Łowienie leszczy: Sukces z koszyczkiem na żywność i larwami

Brassen angeln ist sehr einfach, da diese Fische in vielen Gewässern zu Massen auftreten. Wir zeigen dir mit welchen Methoden du erfolgreich auf Brassen angelst.

Łowienie leszczy: Sukces z koszyczkiem na żywność i larwami

Brassenangeln Made
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów pokojowy
  6. »
  7. Łowienie leszczy: Sukces z koszyczkiem na żywność i larwami

Łowienie leszczy na wędkę typu feeder lub spławik.

Główne sezony połow u leszcza to wiosna, środek lata i jesień. Szczególnie skutecznymi metodami połowu okazały się wędkarstwo feederowe i spławikowe. Ponieważ leszcze są rybami stadnymi, bardzo pomaga zwabienie ich pokarmem a następnie utrzymanie stadka w miejscu żerowania. W ten sposób w krótkim czasie można złowić kilka ryb. To samo dotyczy łowienia na spławik.
Na początku łowienia może się bardzo zdarzyć, że na miejscu będą mniejsze ryby. Wówczas proszę nie tracić cierpliwości, tylko ciągle podawać i oferować zanętę. Wkrótce małe rybki będą najedzone i leszcze przyjdą na miejsce żerowania.
Leszcze stosunkowo szybko męczą się podczas wiercenia i można je łatwo wyładować. Należy zaopatrzyć się w porządny podbierak, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że kapitalne leszcze będą gryzły. Mają one dużą średnicę i nie mieszczą się w każdym podbieraku. Zdarza się również, że na przynętę bierze karp. Leszcze są bardzo śliskie i podbierak szybko się zacina. Po połowach należy go porządnie wypłukać wodą na miejscu.

Bestseller No. 1
Głowica Podbieraka, Wielofunkcyjna, Szybkoschnąca, Składana Siatka o średnicy 15,7 Cala do łowienia Ryb i Połowów
  • Rozmiar podbieraka: Oferujemy podbierak wędkarski o rozmiarze główki 15,7 cala
  • Materiał siatkowy: Podbierak do ryb wykonany jest z siatki, może zapobiec gromadzeniu się wody, bakteriom i...
  • Pasuje do większości uchwytów: sieć rybacka do łodzi jest chowana. Uniwersalna śruba interfejsu 8 mm, pasująca do...

Zanęty i pasze do połowu leszczy

Topowymi przynętami do połowu leszczy są larwy. Bardzo łowny jest również koktajl z robaka gnojowego i larwy dla bezpieczeństwa i dodatkowej zachęty. Inne przynęty to rosówki, kukurydza i boilie.
Jako pokarmu można użyć gotowych mieszanek ze sklepu wędkarskiego. Więcej wskazówek znajdziesz w rozdziale poświęconym karmieniu. W każdym razie, upewnij się, że ustawiłeś ładne miejsce do żerowania. Oznacza to, że zawsze uderzamy w to samo miejsce koszyczkiem z paszą, a przy łowieniu na spławik umieszczamy kulki z paszą obok spławika. Podczas łowienia feederem bardzo pomaga zamocowanie sznura w klipsie kołowrotka po pierwszym rzucie, a także zapamiętanie cechy na drugim brzegu. Można wtedy w ten element celować w kolejnych rzutach a klips na żyłce zatrzyma muchę z zestawu.

Wędka i kołowrotek do połowu leszcza

Zalecanym sprzętem węd karskim są wędki typu feeder z miękką do twardej szczytówką i długością około 3,60m. Szczytówka powinna być wymienna, aby można było dostosować się do różnych sytuacji na wodzie. Kołowrotek powinien mieć doskonały hamulec i czysto nawijać plecionkę 0,20. Plecionka? Tak, aby przyłowy takie jak karpie również mogły być bezpiecznie wyładowywane. Przypon to 15-20cm tonąca plecionka. W zależności od tego jak duża jest przynęta można wybrać haczyki o rozmiarze od 2 do 10.
Polecam mocowanie pętli do przynęty. Jest to bardzo dobrze opisane na filmie. Podczas łowienia na spławik należy zwrócić uwagę, aby przynęta leżała na dnie. Można to osiągnąć, gdy głębokość została idealnie sondowana. Zaletą jest również delikatny spławik.

Zimowe leszcze również bardzo dobrze biorą

Również zimą można bardzo dobrze łowić leszcze. Szczególnie w ciągu dnia od około 11 rano ryby aktywnie żerują. Dobre dla wędkarza: w zimie produkcja śluzu jest nieco bardziej ograniczona. Oznacza to, że nie zatykają one tak bardzo podbieraka i żyłki. Ponadto nie jest konieczne nocne łowienie. Do swoich zimowych kwater wprowadzają się około końca listopada, a opuszczają je ponownie pod koniec lutego.
Nawet o tej porze roku leszcze występują w ławicach, a jak już się trafi jeden, to po drugim. Leszcze rzadko występują w najgłębszym miejscu wody, ale nieco wyżej (ok. +1m). Warto spróbować rozstawić wędki na różnych głębokościach. Jako przynętę można stosować gruby pokarm i boilie o średnicy do 15mm, pellet, robaki rosowe lub obrane krewetki. Jak zawsze należy próbować różnych wariantów.

Zdjęcie na okładce: © flickr / rjp, CC by 2.0