Łowienie karpi na brzegu: W spokoju tkwi siła

Man muss nicht weit hinaus um kapitale Karpfen zu fangen. Auf ihren Routen zur Futtersuche besuchen sie auch regelmäßig die Uferkanten.

Łowienie karpi na brzegu: W spokoju tkwi siła

Karpfen fressen auch im Uferbereich
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Łowienie karpi
 6. »
 7. Łowienie karpi na brzegu: W spokoju tkwi siła

Karpie lubią nocą żerować na brzegu

Czytając artykuły o łowieniu karpi, często mówi się o tym, że szczególnie lubią one przebywać i żerować na płaskowyżach, piaszczystych ławicach czy skupiskach małży. Jednak wiele wód nie posiada tych gorących miejsc – zwykle są one muliste i na pierwszy rzut oka nie najbardziej atrakcyjne. Gdzie więc należy łowić? Odpowiedź jest dość prosta, a mianowicie na brzegu.
Kiedy wody cichną w nocy, spacerowicze z psami i kąpiące się dzieci wracają do domów, wtedy karpie przychodzą na żer. W pasach trzcin lub na polach ziół znajdują duży zapas pożywienia. Wypełniają swoje żołądki ślimakami, krabami, małżami i innymi stworzeniami.
Wędkarze karpiowi są przyzwyczajeni do żerowania na kilka dni przed planowanym połowem. Karpie są też stworzeniami z przyzwyczajenia i jeśli podczas swoich nocnych żerów znajdą miejsce, gdzie co wieczór przygotowano jeszcze ładniejszy bufet, to wrócą tam następnego wieczoru. Dlatego zawsze ważne jest, aby wieczorem ustalić miejsce żerowania blisko brzegu z boilie, tiger lub orzeszkami ziemnymi i konopiami.

Bestseller No. 1
Elektryczny sygnalizator brań wędkarskich, dźwiękowy sygnalizator brań LED Dzwon Wskaźnik alarmu brań wędkarskich do wędek Fishig
 • ➤CECHY: Ten wskaźnik brań jest wykonany z kwalifikowanego tworzywa sztucznego, solidnego, mocnego i trwałego w...
 • ➤ UŁATWIA TWOJE ŁOWIENIE: Alerty dźwiękowe i wizualne pozwolą Ci nie przegapić brania i ułatwią wędkowanie....
 • ➤ REGULOWANA GŁOŚNOŚĆ I TON: Dźwiękowe i świetlne urządzenie alarmowe ma pięć poziomów przycisków...
Bestseller No. 1
New Direction Tackle 2 x magnetyczna nakładka na wędkę Butt Rest P8 do wędkowania karpiowego (2 sztuki).
 • Połączenie magnetyczne: obydwie części uchwytu na wędkę przyciągają się jak ręka ducha. Silny magnes zapewnia...
 • Pasuje do wszystkich wędek. Elastyczna gumowa taśma utrzymuje wędki bezpiecznie na miejscu i dopasowuje się do...
 • Dwa rodzaje gumek napinających wchodzą w zakres dostawy.
Bestseller No. 1
Zestaw 25 sztuk przynęt wędkarskich do wędkowania i wędkowania z metalowymi klatkami na karpię, kołowrotek wędkarski, akcesoria naturalne, koszyczek na pokarm, akcesoria wędkarskie ze świecącymi perełkami, do stawu rybnego, karpi, akcesoria 8 cm
 • 【Praktyczność】: stojak na przynęty jest wykonany z wysokiej jakości stali węglowej i jest trwały. Rozmiar...
 • 【Kontynuuje】: Nasz stojak na przynęty jest stabilny w strukturze, skutecznie blokuje przynętę, a przynęta nie...
 • 【Lepsze rozpylanie】: Nasz spiralny kosz na pokarm jest wyposażony w profesjonalną strukturę. W porównaniu z...

Karp chce odpocząć i potrzebuje mocnej wędki

Kiedy w końcu nadejdzie dzień połowu, należy spakować mocny sprzęt. Ryby może nie są łowione daleko, ale są pełne energii i podczas brania rozpoczynają błyskotliwą próbę ucieczki w kolejny brzeg zielska. Aby temu zapobiec, zaleca się stosowanie wędki o wytrzymałości 2,5 lbs (funtów angielskich). Do tego odporny na ścieranie shcnur o średnicy od 0,31 do 0,34mm.
Kolejnym bardzo ważnym i najwyższym priorytetem jest: cisza! Łowisko jest niedaleko od własnego miejsca zamieszkania. Jeśli teraz wędkarz zacznie urządzać sobie dudnienie i tupanie, ryby znikną szybciej niż byś chciał. Dlatego: zachowajcie spokój, przygotujcie wszystko optymalnie w domu, a potem szybko i spokojnie ustawcie się nad wodą.
Jak już napisano, próby wędkowania powinny być podejmowane w nocy. Zacznijcie więc żerować chwilę wcześniej wieczorem, a w dniu łowienia rozłóżcie oczywiście wędki w miejscu żerowania mniej więcej o tej samej porze. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, karpie szybko znajdą się na miejscu i stracą swoje zahamowania w ciemności. Wtedy nic nie stoi na drodze do udanego połowu.

Zdjęcie na okładce: © flickr / Falk Lademann / CC by 2.0