Łowienie dużych ryb małymi ziarnami

Sämtliche Körner wie zum Beispiel Mais, Erbsen und Kichererbsen eignen sich zum Angeln. Hier erfährst du, wie sie vorbereitet werden und du damit erfolgreich angelst.

Łowienie dużych ryb małymi ziarnami

Körner aufgequollen
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Połów pokojowy
 6. »
 7. Łowienie dużych ryb małymi ziarnami

Z ziarnami do sukcesu wędkarskiego

Ziarna te nazywane są również przynętami cząsteczkowymi i z pewnością są już znane karpiarzom. Istnieje wiele różnych ziaren, które można wykorzystać do łowienia. Najbardziej popularnym i znanym jest kukurydza. Istnieje kukurydza twarda oraz kukurydza konserwowa. Sama w sobie to oczywiście po prostu kukurydza, ale kukurydza twarda była suszona po oderwaniu od kolby, a kukurydza konserwowa była moczona w wodzie. Inne bardzo chwytliwe ziarna to pszenica, konopie, orzechy tygrysie i ciecierzyca. Wystarczy wypróbować też inne, np. fasolę kidney. Nie ma żadnych ograniczeń dla Twojej wyobraźni.

Przygotowanie ziaren

Kukurydza i groszek w puszce nie wymagają przygotowania. Otwieramy puszkę i zaczepiamy przynętę, gotowe. Twarda kukurydza i ciecierzyca to już inna sprawa. Trzeba je zmiękczyć, aby nie pęczniały w żołądku ryby i można je było lepiej zaczepić. Najlepiej zrobić to jeden dzień przed dniem łowienia. Wystarczy gotować ziarna w garnku z wodą przez około pół godziny. Następnie przesypać na sito i ostudzić.

Körner aufgequollen
Ziarna muszą najpierw napęcznieć. Tutaj po prawej stronie widać spuchniętą wersję. © Paul Lahrmann

Uszlachetnianie przynęty cząsteczkowej

Ziarna już po ugotowaniu mają intensywny zapach i przyciągają niektóre ryby do miejsca żerowania. Jeśli chcesz coś dodać, możesz dodać atraktant. Albo posypać cukrem waniliowym i dobrze wymieszać, albo płynnym środkiem ze sklepu wędkarskiego. Włóż ziarna do plastikowej torby i dodaj płyn. Następnie dobrze wstrząśnij, aż syrop przylgnie do każdego ziarna. Pozostaw do namoczenia na noc i doskonała przynęta jest gotowa.
Jeśli chcesz łowić na pszenicę, możesz dzień wcześniej napełnić kolbę termosu w jednej trzeciej pszenicą i zalać gorącą wodą. Następnie zamknij dzbanek, a następnego dnia ziarna będą idealnie napęczniałe.
Należy również wspomnieć, że atraktant dodaje się dopiero PO ugotowaniu. W przeciwnym razie pachnie tylko kuchnia, a nie zanęta.

Bestseller No. 1
Bprtcra 3 szt. składana pułapka na ryby na przynętę składana ryba przynęta na ryby, pułapka na raki, homar, krab krewetki łowienie ryb
7 Recenzje
Bprtcra 3 szt. składana pułapka na ryby na przynętę składana ryba przynęta na ryby, pułapka na raki, homar, krab krewetki łowienie ryb
 • 【Siatka rybacka】Nadaje się do łowienia małych i średnich ryb, takich jak krewetki, krab, homar, krab czy karpie.
 • Materiał: wykonany z nylonowej siatki, z okrągłą metalową ramą, mały rozmiar i łatwy do przenoszenia po...
 • 【Załóż torbę na karmienie】Aby zwiększyć wydajność podczas łowienia na przynętę, polowania na kraby lub...
Bestseller No. 1
Ruilogod Miękkie silikonowe Wędkarski Tackle kukurydzy Shaped rybackie przynęt Przynęty w Case 200 szt czerwony żółty
 • Nazwa produktu: Przynęta rybacka; Kolor: czerwony, żółty
 • Materiał: silikon; Waga netto: 112g
 • Zawartość opakowania: 200 (+/- 2%) X Przynęty rybackie; Ilość: 200.

Które ryby lubią jakie ziarna?

To trzeba po prostu wypróbować na własnej wodzie. W zależności od tego, jak bardzo są już obłowione ziarnami, mogą nawet uciekać przed dywanem z ziaren kukurydzy.
Dla linów można wymieszać mąkę orzechową z twardą kukurydzą i nią karmić. Do przynęty haczykowej użyj czerwonego robaka i twardego ziarna kukurydzy. Płoć w szczególności lubi groszek konserwowy.
Przy pomocy spęczniałej pszenicy i konopi można łowić wszystkie ryby spokojnego żeru i odnosić duże sukcesy. Karpie lubią kukurydzę, orzechy tygrysie i ciecierzycę.

Mais und Erbsen fangen Friedfische
Na kukurydzę można złowić prawie wszystkie spokojne ryby. Płoć lubi groszek konserwowy. © Paul Lahrmann

Łowienie na przynęty cząstkowe

Ryby na łowisku, które zostało zasilone zanętą cząsteczkową odwiedza kilka ryb. Zjadają one wtedy każde ziarenko z osobna i może upłynąć trochę czasu, zanim dobiorą się do naszej zanęty. Jak już napisano, w mocno obleganych wodach zbyt duża ilość cząstek na jednym łowisku nie jest dobra, a wręcz może odstraszyć ryby. W tym przypadku mniej znaczy więcej.
Aby zwiększyć nieco sukces brania, pomocne może być to, aby przynęta haczykowa wyróżniała się z dywanu pokarmowego. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest założenie na haczyk przynęty haczykowej ziarenka kukurydzy w kolorze czerwonym. Będzie się ono wtedy wyraźnie wyróżniać. W sklepach specjalistycznych można kupić kukurydzę barwioną na czerwono. Inną możliwością jest nadanie hakowi pływalności. Na haczyku włosowym z ziarnami kukurydzy, umieść mały kawałek żółtego plastiku pomiędzy każdym ziarnem. Śruta ołowiana na przyponie określa jak wysoko przynęta powinna unosić się nad dnem. Taki rig jest również bardzo pomocny na mulistym podłożu.

Przynęta na cząstki
Szczególnie ważne jest, aby końcówka haka była wolna, w przeciwnym razie hak nie będzie od razu chwytał w pysk. Najlepiej użyć haczyka o krótkiej nóżce i zahaczyć 2-3 cząstki w zależności od wielkości. W przypadku twardej kukurydzy należy przebić spiczastą stronę, która wcześniej była przymocowana do kolby.
Większe cząstki, jak fasola czy ciecierzyca, należy proponować za włos. Na duże karpie można również montować całe łańcuchy twardej kukurydzy o wielkości ok. 6 ziaren.


Zdjęcie na okładce: © Paul Lahrmann