Wiedza o połowach: sezony zamknięte i minimalne rozmiary w Hamburgu

Najważniejsze fakty w skrócie Podobnie jak w wielu wodach na całym świecie, również w Hamburgu obowiązują minimalne wielkości ryb – oraz zamknięte sezony. Tutaj wyjaśniamy, dlaczego są one tak ważne i dlaczego należy się ich …

Wiedza o połowach: sezony zamknięte i minimalne rozmiary w Hamburgu

 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Wiedza o połowach: sezony zamknięte i minimalne rozmiary w Hamburgu

Najważniejsze fakty w skrócie

Co jest potrzebne do łowienia w Hamburgu?

Do łowienia w Hamburgu potrzebny jest nieuszkodzony sprzęt, licencja wędkarska i odpowiednie pozwolenie na wędkowanie. Ile one kosztują, dowiesz się tutaj.

Jakie są okresy ochronne w Hamburgu?

Podobnie jak we wszystkich innych krajach związkowych, w Hamburgu obowiązują zamknięte sezony dla sandacza, węgorza i szczupaka. Można o nich przeczytać tutaj.

Ile wędek mogę rozstawić w Hamburgu?

W Hamburgu można ustawić do dwóch wędek, ale nie więcej.

Podobnie jak w wielu wodach na całym świecie, również w Hamburgu obowiązują minimalne wielkości ryb – oraz zamknięte sezony. Tutaj wyjaśniamy, dlaczego są one tak ważne i dlaczego należy się ich trzymać. Zdradzimy Wam również przepisy dotyczące połowu najpopularniejszych ryb – węgorza, sandacza i szczupaka!

Minimalne rozmiary: czyli do czego się przydają

Zamknięte sezony na Łabie i innych wodach należy tłumaczyć nawet najmłodszym wędkarzom.

Minimalne wymiary dla wędkarzy to przepisy prawne, które określają, że złowione ryby muszą mieć określoną minimalną wielkość, aby mogły zostać zabrane.

Przepisy te są ważne dla utrzymania i ochrony zasobów rybnych w wodach.

Przestrzeganie minimalnych rozmiarów ma na celu zapobieganie odławianiu i zabieraniu zbyt wielu małych lub niedojrzałych ryb, zanim zdążą się one rozmnożyć.

Jeżeli w danym akwenie wodnym odławia się zbyt wiele małych ryb, może to prowadzić do spadku liczebności populacji . Wówczas ryby nie są już w stanie rozmnażać się w stopniu wystarczającym do utrzymania stada.

Środki minimalne chronią również większe i dorosłe ryby w zbiornikach wodnych. Są one często ważnymi partnerami w rozrodzie i przyczyniają się do utrzymania populacji ryb.

Ponadto minimalne rozmiary służą również dobrostanowi zwierząt, ponieważ zapewniają, że złowione ryby są wystarczająco duże, aby przetrwać proces usuwania i odczuwać jak najmniejszy ból.

Istotne jest, aby wędkarze przestrzegali ustawowych rozmiarów minimalnych, a także postępowali odpowiedzialnie. Oznacza to, że złowione ryby, które są poniżej minimalnej wielkości, są natychmiast wrzucane z powrotem do wody.

Podsumowując, minimalne wymiary wędkarskie są ważnym mechanizmem ochronnym, który utrzymuje i chroni zasoby ryb w wodach.

Przestrzegając minimalnych rozmiarów i postępując odpowiedzialnie, wędkarze mogą przyczynić się do zachowania ekosystemu i przyczynić się do dobrostanu zwierząt.

Uwaga: Nawet jeśli ryba osiągnęła minimalny rozmiar, należy rozważyć, czy naprawdę chcemy ją zabrać, czy raczej wypuścić ponownie, aby przyczynić się do ochrony stada.

Zwierzęta nie potrzebują okresów ochronnych ani minimalnych rozmiarów: natura sama utrzymuje się w równowadze.

Zamknięte sezony i ich cel

Zamknięte okresy ochronne są związane z minimalnymi rozmiarami. Istnieją one również w celu ochrony zasobów rybnych i powinny być zawsze przestrzegane. Podczas sezonu zamkniętego zabronione jest łowienie i zabieranie określonych gatunków ryb.

W tym czasie ryby mogą się rozmnażać i rosnąć w niezakłócony sposób.

Sezon zamknięty jest ustalany indywidualnie dla każdego gatunku ryb i różni się w zależności od regionu i zbiornika wodnego. Opiera się on na okresie tarła ryb i potrzebach poszczególnych gatunków.

