Minnow – mała rybka w portrecie

Strzebla błotna to niewielka ryba słodkowodna, która jest popularna również w akwariach czy stawach ogrodowych, a więc występuje nie tylko na wolności. Niestety strzebla błotna znajduje się na Czerwonej Liście i tym samym jest gatunkiem …

Minnow – mała rybka w portrecie

Elritze
  1. Magazyn
  2. »
  3. Gatunki ryb
  4. »
  5. Minnow – mała rybka w portrecie

Strzebla błotna to niewielka ryba słodkowodna, która jest popularna również w akwariach czy stawach ogrodowych, a więc występuje nie tylko na wolności. Niestety strzebla błotna znajduje się na Czerwonej Liście i tym samym jest gatunkiem zagrożonym. Dowiedz się wszystkiego o tej maleńkiej rybce tutaj.

Wygląd

Strzebla ma bardzo smukłą budowę i rotundowy przekrój ciała. Różnice w wyglądzie pomiędzy samicami i samcami są niewielkie, a obie płci mają również wysypkę tarłową w okresie rozrodczym. Samice mogą jednak sprawiać wrażenie nieco pulchniejszych.

Ubarwienie strzebli może być różne, przy czym grzbiet jest zwykle zielonkawoszary. Boki są nieco jaśniejsze i połyskują srebrzyście. Łuski są bardzo małe.

Samce osiągają maksymalny rozmiar zaledwie od 3 do 10 cm, natomiast samice mogą dorastać do 10-14 cm.

Siedlisko

Minnows lubią czystą i bogatą w tlen wodę, dlatego często można je spotkać w górskich potokach. Można je również spotkać w czystych jeziorach. Najważniejsze jest jednak dno wody, które powinno być piaskiem lub drobnym żwirem.

W przeszłości strzeble były popularną rybą wśród wędkarzy i uważano je za absolutny przysmak, zwłaszcza w Nadrenii. Dziś jednak są one w Niemczech pod ochroną, dlatego nie wolno ich łowić przez cały rok. Dzieje się tak głównie z powodu zanieczyszczenia wód i budowy dróg wodnych.

Dieta i rozmnażanie

Dieta strzebli składa się głównie z małych zwierząt żyjących na dnie, takich jak larwy owadów czy pchły potokowe. Nie odmawiają jednak tarła ryb, glonów czy pokarmu podejściowego.

W wieku dwóch lat ten gatunek ryby staje się dojrzały płciowo. Okres tarła przypada na czas od kwietnia do lipca. Wyraźnie poszukują bogatych w tlen obszarów wodnych z dobrym prądem.

Samice składają od 200 do 1000 lepkich jaj na kamieniach i tym samym należą do tarlaków przylgowych. Ponieważ na początku strzebla płoszy światło, świeżo wyklute ryby pozostają na razie między kamieniami.

Hodowla norek w stawie ogrodowym

Przy hodowli strzebli należy pamiętać, że są one zwierzętami szkolnymi, dlatego też należy mieć co najmniej 8 do 10 osobników.

Ponieważ preferują one czystą, bogatą w tlen wodę, należy również zadbać o to, aby w stawie ogrodowym była czysta, przejrzysta woda z podłożem z drobnego żwiru. Aby całkowicie spełnić warunki tego gatunku, należy również rozważyć zakup pompy cyrkulacyjnej, aby móc symulować lekki przepływ wody.

Należy pamiętać, że nie powinny być one trzymane z bluegillami. Z kolei bąki i cierniki nie są problematyczne.

W okresie zimowym ważne jest, aby staw ogrodowy miał minimalną głębokość 80-100 cm, aby zapewnić rybom bezpieczne zimowanie.

W lecie należy zadbać o to, aby temperatura wody nie przekraczała 20° Celsjusza. Zalecane są tutaj miejsca zacienione lub rośliny wspomagające, takie jak rośliny o liściach pływających.

Zagrożony gatunek ryb

Jak już wcześniej wspomniano, strzebla błotna jest zagrożonym gatunkiem ryb. Oprócz zanieczyszczeń i degradacji cieków wodnych, zagrożenie dla strzebli stanowią również ryby drapieżne, takie jak pstrąg, pstrąg potokowy i węgorz, dlatego jest ona obecnie zagrożona.

W związku z tym od 2016 roku obowiązuje zakaz łowienia strzebli. Należy również unikać używania tego gatunku jako przynęty. Jeśli nie chcesz używać sztucznej przynęty, wybierz płoć lub leszcza.

Dobrze wiedzieć

Ponieważ dobra jakość wody jest tak ważna dla strzebli, są one często wykorzystywane do jej monitorowania. Widoczne zachowanie jest więc wskaźnikiem, że coś jest nie tak z jakością wody.

Warto więc umieścić kilka strzebli w swoim stawie ogrodowym, nie tylko po to, aby uchronić te małe rybki przed wyginięciem, ale również po to, aby mieć oko na jakość wody.

FAQ na temat strzebli błotnej

Jak duża jest strzebla błotna?

Samiec strzebli dorasta do 3-10 cm. Samice są nieco większe i mają od 10 do 14 cm.

Co je strzebla błotna?

Gatunek ten najchętniej zjada rośliny wodne, ikrę ryb, larwy i owady, a także małe zwierzęta żyjące na dnie.

Jak szybko rozmnażają się strzeble?

Po 1 do 2 latach stają się dojrzałe płciowo, a po 10 do 15 dniach wykluwają się larwy ryb.