Przechytrzyć rybę dzięki montażowi sbirolino

Beim Angeln mit dem Sbirolino kommt es auf die Abstimmung der Angelmontage sowie die Einholgeschwindigkeit an. Viele Köder können präsentiert werden.

Przechytrzyć rybę dzięki montażowi sbirolino

Bachforelle neben Angelrute
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Łowienie pstrągów
  6. »
  7. Przechytrzyć rybę dzięki montażowi sbirolino

Gdy mowa o sbirolino, wielu wędkarzy w pierwszej chwili wzdraga się. Choć często widzieli takie akcesoria wędkarskie w sklepie wędkarskim, nie wiedzą, jak je właściwie wykorzystać. Nie ma jednak potrzeby się tym przejmować. Ta metoda łowienia jest w zasadzie bardzo prosta i nie wymaga dużego doświadczenia.

Najczęściej wędkarzy stosujących tę metodę można spotkać na jeziorach i stawach pstrągowych. Dzieje się tak z prostej przyczyny: pstrągi to ryby drapieżne – jeśli zaprezentujemy im poruszającą się przynętę, często nie mogą się powstrzymać. Dotyczy to zwłaszcza pstrągów zarybianych, które są znacznie mniej płochliwe niż ryby hodowane naturalnie.

Łowienie przy pomocy zestawu sbirolino jest bardzo proste

Podstawowa zasada stosowana podczas łowienia na sbirolino jest dość prosta. Polega ona na trollingu przynęty, z tą różnicą, że nie łowimy z łodzi, lecz z brzegu. Prędkość trollingu określa kołowrotek wędkarski – sztuka polega zasadniczo na osiągnięciu odpowiedniej odległości rzutu i utrzymaniu przynęty na pożądanej głębokości.

Sbirolino rozwiązuje właśnie ten problem. Służy jako ciężarek castingowy i jednocześnie utrzymuje przynętę trollingową na pożądanej głębokości. Z zewnątrz wygląda jak spławik i w podobny sposób jest montowany. Podczas montażu żyłka wędkarska jest po prostu przepychana przez korpus. Ważne: kulka lub ciężarek znajduje się na dolnym końcu, natomiast rurka skierowana jest do góry. Montaż kończy się krętlikiem na żyłce głównej. Następnie do krętlika zaczepia się haczyk i przynętę.

Jak założyć zestaw sbirolino

Przekonani wędkarze opracowali różne montaże wędkarskie do tej metody. Jednak większość z nich jest bardzo podobna. W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić podstawowy montaż, że tak powiem, z którym początkujący wędkarze radzą sobie bardzo dobrze i potrafią przechytrzyć również duże pstrągi tęczowe, brązowe i golce.

Budowa takiego zespołu sbirolino jest dość prosta: goła żyłka wędkarska jest przepychana przez korpus sbirolino od góry. Ważne jest, aby okrągła część lub kulka znajdowała się na dole, a rurka na górze. Żyłkę monofilową można zazwyczaj przepchnąć bez problemu. Plecionki mogą się nieco zwisać. Pomóc tu może ssanie lub praca igłą. Następnie na żyłkę nakładamy koralik stopujący, a za nim krętlik. Jest to niezwykle ważne, aby kolejne obroty przynęty nie były przenoszone na linkę, w przeciwnym razie na kołowrotku może dojść do silnego skrętu.

To czy zastosujemy krętlik z karabińczykiem czy bez, jest kwestią gustu. Niektórzy wędkarze wiążą haki przyponowe bezpośrednio do krętlika, inni wolą pracować z karabinkiem. Oba rozwiązania są w końcu możliwe. Haki wędkarskie powinny być wiązane przyponami o jak najdłuższej długości.

Jak ustawić głębokość przynęty

Sztuka łowienia na sbiroliny polega w zasadzie na uzyskaniu głębokości zalegania przynęty. Istnieją dwie różne metody, aby to zrobić. Po pierwsze, można obciążyć linkę wędkarską ołowiem. Ołów wędkarski (ołów łupany lub kuty) jest starannie przymocowany do linki przyponowej. Im więcej ołowiu zostanie użyte, tym głębiej będzie oferowana przynęta. Obciążnik ołowiany nie powinien jednak znajdować się zbyt blisko przynęty. Wskazana jest odległość co najmniej 70 centymetrów.

