Które kraje są pierwszym wyborem do połowu pstrągów

Forellen sind der beliebteste Zielfisch für Angler in Deutschland. Es gibt aber auch andere Länder in denen man sehr gut Forellen angeln kann.

Które kraje są pierwszym wyborem do połowu pstrągów

Regenbogenforelle im Kescher
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Łowienie pstrągów
  6. »
  7. Które kraje są pierwszym wyborem do połowu pstrągów

W naszych wodach rybnych w Niemczech wędkarze mają do wyboru wiele gatunków ryb. Różnorodność ryb jest ogromna, zwłaszcza, że ze względu na rosnącą jakość wody, przynajmniej w niektórych regionach republiki, ponownie wzrosła różnorodność gatunków.

Niemniej jednak są pewne ryby, które cieszą się znacznie większą sympatią nas, wędkarzy. Dotyczy to w szczególności pstrąga. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb wędkarskich – i to nie tylko w Niemczech, ale także w wielu innych krajach. Jest wielu wędkarzy, którzy przemierzają pół świata, aby złowić wyjątkowe okazy tego pięknego gatunku łososia.

W tym artykule chcielibyśmy pokazać, w jakich krajach łowienie pstrągów jest szczególnie popularne i jakie ryby można rzeczywiście złowić. W szczególności chcielibyśmy przekazać wymagającym wędkarzom kilka zachęt.

Niemcy i Europa

W Niemczech wędkarze mogą złowić wiele różnych gatunków pstrągów. W zależności od regionu, za rodzime uważa się pstrągi brązowe, trocie i pstrągi jeziorowe. Natomiast pstrąg tęczowy, który można łowić na wielu wodach, nie jest rybą rodzimą. Pstrąg tęczowy pochodzi z USA. Wiele klubów wędkarskich wybiera pstrągi tęczowe do zarybień, ponieważ są one stosunkowo wytrzymałe i mogą przetrwać w wielu wodach.

Zupełnie inaczej jest z pstrągiem brązowym, który występuje głównie w południowych Niemczech i Austrii. Uważany jest za stosunkowo wrażliwego i tak naprawdę czuje się w domu tylko w chłodniejszych wodach i często jest zarybiany.

Wędkarstwo w Islandii

Islandia jest jednym z najbardziej popularnych miejsc dla wędkarzy łowiących pstrągi. Jedynym rodzimym gatunkiem jest tam pstrąg brązowy, ale występuje on w szczególnej formie. Jest to, że tak powiem, pierwotna forma pstrąga brązowego. Od ostatniej epoki lodowcowej tamtejsze pstrągi prawie się nie zmieniły. W porównaniu z rybami występującymi w pozostałej części Europy, islandzkie pstrągi brązowe są większe i silniejsze. Ich piękne wzornictwo lub wzór łusek na skórze jest wyjątkowy.

Pstrąg brązowy w Rosji

Co roku coraz więcej wędkarzy podejmuje decyzję o wyjeździe do Rosji na połów pstrągów. Na tę drogę wybierają się głównie wędkarze muchowi, którzy niekiedy są gotowi zapłacić spore pieniądze za odpowiednie wyprawy wędkarskie.

Powodem są pstrągi brunatne, które mają bardzo podobne pochodzenie do ryb występujących na Islandii. Na niektórych rosyjskich rzekach (głównie w zachodniej Rosji) spotyka się pstrągi, które wydają się być swoistym archetypem europejskiego pstrąga potokowego. Ryby te również osiągają okazałe rozmiary i jednocześnie uważane są za niezmordowanych wojowników.

Ameryka Północna: Wędkarstwo w Kanadzie i USA

Chociaż Islandia i Rosja stają się coraz bardziej popularne wśród wędkarzy muchowych, to Ameryka Północna jest wciąż najpopularniejszym kierunkiem. Zarówno Kanada jak i USA są domem dla licznych i przede wszystkim innych niż w Europie gatunków pstrągów. Znajdują się tam również niezliczone wody wędkarskie, które są uosobieniem wymarzonych połowów pstrąga.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych pstrągów jest pstrąg brązowy, który w Ameryce Północnej nazywany jest po prostu Brown Trout – co ciekawe, ryba ta została wprowadzona z Europy. Bardzo powszechny jest również pstrąg tęczowy, znany tam jako Rainbow Trout. Z kolei pstrąg potokowy jest wyjątkowy i nie występuje powszechnie w Europie, a można go łowić na przykład w Parku Narodowym Yellowstone.

Wyjątkowe w Ameryce Północnej są również tzw. pstrągi steelhead. Są to pstrągi tęczowe, które wykształciły specjalny sposób życia. Dorastają one w rzekach i strumieniach, ale później migrują do Oceanu Spokojnego. Na tarło wracają do swoich dawnych wód w głębi lądu.

Do wód bez licencji wędkarskiej

Każdy, kto zdecyduje się na łowienie ryb w zbiorniku wodnym w Niemczech bez licencji wędkarskiej, ponosi duże ryzyko. Tylko w nielicznych wyjątkowych przypadkach, np. gdy akwen jest szczególnie mały, dozwolone jest wędkowanie bez zezwolenia.

Poza Niemcami sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ w prawie wszystkich innych krajach nie ma w ogóle licencji połowowej. Potrzebna jest jedynie licencja wędkarska, którą z reguły kupuje się na dany akwen. Licencje te mogą być jednak bardzo drogie. W przypadku łowienia pstrągów lub łososi w Islandii liczba wędek na daną partię (odcinek wody) jest bardzo ograniczona. W szczycie sezonu łatwo może się zdarzyć, że licencja na jeden dzień kosztuje ponad 350 euro.

W Kanadzie i USA na niektórych wodach sytuacja wygląda podobnie. W większości przypadków wymagana jest jednak licencja wędkarska lub pozwolenie na wędkowanie od danego stanu. Wydawane są one zazwyczaj jako zezwolenia tygodniowe lub roczne i są zazwyczaj przystępne cenowo.