Co czyni dobrą linkę pstrągową

Angler, die eine Forellenschnur suchen, haben viele Möglichkeiten. Es ist wichtig, eine Angelschnur zu kaufen, die auch zur Angelrolle passt.

Co czyni dobrą linkę pstrągową

Forelle in Hand gefangen mit Köder
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Łowienie pstrągów
  6. »
  7. Co czyni dobrą linkę pstrągową

Łowienie pstrągów jest bardzo popularne, co wynika zapewne z dwóch powodów. Po pierwsze, pstrąg (czy to tęczowy, czy brązowy) jest rybą, która ma dobre mięso, a więc dobrze smakuje. Po drugie, jest stosunkowo łatwa do złowienia na typowych stawach pstrągowych. Dobre zarybienie sprawia, że wędkarze nie odchodzą z pustymi rękami.

Niektórzy wędkarze są tak entuzjastycznie nastawieni do połowu pstrąga, że chcą kupić wędkę i kołowrotek do połowu pstrąga. Oznacza to wędkę i kołowrotek, którymi można szczególnie dobrze przechytrzyć zwinne łososiowate. Oczywiście zakłada to również stosowanie odpowiedniej żyłki. Wielu wędkarzy zastanawia się więc czy istnieje specjalna żyłka do połowu pstrągów.

Przed żyłką stawia się następujące wymagania

Kilku producentów oferuje linki wędkarskie, które są specjalnie zaprojektowane do połowu pstrągów. To, czy wybierzesz te linki, jest ostatecznie kwestią gustu. Zasadniczo istnieje wiele innych linek wędkarskich, które można również wykorzystać do połowu pstrągów.

Ogólnie można powiedzieć, że żyłka pstrągowa musi spełniać tylko dwa zasadnicze kryteria. Najważniejszym kryterium jest kamuflaż. Pstrąg jest rybą drapieżną, która ma szczególnie dobry wzrok. Szczególnie większe ryby będą więc podejrzliwie podchodzić do niektórych przynęt, jeśli będą one zawieszone na dobrze widocznej żyłce. Jest to szczególnie widoczne na wodach z naturalną populacją ryb: łowiąc na niewłaściwą żyłkę lub na żyłkę wyraźnie widoczną, mamy znacznie gorsze szanse i częściej łowimy niedoświadczone, a więc jeszcze małe ryby.

Z drugiej strony temat rozciągania jest bardzo ważny. Pstrąg jest rybą, która w walce jest bardzo zwinna i nawet na krótko skacze. Może to wywierać ogromne siły na hak wędkarski. Jeśli żyłka lub przynajmniej przypon nie jest wystarczająco rozciągliwy, haczyk może się zsunąć. Żyłki monofilamentowe o dobrej rozciągliwości absorbują te uderzenia i zapewniają bezpieczne lądowanie ryby.

Dlatego żyłka pstrągowa powinna być monofilamentowa.

Jest więc w zasadzie jasne, że zaleca się łowienie pstrągów na żyłkę. Przemawia za tym wyraźnie większa przejrzystość: żyłka nie jest tak łatwo rozpoznawalna przez ryby. Ponadto żyłka ta ma większą elastyczność, co czyni ją bezpieczniejszą w walce.

Wędkarze, którzy nadal chcą łowić na plecionkę, powinni zdecydowanie zdecydować się na wąską żyłkę. Naprawdę grube linki nie są w ogóle potrzebne. Cienka żyłka, która niesie na końcu trzy do czterech kilogramów w zasadzie wystarczy. Bez problemu można nią wiercić nawet duże pstrągi. Ważna jest tylko wędka: szczytówka musi dodatkowo amortyzować wstrząsy. Ważna jest też precyzyjna regulacja hamulca kołowrotka stacjonarnego.

Łowienie na żyłkę może odstraszyć niektórych wędkarzy. Nie ma jednak lepszej żyłki do połowu pstrągów. Na trudnych wodach z naturalną populacją pstrąga często nie ma wyboru: chcąc łowić plecionką, trzeba wykonać długie i cienkie przypony, które ostatecznie mają znacznie mniejszą nośność – i wtedy od razu można łowić żyłką.