdym razie, jeśli jest to dozwolone, należy zawsze mieć w wodzie kilka wędek z różnymi mocowaniami, aby zwiększyć swoje szanse na ich złowienie.

Podstawowe mocowania: ołów ciągły i mocowanie samozaciskowe

Nowicjuszom można jedynie doradzić, aby na początku spróbowali klasycznego mocowania ciągłego. Zasadniczo to karpiowe mocowanie opiera się na krętliku, który jest przymocowany do głównej żyłki. Do krętlika zaczepia się hak karpiowy i przynętę. Przed krętlikiem, czyli bezpośrednio na żyłce wędkarskiej, znajduje się swobodnie pracujący pod prąd trop gruntowy.

Bestseller No. 1
FANATIK Hak FK-1026 karp profesjonalny VHI-Carbon ryby ryby ryby frytowe karpie
 • Dla miłośników wędkowania i profesjonalnych wędkarzy karpi
 • Bardzo korzystna cena
 • hartowana, mocna stal węglowa VHI

Sposób działania jest prosty: karp może podnieść przynętę (na przykład boilie), a następnie oderwać się. Nieważne, w którym kierunku płynie: żyłka wędkarska jest przekierowana nad ołowiem gruntowym, dzięki czemu żyłka jest ściągana z kołowrotka wędkarskiego. Wskaźnik brań natychmiast poinformuje o tym, że karp się przegryzł. Nawiasem mówiąc, ten zespół idealnie nadaje się również do łowienia na chleb pływający.

Inny bardzo dobrze sprawdzony zespół oparty jest na metodzie samozaczepu. Stała smycz zintegrowana z zestawem wędkarskim sprawia, że karp sam się zahacza. Ten wariant jest również bardzo ciekawy i w zasadzie można go stosunkowo łatwo zawiązać.

Najlepiej jest po prostu wypróbować różne mocowania. W łowieniu karpi i tak ważną rolę odgrywa doświadczenie. Każdemu wędkarzowi dobrze jest przetestować różne metody połowu i przynęty, aby nabrać wrażeń i tym samym samemu przekonać się, w jaki sposób ma największą frajdę, a przede wszystkim sukces podczas łowienia.

Montaż w pozie: na dnie i z pływającym chlebem

Karpie można łowić również na spławik. Ponieważ jednak karpie występują głównie na dnie, spławik powinien być stosowany również na dnie. Zwłaszcza jeśli chcemy łowić stosunkowo blisko brzegu, czyli niemal przy własnych nogach, spławik można zastosować. Za pomocą pionu można również sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się jakieś zagłębienia, które karpie utworzyły podczas żerowania.

Bestseller No. 1
Carp Dreams Top Secret Boilies przynęta na banan, 20 mm, 1 kg
 • Przynęta na karpia kuleczki banan ryba
 • kulki 20 mm 1 kg
 • Top Secret Boilies worek 1 kg
Bestseller No. 2
Carp Dream Top Secret Boilies muszla oczkowa 20 mm 1 kg
 • Przynęta na karpia Boilies muszla stawowa
 • kulki 20 mm 1 kg
 • Top Secret Boilies worek 1 kg

Pozowanie musi być oczywiście dobrze poprowadzone. Ostatni strzał ołowiu powinien znajdować się na dnie i zostawiać około 10cm przestrzeni do momentu pojawienia się haka z przynętą. Kiedy karp bierze przynętę, nie czuje żadnego oporu. Jeśli następnie podniesie ostatnią śrutę ołowianą, będzie już widać reakcję na spławiku. Jeśli spławik nieco się poruszył, a następnie zatonął, nie czekajcie w nieskończoność na branie. Szczególnie jeśli łowisz na brzegu przed przeszkodami, hak powinien być zdjęty krótko po zanurkowaniu.

Możesz przyczepić pływający chleb do haka, a następnie rzucić na widok karpi na powierzchni. Ale jeszcze sprytniej jest umieścić go nieco z dala od karpi i pozwolić, aby wiatr lub prąd zaniósł chleb do karpi. W ten sposób można mieć pewność, że nie zostaną one odpędzone. Haczyk również wykonuje się krótko po tym, jak karp wziął chleb.

Jaka jest najlepsza przynęta na karpie?

