Łowienie węgorzy: Wszystko o przynęcie, mocowaniu i jak zabić węgorza

Wir erklären alles zu Aal Ködern, mit welcher Montage du erfolgreich bist und wie du einen Aal tötest. Erfahre außerdem mehr dazu wo du Aale fängst und einen Biss erkennst.

Łowienie węgorzy: Wszystko o przynęcie, mocowaniu i jak zabić węgorza

Nachtangeln auf Aal am See bei Sonnenuntergang
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Połów drapieżników
  6. »
  7. Łowienie węgorzy: Wszystko o przynęcie, mocowaniu i jak zabić węgorza

Węgorze stają się coraz rzadsze w niemieckich wodach. Po wylęgu w Morzu Sargassowym potomstwo jest wyławiane u wybrzeży europejskich w drodze powrotnej do Europy i podawane jako przysmak. Odrasta więc coraz mniej węgorzy. Wiele wód jest jednak zarybianych nowymi węgorzami pochodzącymi z hodowli i dlatego nadal można je łowić.

[et_pb_section bb_built=”1″ template_type=”section”][et_pb_row _builder_version=”3.15″ box_shadow_style=”preset2″ custom_margin=”|30px|”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.15″ custom_padding=”5px|5px|5px|30px” custom_padding_phone=”15px|5px|30px” custom_padding_last_edited=”on|tablet” custom_padding_tablet=”0px|5px|30px”]

Połów węgorza – Spis treści

  1. Najlepsza pogoda
  2. Super miejsca do łowienia ryb
  3. Mocowania, które zawsze się sprawdzają
  4. Najpopularniejsze przynęty
  5. Rozpoznawanie brań, odhaczanie i bezpieczne lądowanie
  6. Zabijanie węgorzy
  7. Sprzęt wędkarski

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Najlepsza pogoda na łowienie węgorzy

Zachowanie żywieniowe wszystkich ryb zależy od pory roku i pogody. O ile zimą ryby przechodzą na tryb oszczędnościowy, zakopując się w błocie i chowając, o tyle wiosną ożywiają się. Wychudzone przez zimę, są teraz naprawdę głodne i napełniają swoje żołądki. To samo zachowanie dotyczy węgorzy.

Pory roku

Węgorze potrzebują wyższych temperatur wody, aby wejść w nastrój gryzienia. Wiosną, po pierwszych bezmroźnych nocach, łatwo je złowić w płytkich strefach brzegowych, gdzie słońce dociera i ogrzewa wodę. Nierzadko można je złowić tuż przed stopami w wodzie głębokiej do kolan. Oczywiście należy tu zachować szczególną ciszę.

W kolejnych tygodniach sielawy przystępują do tarła. Składają one ikrę w pobliżu brzegu lub w ławicach ziół. Spokojne ryby to w większości wszyscy tarlarze ziołowi, a więc węgorze mają tam wspaniałą ucztę. Oczywiście ważne jest, aby znaleźć miejsca tarła. W tym celu można obserwować wodę przy brzegu i zobaczyć gdzie jest zamieszanie, podnieść z wody chwasty i sprawdzić czy jest na nich tarło lub po prostu wypróbować różne miejsca połowu. Po znalezieniu ich, węgorze nie mogą oprzeć się naszemu soczystemu robakowi rosochatemu pomimo tarła.

W lecie w wodzie jest mało tlenu i węgorze są również nieco ospałe. Wciąż jednak można je złowić w strumieniach, przy ruchliwych przystaniach promowych i statkowych, pod jazami i w pobliżu śluz.

Jesienią nie łowi się tak wielu węgorzy jak wiosną. Łowi się jednak głównie większe okazy. Węgorze już się najadły lub są w trakcie długiej podróży do Morza Saragossy w celu odbycia tarła (węgorze rzeczne) lub przetrwania zimy (węgorze stawowe). Dobrymi miejscami do łowienia są teraz kanały, doły, głębokie pale, przeszkody i krawędzie nurtu za głowami grobli.

