Przepisy na boilie – zrób własne boilie

Boilies sind sehr fängige Köder beim Karpfenangeln und können einfach selber hergestellt werden. Dazu werden nur einige Zutaten und ein Ofen benötigt. Hier findest du einige Boilierezepte zum Nachkochen.

Przepisy na boilie – zrób własne boilie

 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Łowienie karpi
 6. »
 7. Przepisy na boilie – zrób własne boilie
 • Co to są boilie?
 • Jakie są rodzaje boilie?
 • Jak są składane boilie?
 • Samodzielne rolowanie boilie: Pomoc w postaci wałka do boilie i strzykawki do boilie
 • Mikrofalówka jako wybawca dla wszystkich majsterkowiczów
 • Przepisy na boilie do samodzielnego wykonania
 • W przypadku boilie mix składniki są już skoordynowane

Co to są boilie?

Boilies to małe, twarde do twardych kulki pokarmowe do łowienia karpi. Słowo pochodzi od angielskiego słowa (to) boil i jest słowem sztucznym. Boilie produkowane są z mączek roślinnych i zwierzęcych, a także dodatków smakowych. Ze względu na swój skład i proces gotowania podczas produkcji, prawie nie rozpuszczają się w wodzie i mogą być spożywane tylko przez karpie lub podobne ryby.

Jakie są rodzaje kulek?

Istnieje wiele różnych rodzajów boilie. Zasadniczo jednak można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza to boilie tonące, a druga to boilie pływające. Boilie tonące leżą bezpośrednio na dnie i podczas kopania mogą być podchwytywane przez ryby. Boilie pływające są natomiast bardzo interesujące, ponieważ mogą być oferowane na haku bezpośrednio nad dnem i w ten sposób przyciągają dodatkową uwagę. Do dodatkowego karmienia nadają się tylko boilie tonące.

Jak montuje się boilie?

Przynęt tych nie można nabijać na hak, ponieważ są one zazwyczaj zbyt twarde. Dlatego przy łowieniu boilie stosuje się tzw. montaż włosowy. Do haka przymocowana jest dodatkowa linka. Następnie w boilie wierci się otwór, przez który przewleka się żyłkę. Są tam specjalne stopery, które zapobiegają zsuwaniu się przynęty.

Zwijanie własnych boilie: Pomoc boilie roller i boilie syringe

Boilie można również wspaniale przygotować samemu. Oczywiście potrzebne są różne składniki. Kilka przykładowych przepisów znajdziecie Państwo poniżej. Potrzebny jest również garnek do gotowania i ewentualnie wałek do gotowania / boilie board z przynętą. Ponieważ warto zrobić dużo boilie jednocześnie, bardzo uciążliwe jest indywidualne formowanie ciasta na małe kulki. Dlatego też istnieją dodatkowe boilie rollery.

Po wymieszaniu składników, ciasto powinno siedzieć przez około 20 minut. Następnie ciasto trafia na deskę bolie z zanętą i boilie są wałkowane. Następnie trafiają one do garnka i są gotowane do pięciu minut, w zależności od ich grubości. W tym celu wkłada się je do wrzącej wody. Są gotowe, gdy wypływają na powierzchnię. Po tym czasie boilie muszą wyschnąć. Mniejsze 2-3 dni, większe 3-4 lub nawet 5 dni.

ECO BAITGUN 850 ml ręczny pistolet do boiliegun wraz z 5 dyszami do ciasta
 • Masz zbyt mało zaufania do gotowych boilies? Jednak zrób to sam!!! Kup już teraz wałek do boilier
 • Baitguns und Co bezpośrednio od producenta!!!! !

Boiliespritzer

Optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie boilie o jednolitej wielkości. W tym celu konieczne jest, aby długie kiełbaski z ciasta, które następnie umieszcza się na wałku do gotowania, miały równomierną grubość. Pomocna w tym jest strzykawka do gotowania.

