Łowienie basów dla początkujących – porady dotyczące metod połowu i prowadzenia przynęt

Einsteiger sollten beim Barschangeln auf Twister oder Wobbler setzen. Im Artikel erfährst du welche Köder fangen und wie man sie führt.

Łowienie basów dla początkujących – porady dotyczące metod połowu i prowadzenia przynęt

Barsch mit Wobbler gefangen
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Połów drapieżników
 6. »
 7. Łowienie basów dla początkujących – porady dotyczące metod połowu i prowadzenia przynęt

Okoń niekoniecznie jest najpopularniejszą rybą drapieżną. Większość wędkarzy drapieżników woli łowić szczupaki i sandacze, ponieważ mają one więcej mięsa, a także są uważane za szczególnie smaczne. Ale ściśle rzecz biorąc, okonie nie są wyjątkiem. Może nie rosną tak duże, ale ich mięso też smakuje wyśmienicie. Sztuka polega zasadniczo na tym, aby przechytrzyć duże ryby.

Jednak duże okonie niekoniecznie są łatwe do złowienia. Jednym z największych problemów jest tak zwana „smuta”: jeśli w wodzie jest zbyt wiele ryb jednego gatunku, lub jeśli żyją one na zbyt małej przestrzeni, nie osiągną imponujących rozmiarów. Zamiast kilku dużych ryb, pojawia się wiele małych. Problem ten dotyczy szczególnie okoni. W związku z tym na niektórych łowiskach w ogóle nie można złowić dużego okonia.

Właściwa metoda połowu okoni

Ogólnie rzecz biorąc, im większy jest dany zbiornik wodny, tym lepsze są perspektywy połowu okoni. Duże jeziora i rzeki są więc idealnymi wodami do połowu okoni. W zasadzie zawsze można tam natrafić na dorodne okazy. Nie zawsze jednak są one łatwe do złowienia. Trzeba zastosować odpowiednią metodę połowu.

Zasadniczo przy łowieniu okoni warto zdecydować się na spinning. Okoń jest rybą drapieżną i dlatego warto atakować go sztucznymi przynętami. Zwłaszcza, że ryby te są stosunkowo agresywne i chcą polować na żywą ofiarę. Łowiąc na przynęty naturalne (robaki i skrawki ryb to z pewnością możliwe przynęty) mielibyśmy znacznie mniejsze szanse na ich złowienie, chyba, że oferowalibyśmy je w systemie drop-shot i aktywnie prowadzili przez wodę.

Bestseller No. 1
Sougayilang 2-sekcje wędka spinningowa / kij odlewniczy -28 ton węgiel puste trwałe kompozytowe wędki spinningowe lub przynęty z prowadnicami ze stali nierdzewnej do połowów słodkowodnych i
3 Recenzje
Sougayilang 2-sekcje wędka spinningowa / kij odlewniczy -28 ton węgiel puste trwałe kompozytowe wędki spinningowe lub przynęty z prowadnicami ze stali nierdzewnej do połowów słodkowodnych i
 • Nowoczesnie zaprojektowa wędka MX jest ideal dla wędkarzy, którzy chcą zacząć łowić kołowrotku kąpielowym -...
 • Wędka Fast-MH - 28T karbonowa wędka z szybkim działaniem wędki i dużą czułością do rejestrowania wet jbardziej...
 • Pręt o długości 1,8 m / 2,1 m jest wyposażony w wyjątkowo wytrzymałe prowadnice ze stali nierdzewnej z wkładkami...

Wybierz i zaprezentuj przynęty wędkarskie na okonia w sposób ukierunkowany

Każdy kto kiedykolwiek próbował złowić okonia wie zapewne, że nie jest to takie proste. Większość wędkarzy ma problem ze znalezieniem odpowiedniej przynęty. Jest to bardzo ważne: jeśli nie wybierzesz odpowiedniej przynęty na okonia, możesz czekać stosunkowo długo. Istnieje jednak kilka przynęt, które nadają się do łowienia okoni.

Naturalna przynęta do połowu okoni

Łowienie na naturalne przynęty nie stanowi żadnego problemu. Jednak wybór nie jest dość szeroki. Ponieważ chcesz złowić drapieżnika, potrzebujesz przynęty, która zawiera mięso. Nadają się do tego ryby przynętowe, skrawki rybne i robaki. Ryba przynętowa nie powinna być zbyt duża: dobrym wyborem są małe ryby drapieżne. Również strzępki rybne nie muszą być szczególnie duże. Z kolei w przypadku robaków można zaoferować większe okazy.

