Flądra? Gładzica? Rozpoznaj różnice i łów lepiej!

Najważniejsze fakty w skrócie Zarówno flądra, jak i gładzica to ryby płaskie. Są równie popularne wśród wędkarzy i smakoszy. A jednak między flądrą a gładzicą są różnice, które warto znać. . Płastugi – czym są? …

Flądra? Gładzica? Rozpoznaj różnice i łów lepiej!

Flunder Scholle Unterschied
 1. Magazyn
 2. »
 3. Gatunki ryb
 4. »
 5. Flądra? Gładzica? Rozpoznaj różnice i łów lepiej!

Najważniejsze fakty w skrócie

Czym charakteryzują się flądry?

Flądry to płastugi z oczami po lewej stronie. Więcej cech charakterystycznych można znaleźć tutaj.

Czy gładzica jest dobrą rybą do łowienia i jedzenia?

Gładzica jest smaczną rybą do jedzenia, a także dobrą do łowienia.

Która płastuga jest najdroższa?

Oprócz flądry królewskiej i soli, jest jedna szczególnie szlachetna płastuga. Można o nim przeczytać tutaj.

Zarówno flądra, jak i gładzica to ryby płaskie. Są równie popularne wśród wędkarzy i smakoszy. A jednak między flądrą a gładzicą są różnice, które warto znać. .

Płastugi – czym są?

Płastugi to rodzina ryb znana z płaskiego , bocznie spłaszczonego kształtu ciała. W przeciwieństwie do większości innych gatunków ryb, płastugi pływają na boku i mają oba oczy po jednej stronie głowy

Płastugi mają specjalne przystosowanie do swojego płaskiego kształtu ciała i sposobu lokomocji. Aby się poruszać, pływają ruchem bocznym i poruszają płetwami, aby poruszać się do przodu.

Ich płaski kształt ciała i ubarwienie, które jest dostosowane do środowiska, pomagają im w kamuflażu i ukrywaniu się w piasku lub błocie.

Do najbardziej znanych płytkich ryb należą: flądra, gładzica, turbot, sola i zimnica. Ryby te żyją głównie w słonej lub słonawej wodzie i preferują piaszczyste lub błotniste obszary wody w pobliżu wybrzeża lub płytkie obszary morza.

Wskazówka: Płastugi występują obficie w płytkich, mulistych obszarach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego!

Gładzica jest jedną z bałtyckich ryb płaskich.

Anatomia ryby płaskiej

Płaskonosy dla wielu osób wyglądają dziwnie, a nawet śmiesznie. Wynika to z ich nietypowej anatomii.

Oczy, które zazwyczaj znajdują się osobno po każdej stronie ciała, są wyraźną różnicą u flądry, gładzicy i co. Znajdują się one razem na górnej stronie ryby.

U płastug występują również ogon, płetwa brzuszna lub odbytowa oraz płetwa grzbietowa. Podobnie jak inne ryby, ryby są ograniczone płetwą u góry, u dołu i z tyłu. Dzięki temu mogą pływać na boku.

Keyfactbox

Uważa się, że ewolucja płastug wynika z ich płaskiego kształtu ciała i sposobu poruszania się. Umożliwia im to ukrywanie się na dnie morza i polowanie na ofiary. Zdolność do posiadania obu oczu po jednej stronie głowy jest również przystosowaniem do życia na dnie morskim.

To właśnie odróżnia gładzicę od flądry

Zarówno gładzica, jak i flądra należą do rodziny płastug i mają podobny, płaski kształt ciała. Istnieją jednak pewne różnice między tymi dwoma gatunkami:

 • Rozmiar: Gładzica jest zazwyczaj większa od flądry. Podczas gdy gładzica może osiągnąć długość do 70 cm, flądra jest zwykle mniejsza i rzadko dorasta dłużej niż 50 cm.
 • Kształt: Gładzica ma bardziej owalny kształt ciała niż flądra, która ma bardziej zaokrąglony kształt ciała.
 • Oczy: U gładzicy oko znajduje się po prawej stronie ciała, natomiast u flądry zazwyczaj po lewej. Patrząc na rybę od przodu, u obu oko znajduje się na czubku głowy.
 • Płetwy: Płetwy grzbietowa i piersiowa gładzicy są większe i bardziej wyraziste w porównaniu do flądry.
 • Smak: Istnieją różnice w smaku pomiędzy gładzicą a flądrą. Podczas gdy gładzica ma delikatny, łagodny i lekko słodki smak, flądra ma nieco mocniejszy smak.
 • Siedlisko: Gładzica preferuje głębsze wody w pobliżu wybrzeża, natomiast stornia płytsze wody przybrzeżne i rzeki.

Warto wiedzieć: W kuchni gładzica i flądra mogą być zazwyczaj wykorzystywane w ten sam sposób. Są one równie popularne wśród smakoszy.

Płastugi z Morza Bałtyckiego są popularne w restauracjach.

Różnice, które można zauważyć, gdy ryba jest na lądzie

Jest jednak jedna różnica, którą zauważysz dopiero po dokonaniu połowu. Dotyczy to skóry ryby.

Skóra gładzicy i storni jest w dotyku podobna, ponieważ oba gatunki ryb należą do rodziny płastug. Skóra gładzicy jest jednak nieco bardziej szorstka niż skóra storni. Dzieje się tak dlatego, że gładzica ma łuski, które są większe i bardziej szorstkie niż łuski ryb z rodziny flądrowatych.

Skóra storni jest w porównaniu z nią gładsza i bardziej miękka. Jeśli przeciągniesz dłonią po skórze gładzicy, możesz wyczuć grubsze łuski, podczas gdy skóra storni jest gładsza i prawie pozbawiona łusek.

