Lepsze usta – podniebienie zbójeckie

Najważniejsze fakty w skrócie Na świecie istnieje wiele gatunków ryb – niektóre z nich mają pysk górny, pysk dolny lub pysk końcowy. Każdy pysk służy jako użyteczny wskaźnik różnych zwyczajów żywieniowych i łowieckich ryby. Podczas …

Lepsze usta – podniebienie zbójeckie

oberständiges Maul
  1. Magazyn
  2. »
  3. Gatunki ryb
  4. »
  5. Lepsze usta – podniebienie zbójeckie

Najważniejsze fakty w skrócie

Co to jest pyszczak nadobny?

Dolna szczęka ryby nadobnej jest długa i bardzo wyrazista. Więcej ciekawych informacji można znaleźć tutaj.

Które gatunki ryb mają przewieszony pysk?

Oprócz szczupaka i golca arktycznego jeszcze kilka innych ryb ma taki pysk.

Czy szczupaki mają doskonałe usta?

Szczupak jest prawdopodobnie najbardziej znaną rybą z nadstawionym pyskiem. Więcej gatunków ryb z takim ułożeniem pyska znajdziesz tutaj.

Na świecie istnieje wiele gatunków ryb – niektóre z nich mają pysk górny, pysk dolny lub pysk końcowy. Każdy pysk służy jako użyteczny wskaźnik różnych zwyczajów żywieniowych i łowieckich ryby. Podczas połowów należy wykorzystać te cechy. Bardziej szczegółowo wyjaśniamy anatomię ryb.

Co oznaczają różne określenia pozycji ust?

Pozycja pyska danego gatunku ryby, a zwłaszcza dla wędkarzy i ich wierzchowca bardzo ważna. W zależności od anatomii ryby, różnie ona gryzie!

Dlatego należy wiedzieć, czy ryba docelowa ma pysk podwiązany, końcowy czy górny.

O tym,która pozycja pyska wyraża się w czym i jaki ma to związek z pobieraniem pokarmu przez ryby przeczytasz tutaj:

Podwieszony pysk

Podwisły pysk to typowy kształt pyska dla ryb żyjących na dnie i żywiących się roślinami i drobnymi ofiarami znajdującymi się w mule lub piasku na dnie wody.

Ryby te, że tak powiem, g rzebią w ziemi i ich pyski odpowiednio się do tego przystosowały. Pozycja pyska pozwala im na skuteczniejsze polowanie poprzez chwytanie zdobyczy z góry i wciąganie jej do pyska.

Jest on skierowany ku dołowi, z dłuższą, wyglądającą na górną wargą i krótszą dolną, która w niektórych przypadkach jest zakryta przez górną wargę. Przedstawicielami tego kształtu pyska są sumy, liny i karpie.

Szczególny przypadek karpia

Karp to swoisty multitalent. Podłużny kształt pyska karpia jest doskonale przystosowany do jego diety składającej się z pokarmu roślinnego. Należą do niego glony, rośliny wodne i trawy rosnące na dnie wody.

Podłużny pysk umożliwia karpiom łatwe połykanie i rozdrabnianie tego pokarmu.

Ponieważ jednak karp może wystawiać pysk, może również bardzo dobrze zasysać pokarm przy powierzchni. Kształt pyska karpia ma więc charakter adaptacyjny. To czyni go wyjątkową rybą pod względem anatomii pyska.

Informacje dodatkowe: Do gatunków ryb o podłużnym pysku należą również węgorze, okonie, cierniki i wiele innych.

Łosoś, z podłużnym pyskiem.

Usta skrajne

Ryby o tym kształcie pyska mają długi nos, dolna i górna warga są równej długości i spotykają się prawie dokładnie w środku głowy ryby. Dolna szczęka i górna szczęka są równej długości. Ryby te nie żywią się masami roślinnymi znajdującymi się w dnie.

Zamiast tego, taka pozycja ust pozwala rybom ścigać ofiary, które znajdują się przed nimi. Mogą one skutecznie ścigać i łapać je poprzez szybkie posuwanie się do przodu i zatrzaskiwanie, aby złapać swoją ofiarę.

Ryby z terminalnym pyskiem mają również optymalną kontrolę nad swoją ofiarą, ponieważ mogą ją przytrzymać i zmiażdżyć swoimi zębami.

Warto wiedzieć: Taki pysk jest szczególnie przydatny dla ryb, które żywią się twardą zdobyczą, taką jak skorupiaki czy mięczaki.

Śledź.

Superior mouth

Pyszczek nadobny to kolejny typ pyszczka. Ryby te mają bardzo długą i dużą szczękę dolną, a krótką, czasem nawet odwróconą szczękę górną.

Są to zazwyczaj ryby drapieżne, które znajdują swoje ofiary na powierzchni wody. Prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem takiej ryby jest szczupak.

Ale również niektórzy roślinożercy wśród ryb wykazują czasami takie uformowanie szczęki. Pozwala im to również na poszukiwanie pokarmu przy powierzchni. Ryby z wystającym pyskiem, takie jak smelty i wzdręgi, są, że tak powiem, dokładnymi odpowiednikami ryb zielonych.

Pysk przewieszony występuje również u ryb, które żywią się zdobyczą znajdującą się nad wodą, np. u ryb żywiących się owadami na powierzchni wody. Pozycja pyska pozwala tym rybom na skuteczne złapanie i zjedzenie swojej zdobyczy.