Pogoda

Przy stałej pogodzie z wysokim ciśnieniem węgorze mają mniejszy apetyt. W momencie spadku ciśnienia i możliwych burz, węgorze stają się bardzo głodne i zaczynają uciekać (= jeść).
W rzekach i kanałach, gdzie poziom wody zależy od pływów, najlepsza jest woda wznosząca się.

Nachtangeln auf Aal am See bei Sonnenuntergang
O zmierzchu i po zachodzie słońca węgorze bardzo dobrze biorą. © John Foxx | Canva

Z doświadczenia wynika, że dwie godziny przed wysoką wodą przynoszą najwięcej węgorzy. Można też próbować węgorzy w rzekach i strumieniach o każdej porze dnia bezpośrednio po deszczu, ponieważ woda jest wtedy mętna i wypłukuje wiele pokarmu.

Czasy i zależność od księżyca

W większości przypadków węgorze zaczynają biegać dopiero po zmierzchu. Kolejne 2-3 godziny to wtedy najlepszy czas na łowienie węgorzy. Rano przed świtem to kolejny dobry czas z krótkim okresem brania. Zaleca się więc rozpoczęcie łowienia około godziny przed świtem i zakończenie cztery godziny później.

Zachowanie węgorzy w czasie brania jest również bardzo zależne od księżyca. Przy pełni księżyca połów węgorzy jest prawie beznadziejny. Najlepszy jest ostatni kwadrans przed nowiem księżyca.


Udane miejsca połowu węgorza

Węgorze zasadniczo żyją na dnie i tam można je łowić. W ciepłe dni szukają schronienia przed słońcem przy przeszkodach. Dlatego tam należy próbować je łowić.
O zmierzchu ruszają na żer, „biegają”. Tutaj sukces można odnieść łowiąc na dno ze spławikiem.
W lecie węgorze żerują również w połowie wody i na powierzchni (lilie). Wtedy można czasem usłyszeć „pacnięcie” węgorzy o powierzchnię wody.
Prawdziwym hotspotem do połowu węgorzy jest strefa brzegowa. Wystarczy umieścić żyłkę w odległości jednego metra od brzegu. Tam węgorze szukają ikry, małych rybek i skorupiaków. Ważne jest, aby zachować absolutny spokój i nie wywoływać żadnych drgań, ponieważ ryby natychmiast podejmą ucieczkę.
W rzekach bardzo dobre miejsca do łowienia znajdują się w głębokich zakolach, pod jazami lub w wodach zamulonych.

Montaż do połowu węgorzy

Jeśli chcemy łowić na brzegu, zalecane jest mocowanie spławikowe. Przypon o długości 25 cm powinien leżeć na dnie. A gdy zapada zmrok, stosujemy pozę z przegubowym światłem. Odpowiednie mocowania można szybko wykonać i nie można zrobić wiele złego. Właściwie ważna jest tylko jedna kwestia: pozer musi pewnie nieść przynętę, ale jednocześnie powinien być dobrze wygaszony, aby ryba odczuwała jak najmniejszy opór przy braniu. Dodatkowa rada: Jeśli węgorz ciągnie spławik pod wodą, nie wiadomo, czy ciągnie bezpośrednio w kierunku pola chwastów, czy przeszkody. Dlatego możesz dołączyć pozę pilotującą około 50 cm przed pozą główną. Pokazuje ona kierunek płynięcia ryby i można uderzyć w odpowiednim momencie.

Bestseller No. 1
Cerlingwee Zylindrische Nachtfischen LED Schwimmer Licht Up Drift Schwanz LED Licht Stick Tools Awa Drift Elektroniczny Fischerei Drift Schwanz Angeln Zubehr (zielony)
  • NTZLICH UND PRAKTISCH: Unsere Angelpose ist mit einem leuchtenden Leuchtstab am Schwanz ausgestattet, sodass sie beim...
  • HOHE HELLIGKEIT: Erleben Sie hohe Helligkeit ohne Blendeffekte, was unsere leuchtende Angelpose perfekt für nchtliche...
  • ANGELGERT: Unser Schwimmkrper wurde für Angelbegeisterte entwickelt und eignet sich besonders gut für die Nacht,...