Podczas sezonu zamkniętego nie wolno tych gatunków ryb łowić, przenosić ani zabierać.

Informacje dodatkowe: Gatunki ryb mogą być bardziej wrażliwe na zakłócenia w okresie tarła, a zabieranie ryb rodzicielskich może mieć wpływ na sukces reprodukcyjny. Młode ryby są również bardziej narażone na śmiertelność we wczesnym okresie i mogą zostać przypadkowo złapane przez rybaków. Sezon zamknięty umożliwia zdrowy wzrost zasobów rybnych.

Środki ochrony populacji ryb

Jak widać, istnieje kilka dobrych powodów, aby trzymać się zamkniętych sezonów i minimalnych rozmiarów. Najważniejsze z nich to:

 • zachowanie zasobów rybnych
 • utrzymanie równowagi ekologicznej pomimo działalności człowieka
 • minimalizacja cierpienia zwierząt, w tym podczas połowów

Ważne jest, aby wędkarze znali i przestrzegali sezonów zamkniętych i minimalnych rozmiarów dla poszczególnych gatunków ryb. Naruszenia mogą skutkować surowymi karami pieniężnymi i są nieuzasadnione również z moralnego punktu widzenia.

Odpowiedzialne wędkowanie pomaga zapewnić przyszłym pokoleniom możliwość korzystania z wędkarstwa jako aktywności rekreacyjnej.

Okresy zamknięte i minimalne rozmiary w kraju związkowym Hamburg

Zamknięte sezony w Hamburgu determinują codzienne życie wielu osób zajmujących się rybołówstwem.

W Niemczech istnieją różne sezony zamknięte dla różnych ryb, które mogą się różnić w zależności od kraju związkowego i zbiornika wodnego. Na przykład kraj związkowy Hamburg ma swoje własne przepisy dotyczące połowów węgorza, szczupaka lub sandacza.

Jeżeli w Hamb urgu zawsze przestrzega się okresów ochronnych i minimalnych rozmiarów, to można łowić z pełnym relaksem.

Dla ochrony węgorza

W hamburskich wodach jest mnóstwo węgorzy. Dlatego wolno Ci złowić trzy sztuki tych ryb dziennie , jeśli tylko mają one wielkość od 45 do 75 centymetrów!

Nie ma więc sezonu, ale istnieje minimalny rozmiar węgorzy w Hamburgu.

Dla ochrony sandacza

Nie wolno łowić sandacza wokresie od 1 lutego do 31 maja. Jest to sezon zamknięty dla sandacza w Hamburgu. Jeśli łowisz w czerwcu, możesz bez wahania złowić do dwóch takich ryb dziennie. Warunkiem jest, aby mierzyły one co najmniej 45 centymetrów, a maksymalnie 75.

Mniejsze i większe okazy należy oddać do wody.

Aby chronić szczupaka

Zamknięty sezon na szczupaka w Hamburgu również rozpoczyna się 01 lutego i kończy 31 maja. W tym czasie populacje muszą pozostać całkowicie nietknięte – z wyjątkiem tych, którzy się nimi opiekują.

W sezonie można wtedy złowić do dwóch szczupaków dziennie. Muszą one mieć wielkość od 45 do 75 centymetrów .

Nawet poza zamkniętym sezonem na szczupaka w Hamburgu należy wrzucać mniejsze ryby z powrotem do wody.

Ważne: Jeśli prawidłowo złowiłeś rybę, powinieneś ją ostrożnie i szybko odłożyć – albo szybko zabić i schłodzić.

Nawet podczas zamkniętego sezonu sandaczowego w Hamburgu jest oczywiście nadal wiele ryb do zaoferowania.

Dalsze przepisy wędkarskie

W Niemczech zasadniczo wolno łowić na jedną węd kę. Istnieją jednak wyjątki, w których dozwolone jest zarzucenie więcej niż jednej wędki. W niektórych krajach związkowych można łowić nawet na dwie wędki, jeżeli uzyska się dodatkowe zezwolenie (np. drugie zezwolenie na wędkowanie).

W każdym przypadku należy przed połowem zapoznać się z obowiązującymi w danym regionie ustawami i przepisami, aby uniknąć niepożądanych kar lub mandatów.

