Porady dotyczące łowienia dużych pstrągów

Wer beim Angeln auf Forelle die kapitalen Raubfische fangen möchte, muss seine Angeltechnik beherrschen. Hier gibt es grundlegende Tipps.

Porady dotyczące łowienia dużych pstrągów

Forelle in Fluß gefangen
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Łowienie pstrągów
  6. »
  7. Porady dotyczące łowienia dużych pstrągów

Wielu wędkarzy powie, że złowienie pstrąga nie jest szczególnie trudne. Większość miłośników wędkarstwa łowiła już kiedyś na jeziorach pstrągowych lub nawet robi to regularnie. W rzeczywistości nie jest szczególnie trudno odnieść sukces z wędką na takich wodach rybackich. Podczas łowienia pstrągów na tych wodach, ryby, które zazwyczaj ustawione są w dużej ilości, są stosunkowo łatwe do przechytrzenia.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku łowienia dzikich pstrągów lub na wodach z naturalnymi stadami. Pstrągi tęczowe, jak również pstrągi brązowe, które wyrosły na wolności, uważane są za stosunkowo ostrożne i dlatego nie są tak łatwe do przechytrzenia. W takich przypadkach ziarno kukurydzy na haczyku, oferowane z nadwymiarowym spławikiem, nie załatwi sprawy. Trzeba je przekonać innymi metodami połowu.

Wskazówki dotyczące łowienia ostrożnych pstrągów

Największym wyzwaniem jest pokonanie ostrożności tych drapieżnych ryb. Jeśli zaatakujesz łowienie pstrągów przynętami, które wydają się rybom podejrzane, nie masz szans. Szczególnie pstrągi brązowe uważane są za wyjątkowo ostrożne. Jeśli przynęta wędkarska wydaje im się dziwna, nie są tak szybkie, aby ją dotknąć. Szczególnie na wodach, które są intensywnie obławiane, ryby są bardzo ostrożne. Dotyczy to zwłaszcza większych okazów. Nie bez powodu niektóre ryby rosną większe od swoich pobratymców: Są po prostu bardziej ostrożne.

Istnieje jednak możliwość przechytrzenia tych pstrągów. Jest to kwestia doboru odpowiednich przynęt na pstrągi i właściwego ich zaoferowania. Oprócz wyboru przynęty, szczególnie ważny jest wybór haczyków. Jeśli użyjesz zbyt dużych haków lub szczególnie mocnych linek przyponowych, nie zdziw się, jeśli ryby nie będą gryzły. Tutaj koordynacja sprzętu wędkarskiego ma ogromne znaczenie. Szczególnie w kwestii samego olinowania nie można popełnić żadnego błędu. Grube lub bardzo widoczne linki przyponowe znacznie zmniejszają szanse na sukces. Jeśli potrzebne są dobre haczyki do przyponów, warto kupić haczyki i żyłkę osobno, aby można było je samodzielnie zawiązać. Ważne jest również stosowanie małych krętlików/karabinków o dużej nośności oraz spławików, które są tylko tak duże jak to konieczne. Dodatkowo ważne jest optymalne prowadzenie spławików, tak aby ryby miały jak najmniejszy opór.

Łowienie pstrągów na wędkę muchową

Łowienie pstrągów jest szczególnie atrakcyjne, jeśli wybierze się wędkę muchową. Nie ma lepszej metody połowu, zwłaszcza na wodach bieżących. Pstrągi można przechytrzyć za pomocą suchych much, nimf i streamerów. Jeśli chodzi o duże pstrągi, to warto wybrać streamera. Jest on uważany za obiecującą przynętę drapieżną, za którą ryby czasami nawet agresywnie gonią, jeśli przynęta jest prawidłowo użyta.

Jeśli chodzi o przechytrzenie dużych ryb, należy zauważyć, że należy opanować tzw. łowienie pod prąd: Wędką muchową łowi się pod prąd, ponieważ łatwiej jest podejść do ryby niezauważonym. Brania są jednak trudniejsze do wykrycia, dlatego potrzeba pewnego doświadczenia, aby przewiercić uderzenie dokładnie w odpowiednim momencie. Oczywiście zaletą jest noszenie woderów: Jeśli stoisz na środku wody, możesz rzucić przynęty na niemal wszystkie łowiska.