Montaż do spodu jest równie prosty. Wystarczy na żyłkę główną naciągnąć rurkę Anti Tangle, następnie założyć gumowy koralik i krętlik. Do rurki przypina się ołów z gruszką. Jeśli dno jest muliste, pomaga Tiroler Hölzl. Dzięki temu węgorz może bez przeszkód pobierać żyłkę i nie czuje oporu.
Lista zakupów:

  • Buckling light pose / Anti Tangle tube
  • Krętlik
  • Gumowy koralik
  • 6-8 haczyków
  • Ołów śrutowy / ołów gruszkowy (w zależności od prądu 25-120g)
  • 0.30 żyłka główna
  • 0,23 przypon (40-50 cm)

Podczas łowienia przy przeszkodach należy stosować krótszy przypon (25-35cm), dzięki czemu branie jest szybko rozpoznawane i można szybko uderzyć zanim węgorz zawiśnie na przeszkodzie i się zerwie. Dodatkową zaletą jest to, że haczyk zazwyczaj wisi w przedniej części pyska.


Węgorze lubią świeże przynęty, takie jak robaki rosołowe i ryby przynętowe

Wybór przynęt do połowu węgorzy nie jest duży. Spiczastogłowe węgorze łowi się bardzo dobrze na rosówki, a szerokogłowe (zazwyczaj większe) na ryby przynętowe. W Kanale Kilońskim (NOK) wielu wędkarzy przysięga na larwy pszczół. Zapraszamy więc do wypróbowania, może to świetna przynęta na Wasze wody.
Bardzo ważne jest, aby zawsze używać świeżej i żywej przynęty. Ryba przynętowa powinna być zabita dopiero przed odhaczeniem.

Wielkość przynęty

W niektórych rzekach jest jeszcze sporo małych węgorzy, które wezmą na robaki rosowe. Aby uniknąć złowienia tych niewymiarowych węgorzy, należy stosować przynęty o wielkości do dwunastu centymetrów.

Żadnych sztucznych przynęt

Węgorze nie gryzą (lub bardzo, bardzo rzadko) na gumowe rybki. Powodem tego jest fakt, że potrafią one wyczuć swój pokarm na dużą odległość poprzez nos. Ponieważ gumowe ryby nie mają zapachu, nie mogą ich znaleźć. Ponadto węgorze są słabymi wytrwałymi pływakami i nie ścigają gumowej ryby przepływającej obok jak np. szczupak.

> Te przynęty są idealne na węgorza.

Wabienie węgorzy za pomocą pokarmu

Węgorze można wspaniale zwabić. W zależności od przynęty haczykowej (robak lub ryba przynętowa), weź kilka robaków i pokrój je na małe kawałki. Jeśli używana jest ryba przynętowa, posiekaj inną (np. makrelę) i rozgnieć ją łącznie z wnętrznościami. W obu przypadkach weź kawałek rajstopy i zrób z niej mały woreczek, do którego włóż przynętę. Zawiąż ją zgrabnie, przymocuj do antysplątania za pomocą małej smyczki i jesteś gotowy do pracy. Można też wykorzystać do tego koszyczek na pokarm 20g. Jednak w tym przypadku ryba nie jest zgnieciona, a jedynie pokrojona na małe kawałki i przymocowana do koszyczka z pokarmem. W obu przypadkach chodzi o efekt przyciągania. Szczególnie w wodach płynących zapach cudownie szybko rozchodzi się w wodzie i wabi węgorze.
Z kolei atraktanty w butelkach są mniej polecane, gdyż można je szybko przedawkować i wtedy raczej odstraszają węgorze niż je wabią.

