Ryba kongera – głodny węgorz kongera

Najważniejsze fakty w skrócie Ryba kongera, znana również jako węgorz kongera, jest idealnie przystosowana do życia w głębokim oceanie i prawie nie przypomina już ryby, a raczej stworzenie podobne do węża. Dowiedz się więcej o …

Ryba kongera – głodny węgorz kongera

Conger Fisch
  1. Magazyn
  2. »
  3. Gatunki ryb
  4. »
  5. Ryba kongera – głodny węgorz kongera

Najważniejsze fakty w skrócie

Czym dokładnie jest konger?

Ryba kongera, zwana również węgorzem kongera, to ryba morska należąca do rodziny węgorzy. Może osiągnąć znaczną długość. Ryba konger żyje w obszarach skalistych. Więcej tutaj …

Czy conger jest jadalny?

Tak, węgorz konger jest jadalny i w niektórych krajach uważany jest za przysmak. Czytaj więcej tutaj …

Który gatunek węgorza jest największy?

Nie wiemy dokładnie. Na przykład nowozelandzki węgorz olbrzymi może osiągnąć ponad 2 m długości – jeśli żyje wystarczająco długo.

Ryba kongera, znana również jako węgorz kongera, jest idealnie przystosowana do życia w głębokim oceanie i prawie nie przypomina już ryby, a raczej stworzenie podobne do węża. Dowiedz się więcej o tej rybie z wieloma zębami i wielkimi oczami tutaj.

Wygląd

Łowienie węgorzy wymaga cierpliwości

Pierwszy widok conger fish może być dość przerażający. Przypomina ona węża, ponieważ jej ciało składa się z jednego długiego mięśnia. Samice osiągają wielkość od 2,4 do 3 m i mogą ważyć ponad 100 kg. Samce natomiast osiągają maksymalnie 1,3 m. Średnica ciała węgorza kongera wynosi nieco ponad 20 cm.

Mają ciemne, szarobrązowe ubarwienie oraz skórzastą i pozbawioną łusek skórę. Górna szczęka jest charakterystycznie dłuższa od dolnej, a usta są najeżone wieloma małymi zębami. Ma również dość uderzająco duże oczy i długą płetwę grzbietową.

Można zjeść kongera, ale trzeba go najpierw złapać.

Siedlisko

Ryba konger kocha głębiny oceanu i występuje głównie na głębokości do 100 m. Odnotowano jednak maksymalną głębokość nie mniejszą niż 4000 m. Zanotowano jednak maksymalną głębokość nie mniejszą niż 4000 m! Lubi przebywać w kryjówkach i dlatego preferuje skały lub stare wraki. W związku z tym nie dziwi fakt, że jest to ryba raczej płochliwa i wychodzi na polowanie tylko w nocy. Zazwyczaj stara się unikać silnych prądów pływowych, ponieważ nie potrafi w nich dobrze pływać.

Wskazówka: Kongera można spotkać w Chorwacji. Aby złowić kongera w Chorwacji, musisz być jednak przygotowany na nocne zmiany!

Jeśli chcesz łowić kongery, powinieneś być nocną sową.

Rozmnażanie

Rozmnażanie ryb kongera jest ekscytujące. Nie stają się dojrzałe seksualnie, dopóki nie mają od 5 do 15 lat i przechodzą prawdziwą fizyczną transformację w okresie reprodukcyjnym. Tutaj, a mianowicie, przewód pokarmowy i inne pomarańczowe regres, zęby gatunku wypadają, a nawet szkielet traci wapń, czyniąc go bardziej miękkim.

Ponieważ ryba ta w celu rozmnażania się nurkuje w głębsze warstwy wody, aż do 2000 m, dokładna głębokość tarła nie jest znana. Zazwyczaj tarliska znajdują się między Gibraltarem a Azorami. Samice składają około 3 do 8 milionów jaj, po czym giną. Po wylęgu larwy wylatują na powierzchnię i rozpraszają się z prądem. Głównym pokarmem w tym czasie jest plankton.

Informacje dodatkowe: Węgorz kongresowy składa ikrę w otwartym morzu, uwalniając miliony maleńkich jaj. Jaja dryfują z prądem w kierunku wybrzeża, gdzie się wykluwają i stają się maleńkimi larwami. Larwy te przechodzą fazę, w której żyją w wodach przybrzeżnych i żywią się planktonem, po czym migrują z powrotem do otwartego morza, aby wyrosnąć na dorosłe ryby i rozmnażać się.