Uwaga: Skóra ryby jest niejadalna i twarda. Dlatego należy ją usunąć przed przyrządzeniem. Ponieważ jest cienka i elastyczna, łatwo ją obrać.

Flądra i gładzica – różnice nie tylko w wyglądzie

Mogą wyglądać bardzo podobnie, ale ich tryb życia i cechy charakterystyczne mogą być bardzo różne. Czule nazywane płastugami, ryby te nie dzielą nawet tych samych warstw wody.

Gładzica

Gładzica żyje w ławicach w większości mórz na głębokości około 200 metrów. W Morzu Śródziemnym można je znaleźć nawet na głębokości do 400 metrów.

Poluje w nocy i może pokonywać duże odległości, aby żywić się robakami, małymi skorupiakami, miękkimi muszlami i ślimakami.

Te wolno dojrzewające ryby składają jaja w miesiącach zimowych – nawet do 500 000! Młodociane ryby po pewnym czasie tracą symetrię – lewe oko przenosi się na prawą stronę.

Gładzice są szeroko rozpowszechnione w Morzu Bałtyckim.

Flądra

Z kolei flądra uwielbia wody słonawe. Również ją można spotkać na głębokości do 100 metrów, ale nie głębiej. Lubi też przebywać w fiordach. W ciągu dnia zagrzebuje się w piasku, tak że widoczne są tylko jej złączone oczy.

Dopiero w nocy poluje na izopody, amfipody i inne małe mięczaki.

Co zaskakujące, istnieją flądry słodko- i słonowodne. Różnie też się odżywiają; flądra słodkowodna zjada głównie larwy komarów i much. Do morza wędruje tylko na tarło; czasy tarła są różne. W zależności od rejonu przypadają one na okres od lutego do czerwca. Samica może złożyć do 2 milionów jaj.

Informacje dodatkowe: Płastugi posiadają unikalne przystosowanie zwane „migracją oczu”. U młodych płastug oczy są symetrycznie umieszczone po obu stronach głowy, ale podczas wzrostu oko znajdujące się po jednej stronie ciała przenosi się na drugą stronę. Wtedy oba oczy znajdują się po jednej stronie głowy.

Płastugi są wyjątkowymi przysmakami i świetnie nadają się do łowienia.

Różnica między gładzicą, flądrą i turbotem

Do rodziny płastug dołącza kolejna popularna ryba jadalna: turbot. Różni się on od flądry i gładzicy w kilku aspektach:

 • Wielkość: turbot jest generalnie większy od gładzicy i flądry. Może dorastać do 1 metra długości i ważyć 25 kg, podczas gdy gładzica i flądra są mniejsze.
 • Kształt: W przeciwieństwie do innych płastug, turbot ma zaokrąglony kształt ciała z zaokrągloną głową.
 • Płetwy: Turbot ma bardzo małe płetwy w porównaniu do gładzicy i flądry. Płetwa grzbietowa zaczyna się bardziej z tyłu ciała niż u pozostałych dwóch gatunków, a płetwy piersiowe są tylko słabo rozwinięte.
 • Smak: Turbot ma wyjątkowy smak i delikatne, soczyste mięso. W porównaniu z innymi gatunkami ryb, jego mięso jest nieco twardsze i ma lekko orzechową nutę.
 • Siedlisko: Turbot preferuje głębsze wody i jest często spotykany w pobliżu skał i kamieni, podczas gdy flądra i gładzica wolą płytsze wody.

Jak widać, istnieją pewne różnice pomiędzy gładzicą, flądrą i turbotem. Jednak wszystkie one są warte wysiłku włożonego w ich połów!

Dodatkowe informacje: turbot może żyć nawet do 20 lat – jeśli nie zostanie najpierw wyłowiony.

Najdroższe płastugi

Wśród gatunków płastug są takie, które są szczególnie drogie ze względu na swoją rzadkość, smak lub popularność. Najdroższą płastugą na rynku jest obecnie turbot.

Często można go znaleźć w menu ekskluzywnych restauracji i może być bardzo drogi, zwłaszcza jeśli jest świeży i wysokiej jakości. Ceny różnią się w zależności od dostępności i wielkości ryby, ale kilogram turbota może kosztować ponad 50€.

Istnieją jednak inne gatunki płastug, które są uważane za drogie, takie jak flądra królewska i sola, które są również wysoko cenione ze względu na swój smak. Ostatecznie cena zależy od wielu czynników, w tym gatunku, pochodzenia, wielkości, jakości i dostępności ryby.

Świeżo złowiona bałtycka gładzica może kosztować naprawdę dużo.

Oddalone od siebie, a jednak tak podobne: flądra i gładzica

Połów gładzicy i flądry może być satysfakcjonującym doświadczeniem. Oba gatunki można łowić z brzegu lub z łodzi. Ponieważ ryby te preferują płytkie wody, połowy gładzicy i storni są szczególnie odpowiednie dla początkujących. Dobry sprzęt pomoże Ci zwiększyćsukces podczas połowu płastug.

FAQ – Różnice między flądrą a gładzicą

Czy flądra i gładzica to jedyne płastugi, które wykazują różnice?

Nie, istnieje jeszcze kilka innych płastug, które różnią się między sobą. Na przykład, jest to dab lub turbot, który bardzo różni się od innych. Halibut, który jest tutaj raczej rzadkością, również należy do rodziny płastug.

Czy istnieją również różnice w wielkości flądry i gładzicy?

Jak najbardziej! Flądry mają średnio maksymalnie 50 cm długości i ważą nie więcej niż kilogram, gładzice mogą dorastać do 70 cm długości i ważyć nawet 7 kg.

Ile lat żyją flądry i gładzice?

Dawniej flądry żyły około 20 lat, natomiast bałtycka gładzica znacznie dłużej – nawet do 45 lat!