Strzykawki są porządnego kalibru i wyglądają jak pistolety z marketu budowlanego, których używa się do natryskiwania silikonu do fug. Nie należy jednak używać strzykawek mechanicznych – testy wykazały, że ciasto nie jest wyciskane równomiernie, co wpływa na średnicę rozwałkowanego ciasta boilie.

Profesjonaliści stosują więc strzykawki do boilie, które są uruchamiane automatycznie lub za pomocą sprężonego powietrza. Pozwala to na równomierne wyciśnięcie ciasta boilie. Średnicę kiełbasy boilie można ustalić za pomocą odpowiedniej przystawki. Dobre strzykawki do boilie można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach wędkarskich. Ewentualnie można też udać się do sklepu z narzędziami, gdzie strzykawki są często nieco tańsze.

Wałek do gotowania

Ciasto ze strzykawki jest rozpylane bezpośrednio na otwarty wałek do gotowania. Następnie umieszcza się na nim pokrywę lub blat, który można przesuwać tylko do tyłu i do przodu. Dzięki temu ruchowi wszystkie boilie mają taką samą średnicę. Przy okazji średnica jest stała, więc trzeba przy zakupie zdecydować, w jakiej grubości chcą Państwo w przyszłości robić swoje boilie. Większość wędkarzy wybiera modele, które mogą zwijać boilie o średnicy 16 lub 18 milimetrów.

Doświadczeni wędkarze, którzy robią boilie w większych ilościach, często mówią, że lubią używać mamutowego boilie roller. Słowo „mamut” odnosi się nie tyle do wielkości boilie. Chodzi raczej o wałek do boilie, który może być użyty do zrolowania dużej ilości boilie na raz. Ponadto, doświadczeni boilie makerzy zawsze zalecają użycie strzykawki do boilie. Za pomocą takiej strzykawki można wycisnąć jednolite kiełbaski z ciasta, które można szybko poddać dalszej obróbce w wałku.

Mikrofalówka jako wybawca dla wszystkich majsterkowiczów

Bardzo dobrym sposobem przygotowania boilie jest grillowanie w mikrofalówce. W pierwszej chwili może to dziwić, ponieważ nazwa pochodzi od angielskiego (to) boil, ale na drugi rzut oka jest to znacznie wygodniejsze i tańsze:

 1. Trzeba jeszcze przygotować ciasto na boilie i zwinąć boilie.
 2. Aby boilie nie sklejały się, warto obtoczyć je w bułce tartej. Bardzo dobrze sprawdza się to w przypadku prażonych konopi.
 3. Teraz należy włożyć surowe kuleczki do bardzo grubych worków. Nie wypełniajcie Państwo worka do końca, lecz tylko tyle, aby po postawieniu worka wszystkie boilie stykały się z dnem. Teraz należy zgrzać worek w otwartym miejscu. Zwróćcie uwagę na to, aby zgrzewy były prawidłowe. I bardzo ważne: worki nie mogą być zbyt cienkie, bo inaczej pękną.
 4. Teraz włóż torbę do mikrofalówki. Tutaj wskazane jest, aby wypróbować coś na zewnątrz. Najpierw zacznij ostrożnie od 90 sekund przy 700 watach. Następnie wyjmij go, pozwól mu ostygnąć, odwróć torbę do góry nogami i ponownie ten sam czas. Jeśli to nie wystarczy, można również zwiększyć moc mikrofalówki.
 5. Torba bardzo się puszy, co nie jest niczym złym. W torbie tworzy się również kondensacja. To jest w porządku. Po upieczeniu boilie muszą powoli (!) ostygnąć i ponownie nasiąknąć wodą i uzyskać swoją dawną wielkość.
 6. Jeśli tylko worek pozostanie szczelnie zamknięty, boilie można teraz przechowywać miesiącami – obojętnie gdzie, bez zamrażarki.