Kolejną zaletą pyska nad głową jest możliwość szybkiego i precyzyjnego ataku, ponieważ ryba może widzieć i celować w swoją ofiarę z wyższej perspektywy. Jest to szczególnie ważne dla ryb żyjących w płytkich wodach, gdzie ich ofiary mogą łatwo uciec.

Informacje dodatkowe: Istnieje wiele gatunków ryb, które posiadają pysk nad głową, takich jak niektóre pstrągi, golce arktyczne, sumy i wiele gatunków rekinów. Ryby te z czasem przystosowały się do swoich specyficznych środowisk i zwyczajów żywieniowych i wyewoluowały nadziemny pysk, aby skuteczniej łapać i zjadać swoje ofiary.

Kształt pyska mówi wiele o zachowaniu ryby.

Co ma wspólnego wystający pysk z cechami ryby?

Wszystkie zwierzęta wyewoluowały w kształt, aby jak najskuteczniej podążać za instynktami. Szczególnie ważne są karmienie i polowanie. I dlatego rozwój wystającego pyska nie jest przypadkowy.

Ryby z przewieszonym pyskiem zazwyczaj żywią się owadami i larwami owadów, które wyrywają z powierzchni wody. Na przykład komary, strąki wodne i ważki są mile widzianą przekąską, którą ryby te celują spod wody.

Podpływają ostrożnie do swojej ofiary, a następnie, nie zauważając owada, kłapią na niego długą, często przypominającą łopatę, dolną szczęką. Ofiara nie ma szans na ucieczkę.

Drapieżnik może ponownie zniknąć w ciemności wody, nie wynurzając się tak naprawdę na powierzchnię.

Ale nie tylko owady, ale także małe ryby pływające blisko pod powierzchnią często stają się ofiarami. Same te ryby są zwykle wyposażone w górny otwór gębowy.

Jednak niektóre ryby z górnym pyskiem są również spokojnymi roślinożercami, które żywią się materią roślinną unoszącą się na powierzchni. W menu znajdują się wtedy zarówno liście drzew, jak i glony, które do wzrostu potrzebują światła słonecznego.

Warto wiedzieć: Jeśli przed połowem poinformujesz się o swojej docelowej rybie, możesz zoptymalizować montaż swojej wędki i dostosować ją do anatomii ryby i jej zwyczajów. W ten sposób zmaksymalizujesz swoje szanse na złowienie ryby!

Rock bass z doskonałym pyskiem.

Inne ryby z lepszym pyskiem

Niespodziewanie boleń jest jedną z ryb, które wykształciły przewieszony pysk. Niespodziewanie należy więc do rodziny karpiowatych, a karpie grzebią w ziemi w poszukiwaniu pożywienia.

Informacje dodatkowe: Ale do grupy tej należą również szczupieńczyki półdzikie, łuczniczki i siekierniki. Są to jednak popularne ryby akwariowe i rzadko muszą polować na swój pokarm. Najszczęśliwsze są z płatków pokarmu dla ryb, które bardzo powoli toną w wodzie.

Technika połowu – w zależności od kształtu pyska

Aby dostosować swoją wędkę do rodzaju pyska ryby, musisz przejść przez następujące etapy:

  • Zidentyfikuj typ pyska docelowego gatunku ryby: Jak już wiesz, istnieją trzy rodzaje typów ust: superior, terminal i inferior.
  • Określzwyczaje łowieckie ryby docelowej: Jeśli ryba ma górny typ pyska, jest bardziej prawdopodobne, że znajdzie swoje jedzenie na powierzchni wody. Dlatego sensowne jest zastosowanie techniki połowu, w której przynęta unosi się lub pływa na powierzchni wody.
  • Dostosuj wybór przynęty: W przypadku typu topmouth, powinieneś dostosować technikę połowu tak, aby Twoja przynęta unosiła się na powierzchni. Jeśli ryba docelowa ma małe zęby, powinieneś wybrać mniejszą przynętę, aby zapewnić jej łatwe połknięcie.

Jeśli dostosujesz technikę połowu i przynętę do rodzaju pyska ryby, znacznie zwiększysz swoje szanse na udany połów.

Rybia paszcza – wejście do wędkarskiego świata

Dzięki zrozumieniu anatomii ryb, można lepiej zrozumieć preferowane źródła pokarmu i siedliska ryb docelowych. Podczas wędkowania jest to niezwykle ważne, również po to, aby odpowiednio obchodzić się z rybami po ich złowieniu. Wędkarze powinni wiedzieć, jak usunąć hak z różnych ust ryb, nie raniąc ryby. W ten sposób ryba wraca do wody bezpiecznie i delikatnie.

FAQ – górna część pyska

Ile jest rodzajów oprócz ust nadrzędnych?

Istnieją jeszcze 2 inne główne typy: pysk dolny i pysk wejściowy. Jednak niektóre ryby wykształcają także pyski dziobowe lub ssące.

Czy ryby z pyskiem górnym mogą się również zakopywać?

Jeśli jest to absolutnie konieczne, ryby te mogą się również zagrzebać. Jednak ich ulubionym miejscem polowania pozostaje powierzchnia i środek wody.

Dlaczego bolenie są podobne do karpi, skoro mają przewieszony pysk?

Ich siedlisko zmusiło je do ewolucji w tym kierunku. Czy to dlatego, że na dnie było zbyt wiele rywali pokarmowych, czy zbyt mało tlenu, musiały się dostosować, aby mogły pozostać jako gatunek.