Montaż przynęty

Robaki Dew montujemy na haczyku (rozmiar 2-8) od główki do przyponu. Może w tym pomóc igła do robaków. Dodatkowo należy nakłuć robaka kilka razy i odciąć resztę aż do końcówki haczyka. W ten sposób zapach wypływa z robaka, a węgorz nie może też przyssać się do końcówki.
Ryby przynętowe nawleka się za pomocą igły przynętowej. Mały kabłąk haka umieszcza się w kącie pyska, a następnie rybę należy rozciąć i pozwolić, aby wnętrzności zwisały. Przynosi to mniej węgorzy, ale jak już któryś ugryzie to duży.
Przynęta w zielsku: tutaj robak rosówki powinien być naciągnięty w całości, aby węgorz również odciągał z hakiem w pysku, a nie brał tylko haczyk robaka i hak potem wplątał się w zielsko.


Zachowanie węgorzy podczas gryzienia | Właściwy moment uderzenia | Bezpieczne wyładowywanie i odhaczanie węgorzy

Wykrywanie ugryzień

Podczas połowu węgorza w rzece o silnym nurcie należy skręcić hamulec. Wykrywanie brań odbywa się poprzez szczytówkę wędziska z zamontowanym dzwonkiem węgorzowym i/lub lampką zginającą (przymocowaną taśmą klejącą).
Wody stojące / brak wiatru: otwórz dziób i trzymaj linkę między palcem wskazującym a kciukiem, żadne branie nie zostanie „utracone”.
W obu przypadkach jako wskaźnik brań może posłużyć również jajko niespodzianka. Wyjaśniliśmy Wam już jak zbudować taki wskaźnik brań samodzielnie.

Branie z węgorza

Kiedy jest właściwy moment na branie? Ukąszenie węgorza może być bardzo różne. Od „ssącego brania” do bezpośredniego ściągania (większe węgorze). Zasada: im mniejsza przynęta, tym szybciej należy uderzyć. Szczególnie przy łowieniu na przynęty trzeba znaleźć odpowiedni moment. Jeśli uderzysz za wcześnie, wyciągniesz przynętę z jej pyska, jeśli za późno, połknęła ją bardzo głęboko. Węgorze są ostrożne i jeśli podczas brania poczują niezwykły opór, natychmiast odpuszczają. Dlatego: odpuść, wkrótce węgorz zatrzyma się, aby obrócić rybę, odczekaj minutę i dopiero wtedy uderz. Jeśli jako przynęty użyjesz skrawków ryby lub kawałka ogona, możesz uderzyć wcześniej, bo węgorz już odpowiednio ją obróci, gdy ją ściągniesz.

Lądowanie

Nie ma potrzeby wiercenia węgorza. Gdy jest zaczepiony, wystarczy go przełożyć korbką i jak najszybciej wyciągnąć z wody. Jeśli damy mu zbyt dużo czasu i miejsca, może szybko znaleźć przeszkodę i tam osiąść. Należy stosować podbierak o jak najdrobniejszych oczkach, aby węgorz nie zaplątał się w siatkę. Dodatkowo wędkarz musi zadbać o to, aby żyłka była jak najdalej od węgorza, ponieważ węgorze tak gwałtownie się wiercą i owijają wokół siebie całą żyłkę. Mniejsze węgorze można podnieść z wody.

Zaczepianie węgorzy

Najpierw należy jak najszybciej odczepić przypon z krętlika. Jeśli chcesz wziąć węgorza, zostanie on natychmiast zabity (patrz poniżej). Jeśli chcesz go odłożyć, możesz spróbować poluzować hak za pomocą zacisku do tętnicy. Nie należy jednak zbyt mocno ciągnąć i wykręcać haka. Jeśli już widać, że hak jest zbyt mocno wbity, można obciąć przypon jak najkrócej i odstawić węgorza. Udaje im się ponownie wyprowadzić hak z ciała.

A ładny węgorz został złowiony i wyładowany podbierakiem o drobnych oczkach. ©flickr | modified | Ben Sale / CC BY 2.0

Brakujące ukąszenia z powodu wełnistych krabów ręcznych

W niektórych wodach, takich jak Łaba czy Kanał Kiloński, kraby wełniste są bardzo powszechne i często robią bałagan w przynętach wędkarskich. W efekcie otrzymujesz stosunkowo dużo fałszywych brań (a nawet raz na jakiś czas ląduje taki krab). Niestety, nie da się im całkowicie zapobiec. Albo regulujesz spławik tak, aby przynęta unosiła się metr nad dnem, albo wyposażasz dolnik w korpus wypornościowy, który daje ten sam efekt.