Dieta

Węgorz konger jest drapieżną rybą morską, która żywi się różnymi ofiarami. Jego preferowanym pokarmem są inne ryby, ale zjada również skorupiaki i kałamarnice. Ponieważ węgorze kongery są rybami nocnymi (dlatego właśnie powinieneś być zdecydowanie nocną sową, aby łowić kongery), często polują w ciemności, a w ciągu dnia chowają się w skałach i schronieniach.

Ze względu na swoje wydłużone ciało i ostre zęby, węgorze kongery są w stanie chwycić i pożreć swoją ofiarę. Chociaż zwykle nie są uważane za konkurentów żywnościowych dla ludzi, węgorze kongery są ważną częścią ekosystemu morskiego i mogą być cenione w niektórych regionach za swoje umiejętności łowieckie i smak.

Jak można się spodziewać, biorąc pod uwagę ich rozmiar, węgorze kongery żywią się innymi większymi rybami. Dorsz, rdzawiec lub czarniak to główne gatunki w menu. Ale ten gatunek lubi również głowonogi. W zasadzie ryba ta nie jest zbyt wybredna i zje również kałamarnicę, homara lub płastugę.

Kongery są popularnymi rybami rybackimi w Chorwacji

Wędkarstwo i myślistwo

Podobnie jak mureny, kongery są uważane za przysmak dla ludzi, dlatego często się na nie poluje. Jest to dość trudne do wykonania za pomocą wędki, dlatego często stosuje się harpuny.

Informacja dodatkowa: Ważną wskazówką przy łowieniu kongerów jest to, że wymagana jest cierpliwość i wytrwałość, ponieważ kongery są często bardzo ostrożne i rzadko gryzą. Ponieważ węgorze mają silny uciąg, zaleca się stosowanie mocnej wędki i mocnej linki.

W niektórych krajach śródziemnomorskich niestety nadal łowi się za pomocą sprzętu do nurkowania.

Jeśli planujesz łowić ryby kongera, powinieneś to robić z naturalną przynętą. Doskonale nadają się do tego strzępy rybne z makreli lub kałamarnicy. Należy pamiętać o stosowaniu bardzo dużych pojedynczych haków, najlepiej jeszcze zamontowanych na stalowym przyponie, tak aby można było wytrzymać wielkość i ciężar ryby.

Bestseller No. 1
Köderlexikon - Naturköder
Köderlexikon - Naturköder
Schmidt, Klaus (Author)
830.90

Trujące – aż do wrzenia!

Ryba konger posiada toksyny w swojej krwi. To czyni ją biernie trującym zwierzęciem. Ale nie martw się: po podgrzaniu ryba traci swoją toksyczność, więc można ją bezpiecznie jeść. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że gatunek ten ma dużo ości, więc przygotowanie go nie jest łatwe.

Jeśli chcesz łowić węgorza kongera, być może będziesz musiał podróżować

Węgorz kongera: warto wiedzieć

Podsumowując, węgorz to fascynująca ryba morska, która żyje w wodach skalistych i wokół wraków. Jest drapieżnym łowcą, który żywi się innymi rybami, skorupiakami i kałamarnicami i jest nocny. Jego rozmnażanie jest niezwykłym wyczynem, ponieważ larwy muszą przebyć długą drogę, aby wyrosnąć na dorosłe ryby.

Chociaż węgorz kongera jest ceniony jako przysmak w niektórych regionach, należy wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia dla zdrowia ze względu na zawartość rtęci. Bezpieczne jest jednak spożywanie ugotowanego kongera. W przeciwnym razie, conger fish jest uważany za nieszkodliwy dla ludzi tak długo, jak długo jest pozostawiony w spokoju. Po karmieniu może stać się dość nachalny, za co nie można go winić. Podsumowując, węgorz konger jest ważną częścią morskiego ekosystemu i fascynującym stworzeniem, które można dalej badać.

FAQ o kongerze

Jak smakuje konger?

Wędzona, ryba konger może być przysmakiem. Jednak krytycy porównują również smak do moczu, jeśli ryba jest przygotowana nieprawidłowo.

Gdzie można złowić kongera?

Anglia jest popularnym miejscem połowu tej ryby. Na wybrzeżach Plymoth, Devon, Torquay-Brixham, Newhaven, Anglesex i Portlands Bill masz duże szanse na zaobserwowanie tego gatunku.

Jak duże są kongery?

Ryba konger może osiągnąć długość do 3 m.