Alternatywą jest zastosowanie tonących sbirolinów. Są one dostępne w różnych wzorach, a nawet dostosowane do różnych głębokości tonięcia. Łowienie nimi wymaga nieco większego doświadczenia, ale komfort i celność są lepsze. W związku z tym nie zaszkodzi zakupić szerokiej gamy akcesoriów wędkarskich, aby wystarczająco urozmaicić łowienie w wodzie.

Istnieje wiele przynęt do łowienia na sbirolino

Jak już wspomniano, ten rodzaj wędkarstwa można porównać do trollingu. Nie stosuje się jednak klasycznych przynęt do trollingu. Byłyby one zdecydowanie za ciężkie. Zamiast tego stosuje się przynęty naturalne. Szczególnie popularne są larwy larw i pszczół. Ale również ikra łososia jest obecnie modna jako przynęta wędkarska. Dobrze sprawdza się również robak. Do wyboru są jednak również przynęty sztuczne. Wielu wędkarzy pstrągowych szczególnie upodobało sobie ciasto pstrągowe, które jest dostępne w jaskrawych kolorach.

Bestseller No. 1
reel; equipment; fishing; conventional; saltwater
  • Grafitowa ramka i płyty boczne
  • Wysokowydajny główny sprzęt ze stopu brązu klasy morskiej
  • Bieg zębnika ze stali nierdzewnej

Podczas zanęcania chodzi o to, aby tak umieścić przynęty na haku ryby, aby zaczęły się one poruszać w jak największym stopniu. Przy zwijaniu powinny się obracać, aby stworzyć wir i tym samym przyciągnąć uwagę ryb. To, nawiasem mówiąc, dlatego tak ważny jest krętlik / karabinek na mocowaniu: gdybyś zrobił to bez niego, żyłka mogłaby się zbyt mocno skręcić. Ciasto na pstrągi dociska się płasko do haka. Dzięki temu może się ono idealnie obracać.

Łowienie na Sbirolino nie jest możliwe na każdej wodzie.

Rosnąca popularność tej metody połowu wynika oczywiście z faktu, że tak dobrze łowi. Jak już zostało wspomniane, można nią dobrze łowić na niejednym jeziorze pstrągowym czy stawie pstrągowym i przechytrzyć ryby drapieżne. Dotyczy to zwłaszcza ryb zarybianych. Pstrągi (nieważne czy tęczowe czy brązowe) często nie potrafią oprzeć się wirującej przynęcie i chwytają ją. W związku z tym stosowanie jej na niektórych wodach pstrągowych może się naprawdę opłacić. Oczywiście zakłada się, że łowienie w ten sposób jest dozwolone.

Zależy to od zarybienia

Są jednak wędkarze, którzy są rozczarowani tą metodą, ponieważ brania nie nadeszły. Teraz można by powiedzieć, że wina leży po stronie wędkarzy, bo na przykład źle wykonano mocowania lub źle poprowadzono przynęty. Problem może jednak leżeć także gdzie indziej, a mianowicie w wodzie, w której łowimy.

Praktyka pokazuje bardzo wyraźnie, że to przede wszystkim wody o dużym zarybieniu, gdzie ta metoda połowu się sprawdza. Im większa woda wędkarska i jej zasoby naturalnie rosnących ryb, tym gorzej sprawdza się ta metoda. Dziko żyjące pstrągi nie są tak łatwo przekonywane do brania przez jaskrawo ubarwione ciasto pstrągowe, które kręci się na zespole sbirolino. W związku z tym na wielu takich wodach nie ma sensu poważnie łowić tą metodą. Jeśli chcemy tam łowić ryby, to musimy zaoferować naturalną przynętę w klasyczny sposób na spławiku lub na dnie. Można też zastosować sztuczne przynęty do połowu większych pstrągów.