Węzły typu „rybi haczyk” nie są aż tak skomplikowane

Wer seine Angelhaken selber binden möchte, muss die richtigen Knoten beherrschen. Es ist wichtig, die Knotenkunde zumindest ein bisschen zu kennen.

Węzły typu „rybi haczyk” nie są aż tak skomplikowane

Lose Angelhaken
  1. Magazyn
  2. »
  3. Porady wędkarskie
  4. »
  5. Węzły typu „rybi haczyk” nie są aż tak skomplikowane

W dzisiejszych czasach stosunkowo rzadko wędkarze podejmują decyzję o samodzielnym wiązaniu haczyków na ryby. W większości przypadków padają na tak zwane haki przyponowe, które są już zawiązane. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu wybór odpowiednich haków przyponowych jest ogromny, a ceny również budzą szacunek. Większość haków można kupić niezwykle tanio w sklepie wędkarskim.

Niemniej jednak korzystne może być samodzielne wiązanie haków przyponowych. Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim jest to, że można samemu określić wszystkie cechy. Jeśli chodzi o średnicę i długość przyponu, nie jesteś już związany z producentem. Ponadto masz swobodny wybór haczyków. Oznacza to, że możesz stworzyć mocowania, które odpowiadają dokładnie twoim osobistym wyobrażeniom.

Wiązanie haków jest stosunkowo łatwe

Mimo to jest wielu wędkarzy, którzy stronią od tego i świadomie stawiają na haki przyponowe. Powód jest prosty: nie ufają sobie w kwestii wiązania lub zawiązywania haków na ryby. W końcu może to być niezwykle delikatna praca – przynajmniej tak uważa wielu wędkarzy.

W rzeczywistości jednak zawiązanie własnych haków przyponowych nie jest takie trudne. Wszystko czego potrzebujesz to dobre haczyki, dobrej jakości żyłka przyponowa i trochę doświadczenia w wiązaniu. Jeśli nie jesteś pewny, powinieneś zacząć od prostszych haków. Haczyki z oczkiem lub haczyki, które mają oczko są stosunkowo łatwe do wiązania. Jednak nawet w przypadku haków talerzykowych prawidłowe wiązanie węzłów fishhookowych nie jest aż tak trudne. Dotyczy to nawet najmniejszych rozmiarów haków: Węzły można przygotować w dłoni, a następnie mocno naciągnąć. Właściwy hak wkłada się tuż przed końcem. A jeśli to w ogóle nie działa, zawsze można użyć urządzenia do wiązania haków.

Bestseller No. 1
MaoNativey Haczyk wędkarski ze stopu aluminium, węzeł krawat, żyłka wędkarska, haczyk wędkarski, podręcznik, węzeł, krawat, urządzenie rybne, przyrząd do wiązania haczyków
  • Materiał: Wykonany z wysokiej jakości stopu aluminium, trwały i łatwy w obsłudze. Rozmiar: długość 11 cm,...
  • Właściwości: narzędzie do węzełków wędkarskich to fajny i praktyczny węzeł wędkarski, który jest wygodny w...
  • Wzornictwo: Złote pętle można przymocować do linki. Sprytna struktura sprawia, że obsługa linki jest łatwiejsza,...

Podczas wiązania haczyków na ryby najlepiej stosować żyłkę

Niejeden wędkarz może teraz myśleć o wiązaniu haczyków przyponowych z żyłką wędkarską w celu uzyskania większej nośności. W zasadzie jest to możliwe, ale należy jeszcze raz przemyśleć takie podejście. Problem polega na tym, że żyłka ma dobrą rozciągliwość, podczas gdy plecionka nie ma żadnej lub ma niewielką rozciągliwość. To wydłużenie jest potrzebne zwłaszcza przy przyponie, aby uniki ryby mogły być natychmiast przechwycone w walce. Wprawdzie szczytówka wędziska i precyzyjnie wyregulowany hamulec kołowrotka również mogą pomóc, ale droga przenoszenia jest dłuższa. Nie należy rezygnować z natychmiastowego efektu rozciągania przyponu z żyłki. O ile nie łowimy ryb drapieżnych o ostrych zębach, takich jak szczupak, żyłka jest dobrym wyborem.

Szczególnie podczas łowienia pstrągów, które są bardzo zwinne w musztrze, dobrym pomysłem jest stosowanie przyponów z żyłki. Zapewniają one większe bezpieczeństwo w walce, dzięki czemu traci się mniej ryb. Ponadto nie należy lekceważyć nośności wysokiej jakości żyłek.

Artykuły powiązane