Jak prawidłowo zabić węgorza

Bardzo trudno jest ogłuszyć i zabić węgorza w sposób odpowiedni do polowania. Dlatego w przepisach o uboju istnieje wyjątek dla kręgowców takich jak węgorze i płastugi. Masz dwie możliwości zabicia węgorza. Jeśli chcesz przygotować rybę później na patelni, chwytasz węgorza szmatką, dociskasz go do ziemi i bardzo ostrym nożem lub węgorzobójcą odcinasz kręgosłup za głową (wysokość płetw piersiowych). Z kolei do wędzenia węgorzy potrzebujemy całej głowy. Z tego powodu węgorza można chwycić szmatką, obrócić na plecy, a następnie wbić ostry nóż w serce. Po tym węgorz jest całkowicie wypatroszony i dzięki temu całkiem bezpiecznie martwy.
Tutaj można przyjrzeć się zabójcy węgorzy.


Odpowiedni sprzęt wędkarski do połowu węgorza

Wskazane jest, aby nie przeciążać się zbyt dużą ilością wędek. Kiedy węgorze naprawdę biegają, szybko nie wiadomo, co zrobić najpierw. Jeśli nie wszystko idzie dobrze, można również wybrać się na stalking z jedną wędką i trochę poszukać węgorzy. Jeśli jeden zostanie złapany, pozostałe są zazwyczaj niedaleko.
Wskazówka: Weź dwie wędki, jedną z rybami przynętowymi na dnie na duże węgorze i jedną ze spławikiem i robakiem, aby nie było nudno. Na wędkę ze spławikiem mogą gryźć inne ryby.

Wędki

Do łowienia można zabrać wędki o długości 3-4 metrów. Powinny być one dość sztywne z krzywą testową około 2 funtów. Mocna wędka feederowa może być również wykorzystana do gruntówki, w ten sposób szybko zauważysz ostrożne brania.

Bestseller No. 1
Fox EOS Pro Traveller 8-10ft 3,50lb - wędka na karpi, wędka do gruntowego wędkowania na karpi, wędka do łowienia karpii
  • Wędka Fox do łowienia karpi
  • Długość: 8-10ft, 2-częściowy, długość transportowa: 128 cm
  • Krzywa testowa: 3,5 lb, waga: 340 g

Kołowrotek, żyłka i haczyk

Solidny kołowrotek stacjonarny to właściwy wybór. Mocna żyłka 30-35 pozwoli bezpiecznie wylądować nawet silnym węgorzom. Do połowu ryb przynętowych użyj haczyka o rozmiarze 1-4. Haczyki 6-8 są idealne przy łowieniu na robaki rosówki.

Pozostałe akcesoria

Jak już wspomniano, podbierak musi mieć ścisłe oczko i długi uchwyt do łowienia na brzegach.
W każdej wyprawie na połów węgorza powinny znaleźć się również następujące przedmioty: Zacisk do tętnic, latarka, szmatka, wiadro z pokrywką, ostry nóż.
Wskazówka dotycząca nocnych połowów: Zawsze używaj czołówki i zaciemniaj. Przynętę podawaj tyłem do wody i w tej pozycji również odhaczaj ryby.

Łowienie węgorzy: Czy to naprawdę konieczne?

Jak już zostało wspomniane, węgorz jest rybą, która obecnie przez licznych ekspertów została zakwalifikowana jako gatunek zagrożony. Większość wędkarzy doskonale wie, że wina niekoniecznie leży po ich stronie. Przede wszystkim to rybacy morscy celują w węgorze szklane i w ten sposób dziesiątkują ich stada. Niemniej jednak należy się zastanowić, czy rzeczywiście chcemy złowić tę rybę. Ochrona stada z pewnością nie jest czymś złym. Zwłaszcza, że trzeba wziąć pod uwagę, że obecnie są takie akweny, gdzie połowy węgorza zostały zakazane.

Artykuły powiązane