Łowienie płoci: Doskonale sprawdzają się larwy i spławik

Rotaugen sind Schwarmfische und die ersten Fische am Futterplatz, jedoch auch genauso schnell wieder satt. Hier erfährst du, wie man erfolgreich Rotaugen angelt.

Łowienie płoci: Doskonale sprawdzają się larwy i spławik

Rotaugenangeln mit Maden
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów pokojowy
  6. »
  7. Łowienie płoci: Doskonale sprawdzają się larwy i spławik

Łowienie płoci metodą spławikową

Główny sezon węd karski przypada na lato i jesień. Łowienie z dna, łowienie na spławik, łowienie na wywrotkę i łowienie na muchę okazały się najskuteczniejszymi metodami połowu. Płocie żyją na różnych głębokościach wody, dlatego trudno powiedzieć, która metoda połowu jest najbardziej łowna. Ponadto żyją w prawie wszystkich źródłach słodkiej wody. Płoć jest więc prawdziwym uniwersalistą jeśli chodzi o wody, w których żyje.
W rzekach optymalnym miejscem połowu jest miejsce, gdzie woda płynie powoli i równomiernie. Bez wirów i wirów. Przy głębokości wody od 1,5 do 2 m i gładkim, niezakłóconym żwirowym dnie płocie czekają przy brzegu nurtu na wypłukany pokarm.

Bestseller No. 1
Zebco Premium Trophy Stippposen Z5 specjalne spławiki wędkarskie spławiki wędkarskie sygnalizator brań, Diverse, 3 g
  • Bardzo wysokiej jakości pływak o dobrej wyporności, aby zapewnić idealny efekt.
  • Bardzo dobrze widoczny kolor spławika, aby zapewnić idealne rozpoznawanie brwi.
  • Żyłka wędkarska mocno przylega do pływaka, można ją wygodnie regulować na sznurku, aby zapewnić przynętę na...

Prawidłowe zanęcenie
Spławik szybciej unosi się na powierzchni niż pokarm i larwy na dnie. Dlatego powinieneś nieco wstrzymać spławik i dostosować cały zespół do prędkości nurtu na dnie. Przy odrobinie prób i błędów szybko znajdziemy odpowiednią prędkość, przy której płoć bierze. Proponuj więc przynętę czasem szybciej, czasem wolniej.

Przynęty do połowu płoci

Najlepszymi przynętami do połowu płoci są larwy. Od nich też powinieneś zacząć łowienie. Koktajl z robaka obornickiego i larwy często przyciąga duże okazy do haczyka w ciągu dnia. Sekretna rada: zmiękczcie krótko sucharka, ugniatajcie go razem i wyciśnijcie z niego małą kulkę wokół haczyka. Karmienie jest jak najbardziej wskazane, ponieważ płocie przemieszczają się w wodzie w ławicach i po ich zwabieniu można złowić ich znaczną ilość. Należy jednak pamiętać, że płocie są stosunkowo małymi rybami i dlatego szybko się napełniają. Dlatego do łowienia płoci nie zaleca się stosowania dużych ilości pokarmu. Ważne jest jednak, aby wmieszać do niego dużą ilość larw. Na początku wystarczą 3-4 kulki wielkości jaja kurzego. Następnie można kontynuować karmienie kulkami pokarmu wielkości orzecha włoskiego. Bardzo ważne jest, aby pokarm był wrzucany zawsze w tym samym miejscu, w przeciwnym razie rójka zostanie rozproszona. Nie należy od tego odchodzić nawet wtedy, gdy ukąszenia pochodzą od rozkapryszonego pozera.

Bestseller No. 1
UGF – mieszanka dla owadów, wiadro 500 ml ≈ 90g, pokarm dla jeży, pokarm dla myszoskoczków, pokarm dla chomików, pokarm dla szczurów, pokarm dla jaszczurek – mączniki, larwy muchówek, jedwabniki
  • 🦔- Mieszanka dla owadów to zbilansowane źródło energii, idealne do utrzymania zdrowego i aktywnego zwierzaka....
  • ♾️POKARM UNIWERSALNY – Mieszanka Insect została opracowana specjalnie dla wszystkich typów i rozmiarów jeży,...
  • 💪 POŻYWNA KARMA – Mieszanka owadów ma wysoką zawartość białka, jest lekkostrawna i pomaga zachować zdrowe...

Na płoć wystarczy lekki sprzęt

Polecany sprzęt wędkarski to łowienie na feeder z delikatnymi szczytówkami lub wędkami typu picker kątowy. Także lekkie łowienie na spławik (5-6m) z lekkim kołowrotkiem stacjonarnym oraz wędki szczytowe (6-8m) z lekkim mocowaniem. Branie można rozpoznać po krótkim drgnięciu szczytówki wędziska. Podczas łowienia na spławik, spławik powinien być bardzo lekki (2g pojemności, kształt łezki) a zestaw należy wypróbować na różnych głębokościach. Płoć jednak zazwyczaj przebywa na dnie i tam należy umieścić haczyk zawieszony nad dnem. Żyłka może być monofilamentem 0,15-0,16. Ołów można podzielić w następujący sposób: 1x 0,8g, 2x 0,4g i dwa-trzy mniejsze. Największy ołów montujemy w połowie głębokości wody, pozostałe podążają za nim aż do momentu, gdy najmniejszy zakończy się krótko przed przyponem. W zależności od wielkości przynęty można wybrać haczyki o rozmiarze 12 lub większym. W żadnym wypadku nie większe. Dla dwóch larw idealny jest hak 15.

Łowienie płoci zimą

Zimą płoć gryzie ostrożniej. Przede wszystkim zanęta pozostaje taka sama, pokarm wybieramy nieco ciemniejszy i dodajemy więcej larw niż latem. Przypon ma grubość 0,08-0,10 mm. Przypon spoczywa na dnie (polecany również w połowie lata, kiedy płocie mają tendencję do przemieszczania się nieco w nurt). Najlepszymi miejscami do łowienia o tej porze roku są również spokojne zakątki takie jak krawędzie nurtu, głębokie baseny portowe lub spokojne zewnętrzne zakręty.

Zdjęcie na okładce: © flickr / rjp, CC by 2.0