Przygotowanie w mikrofalówce ma wiele zalet:

 • Koniec z gotowaniem, zmywaniem garnków itp.
 • Koniec z zapachem aromatu w mieszkaniu.
 • Aromat nie odparowuje, lecz pozostaje w worku. To oszczędza dużo pieniędzy.
 • Boilie nie wysychają i nie palą się w plastikowej torbie.
 • Boilie można przechowywać przez wiele miesięcy. Nie ma pleśni, gnicia ani wysychania. Nie trzeba ich zamrażać i można je przechowywać wszędzie, w cieple lub chłodzie. Warunkiem jest to, że torba pozostaje szczelna.

Przepisy na gotowanie do samodzielnego wykonania

Oto kilka przepisów na tonące boilie:

1) Kuleczki z mączki pstrągowej
300 g mielonego pstrąga
300 g mąki sojowej
300 g semoliny
2-3 jajka

2) Boilies z mączki rybnej:
200gr. Mączka rybna,
200 gr. mączka kukurydziana,
200 gr. mąki sojowej i
400 gr. semoliny
3 jaja

3) Exotic boilies:
350 g semoliny
100 g mielonych orzeszków ziemnych
100 g płatków kokosowych
100 g mleka bananowego w proszku
4 saszetki cukru waniliowego
5 ml oleju
2 jajka

4) Konopne boilie: (z mąką konopną)
250 gr. mąka kukurydziana
250 gr. mąki sojowej
100 gr. Mąka konopna
100 gr. mleko w proszku
300 gr. semolina
5-15 gr. papryka, cynamon lub czosnek

Przykład boilie pop-up (wznoszących się):

1) ALDI Pop-Up Boilies:
1/4 P. krążków z karmą dla psów (ALDI)
z 1 p. ekstraktem z masła waniliowego (ALDI),
pozostawić szczelnie zamknięte na 2-3 dni
200 gr. kazeina
200 gr. mąka sojowa
100 gr. mąka z jedwabnika
100 gr. laktoalbumina
1,5 łyżki proszku do pieczenia
Jaja i atraktant
Po ugotowaniu włożyć boilie do mikrofalówki na 15 minut.

W przypadku boilie mix składniki są już skoordynowane

Jeśli nie masz odwagi skorzystać z tych przepisów, jest jeszcze jedna możliwość. Niektórzy producenci oferują specjalne mieszanki. Jest to tzw. boilie mix, dzięki któremu produkcja boilie jest dziecinnie prosta.

Bestseller No. 1
Tasty Baits Pineapple Boilie 20mm - 10 kg torba - wysokiej jakości przynęta karpiowa - nie do odparcia dla karpia - odpowiednia do każdej wody - idealna na długie i krótkie sesje!
4 Recenzje
Tasty Baits Pineapple Boilie 20mm - 10 kg torba - wysokiej jakości przynęta karpiowa - nie do odparcia dla karpia - odpowiednia do każdej wody - idealna na długie i krótkie sesje!
 • ◕ Korzystna cena, niewiarygodne rezultaty – rozpocznij swoje kampanie z hukiem!
 • 20mm Tasty Baits Boilies - Do kampanii żywieniowych i natychmiastowego wędkowania!
 • Sztuka zapachu i smaku – nieodparta przynęta dla każdej ryby.
Bestseller No. 2

Podstawowa zasada nie może być prostsza. Mieszanka zawiera wszystkie składniki, oprócz niezbędnych płynów, takich jak olej, jajka i ewentualnie woda. Zgodnie z instrukcją producenta do proszku do gotowania dodaje się olej, jajka (czasem tylko żółtka) i wodę. Z tego powstaje ciasto boilie, które następnie wystarczy włożyć do wałka boilie, a następnie do wrzącej wody.

Jeśli pracuje się z takim ciastem, to w zasadzie nie można się pomylić, ponieważ mieszanka jest idealnie wyważona. Przy okazji, istnieją również mieszanki do gotowania, które można w pewnym stopniu uzupełnić lub zindywidualizować poprzez dodanie zapachów lub barwników.

Zdjęcie na okładce: © flickr / Tim Creque, CC by 2.0