W Hamburgu obowiązuje następująca zasada: Zasadniczo można używać jednocześnie maksymalnie dwóch wędek. Oczywiste jest, że trzeba je dobrze nadzorować. Dlatego zawsze trzymaj się swojego sprzętu i pamiętaj, że na jedną wędkę dozwolone są maksymalnie dwie przynęty !

Oczywiście możesz zabrać ze sobą więcej niż dwie wędki na jezioro, rzekę lub morze w pobliżu Hamburga. Ale tylko dwie z nich są dozwolone z przynętami skierowanymi w stronę wody.

Uwaga: Twój sprzęt powinien być zawsze w najlepszym stanie. Tackling i podobne praktyki są surowo zabronione.

Każdy wędkarz powinien znać okresy ochronne na Łabie.

Pozwolenia na wędkowanie w Hamburgu: ceny

Jeśli chcesz łowić ryby w zbiorniku wodnym, potrzebujesz również zezwolenia na wędkowanie. Koszt zezwolenia na wędkowanie w Hamb urgu różni się w zależności od akwenu i okresu ważności.

W Hamburgu istnieją zarówno wody publiczne, jak i prywatne, dla których mogą obowiązywać różne opłaty.

Na przykład bilet dzienny na wody publiczne Alster kosztuje 12 euro dla dorosłych i 6 euro dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia.

Na wody prywatne stowarzyszenia Hamburg-Harburger-Angelsport e.V. obowiązują roczne karnety w różnych cenach, w zależności od tego, czy jest się zarejestrowanym jako osoba dorosła, młodzież czy członek rodziny. Wody prywatne są z reguły mniej kosztowne niż publiczne, ale też lepiej utrzymane.

Przed wyprawą wędkarską dowiedz się, na których wodach chcesz łowić i jakie są koszty.

Informacjedodatkowe: Informacje o zezwoleniach na wędkowanie i cenach w Hamburgu można z reguły znaleźć na stronach internetowych odpowiednich klubów wędkarskich lub w Urzędzie Rybackim w Hamburgu.

Piękne wody do wędkowania w Hamburgu

W Hamburgu jest wiele miejsc, które warto zobaczyć w celu wędkowania. Tam można się zrelaksować, ale także dokonać wielkich połowów! Oto kilka opcji:

 1. Alster: Alster to rzeka, która przepływa przez centrum Hamburga. Tutaj można złowić ryby drapieżne, takie jak szczupak i okoń, jak również ryby spokojnego żeru.
 2. Dove-Elbe: Rzeka, która przepływa przez południowo-wschodni Hamburg. Można tu łowić węgorze, sandacze i okonie.
 3. Boberger See: Duże jezioro na wschodnich obrzeżach Hamburga. Można tu złowić karpia, lina, leszcza i szczupaka.
 4. Bille: Rzeka, która przepływa przez wschodnią część Hamburga. Można tu łowić sandacza, okonia i węgorza.

W Hamburgu i okolicach jest jeszcze wiele innych miejsc do wędkowania. Należy jednak pamiętać o posiadaniu ważnego zezwolenia na wędkowanie oraz o przestrzeganiu okresów ochronnych i minimalnych rozmiarów dla poszczególnych gatunków ryb.

Zrównoważone połowy z okresami ochronnymi i minimalnymi wielkościami w Hamburgu

Dla każdego dobrego wędkarza istotna jest znajomość okresów ochronnych i minimalnych rozmiarów na jego obszarze połowowym. Jeśli poinformujesz się o tym odpowiednio wcześnie, nie będziesz zawiedziony – a przyroda zostanie oszczędzona. W Hamburgu znajdują się wspaniałe miejsca do wędkowania, gdzie przy odrobinie polotu i poczucia odpowiedzialności można dokonać wspania łych połowów.

FAQ – Minimalna wielkość Hamburg

Kiedy są zamknięte sezony dla węgorza i sandacza w Hamburgu?

W Hamburgu obowiązuje tylko minimalna wielkość węgorza, ale od początku lutego do końca maja trwa również sezon zamknięty na sandacza. Należy również pamiętać o zamkniętym sezonie na szczupaka w Hamburgu.

Jakie miejsca są dobre do wędkowania w Hamburgu?

Czy to na Alsterze, czy na jeziorze Boberg, w Hamburgu można wspaniale wędkować.

Ile kosztuje pozwolenie na wędkowanie na wodach Hamburga?

Jako osoba dorosła możesz kupić pozwolenie na wędkowanie za około 15 euro. W zależności od wody i czasu trwania wyprawy wędkarskiej może być jednak znacznie drożej.

Artykuły powiązane