Należy jednak zachować ostrożność podczas łowienia rybnymi ochłapami. Okoń to drapieżnik, który atakuje poruszającą się ofiarę. Skrawek ryby, który tylko wisi na spławiku (to samo dotyczy w zasadzie rybki zanętowej) nie jest zbyt obiecujący. Dlatego wskazane jest skubanie przynęty, co można robić na spławiku lub na dnie. Zwłaszcza robaki Dew mogą być również bardzo dobrze prowadzone w wodzie na montażu drop-shot i w ten sposób przechytrzyć duże okonie.

Bestseller No. 1
Xtorm Obsługa ładowania bezprzewodowego Solo
 • Xtorm Obsługa ładowania bezprzewodowego Solo

Łowienie okoni na sztuczną przynętę

Barsch mit Wobbler gefangen
Ten okoń nie mógł się oprzeć ciemnej wtyczce. © Sablin | Canva

Spinningista może użyć kilku sztucznych przynęt, aby udać się za tzw. spiny knight. Jedną z najbardziej popularnych przynęt jest twister. Te stosunkowo niewielkie przynęty z miękkiego tworzywa sztucznego mają ogromny wpływ na ryby drapieżne: trudno im się oprzeć silnie trzepoczącemu ogonowi, dlatego ważne jest oczywiście jak najaktywniejsze prowadzenie twisterów. Należy bardzo dobrze poznać tę przynętę i opanować kilka jej wariantów. Wielu wędkarzy łowi konkretnie na dnie: twister jest po prostu skubany. Jest to dobra taktyka i może przynieść kilka ładnych przyłowów, takich jak sandacz. Ponieważ szczupaki również potrafią kąsać (dotyczy to również łowienia na korki), nie należy nigdy zapominać o założeniu stalowego przyponu.

Bestseller No. 1
ABU GARCIA Svartzonker gumowa przynęta Twister - McPerch Curly 11 cm Real Perch
2 Recenzje
ABU GARCIA Svartzonker gumowa przynęta Twister - McPerch Curly 11 cm Real Perch
 • Cechy: waga 5,0 g. Długość 11,0 cm. Zawartość 8. Kolor Real Perch.
 • Wielu zapalonych wędkarzy okoni i sandaczy czekało na tę wiadomość.
 • Tutaj są profesjonalne skrętki Abu Garcia Svartzonker McPerch Curly Real Twister.

Twistery nie powinny być jednak oferowane tylko na dnie. Doświadczeni wędkarze basowi są w stanie łowić tą przynętą również na otwartej wodzie. Ważne jest tu, aby pozwolić przynęcie tańczyć poprzez zmianę prędkości prowadzenia lub użycie szczytówki.

Plugs łowią również okonie

Inną bardzo dobrą przynętą na okonie jest wobler. Generalnie zaleca się stosowanie małych woblerów. Długość tych sztucznych przynęt powinna wynosić od trzech do ośmiu centymetrów. Wprawdzie praktyka wielokrotnie potwierdza, że okonie nie stronią od atakowania większych od nich korków, ale jeszcze lepsze efekty dają małe korki i jerkbaity.

Z reguły najmniej zalecane jest jednostajne zwijanie linki. Zamiast tego warto zmieniać tempo a także robić co jakiś czas krótkie przystanki lub zmiany kierunku. Plugi i jerkbaity, które poruszają się jak uciekająca ofiara, doprowadzają okonie do szału.

Bestseller No. 1
Seika Pro Wobler Trout Machine 4,5 cm 4,4 g - wobler na pstrągi, kolor: Perch
 • Wobler Seika Pro do łowienia pstrąga
 • Długość: 4,5 cm, waga: 4,4 g
 • zwinne zachowanie podczas biegania, powoli opadające

Największy zakres ruchu mają tak zwane twitchbaity. Te wtyczki i jerkbaity są szczególnie aktywne w wodzie. Twitching polega na uderzaniu szczytówką wędziska w luźną żyłkę wędkarską, co powoduje wybijanie się przynęt na boki, a nawet wykonywanie zwrotów pływackich. Ten typ przynęty szczególnie nadaje się do łowienia okoni.

Najlepiej zawsze łowić każdy wobler krótko na celowniku, aby móc doświadczyć jak zachowuje się w wodzie i jak reaguje na poszczególne wskazówki. Dodatkowo nie zapomnijcie zabezpieczyć sztucznych przynęt stalowym przyponem. Jest to ważne przynajmniej wtedy, gdy w wodzie są szczupaki. Szczupak z łatwością przeciąłby żyłkę. Dlatego stalowych przyponów po prostu nie może zabraknąć. Aby zwinniej łowić twitchbaitami warto zastosować wędkę spinningową.

Artykuły powiązane