Prawdopodobnie najbardziej chwytliwą i popularną obecnie przynętą do połowu karpi są boilies. Są to małe kulki ciasta i występują w wielu różnych smakach, kolorach i rozmiarach. Jednak inne przynęty, takie jak kukurydza, robaki i chleb również regularnie łowią karpie. Naprawdę duże okazy lądują jednak prawdopodobnie na boilie na haczyku.

Bestseller No. 1
Jaxon CARP Zoom Boilies karp z trawy Superb Amur Pop-up 16 mm 40 g
 • Carp Zoom Boilies karp z trawy Superb Amur Pop-up
 • Nowa ulepszona doskonała wersja boilies pop-up. Najwyższej jakości składniki, super aromat. Boilies tworzą gęsty...
 • Opakowanie: 40 g

Zwłaszcza jeśli presja wędkarska na wodzie jest duża lub ryby mają gwarancję, że nie znają boilie, należy również spróbować różnych przynęt. Jeśli podasz, a następnie zaprezentujesz na haku ładnego robaka rosowego lub kukurydzę, to również złowisz swojego karpia. Chodzi o to, aby trochę poeksperymentować i nie utknąć na jednej przynęcie.

Sprzęt wędkarski dla karpi

Jeśli chodzi o sprzęt węd karski, to bardzo ważne jest, aby żyłka, kołowrotek i hamulec były dobrze dobrane. Są jednak różnice, jeśli chcesz łowić karpie tylko na stawie klubowym, a jeśli chcesz „naprawdę” zaatakować. Wtedy naprawdę potrzebujesz profesjonalnego sprzętu. Większość karpiarzy ma trzy takie same kombinacje wędka + kołowrotek + żyłka. Tutaj zdecydowanie powinieneś postawić na jakość, bo zły zakup będzie Cię drogo kosztował.

Bestseller No. 1
Pełen zestaw do łowienia karpi, wędki, alarmy, 4-pak kulek boilies
 • 2 x wędki na karpie maks. 3,6 m, 2 szt. 1,2 kg, solidna konstrukcja z włókna szklanego
 • 2 x MAX 40 kołowrotków: rolki na 2 gładkie łożyska kulkowe system krzywizny S współczynnik przekładni...
 • 2 x VX1 alarm ugryzienia: regulacja głośności regulowany ton wodoodporny w zestawie z baterią
Bestseller No. 1
Pełen zestaw do łowienia karpi, wędki, alarmy, 4-pak kulek boilies
 • 2 x wędki na karpie maks. 3,6 m, 2 szt. 1,2 kg, solidna konstrukcja z włókna szklanego
 • 2 x MAX 40 kołowrotków: rolki na 2 gładkie łożyska kulkowe system krzywizny S współczynnik przekładni...
 • 2 x VX1 alarm ugryzienia: regulacja głośności regulowany ton wodoodporny w zestawie z baterią

Poniżej znajduje się kilka wartości orientacyjnych dla każdej pozycji. Aby uzyskać naprawdę dobrą radę, należy jednak odwiedzić specjalistyczny sklep. Tam możesz przyjrzeć się różnym kombinacjom, które dokładnie pasują do Twojego celu.

Wskazówka do przeczytania: Podstawowe wyposażenie dla karpiarza

Do łowienia karpi potrzebujesz wędziska o długości około 3 m, mocnym kręgosłupie i ciężarze wyrzutowym 40-120 g. Jeśli chcesz łowić małe i średnie karpie na stawie klubowym i wybierasz spławiki lub lekkie zanęty, wystarczy wędzisko o ciężarze wyrzutowym 40-60g i długości 3,3-3,6m.
Standardowa wędka wielu karpiarzy ma długość 3,6-3,9m i ciężar wyrzutowy 90-120g (krzywa testowa 2,75-3 funty (LB)). Na większości „prawdziwych” wędek karpiowych nigdy nie ma ciężaru wyrzutowego, tylko krzywa testowa.

Kołowrotek powinien mieć precyzyjnie regulowany hamulec i być w stanie przyjąć dużą pojemność żyłki. Możesz wybierać pomiędzy żyłką a plecionką. Żyłkę można stosować na dystansach do 150m, a dopiero przy rzutach dalszych niż 150m należy użyć plecionki.