Najważniejsze fakty w skrócie
Szczególnie szczupak, ale także okoń i śledź są popularną zdobyczą wędkarzy na Kanale Kilońskim!
Jeśli wybierasz się na okonie i sandacze, masz szczególnie duże szanse na sukces tam, gdzie woda jest płytsza. Na przykład w okolicach punktów. Popularne: odcinek od Rendsburga do mostu Holtenau.
Największe szanse na złowienie śledzia są w marcu i wczesną wiosną, kiedy ryby przybywają do kanału na tarło.
Tak, sandacz jest jedną z najbardziej popularnych ryb w Kanale Kilońskim. Jeśli masz ze sobą odpowiedni sprzęt i przynętę oraz wybrałeś odpowiednie miejsce i czas połowu sandacza, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zjadł sandaczową kolację.
Połów w Kanale Kilońskim to dla wielu miłośników wędkarstwa weekend na najwyższym poziomie. Ale czym w ogóle jest Kanał Kiloński i na co należy zwrócić uwagę przed wyruszeniem w drogę?
NOK, czyli Kanał Kiloński, ma długość około 98 kilometrów i miejscami szerokość do 160 metrów. To sprawia, że jest on centrum dla wielu statków i ich ładunków. Rocznie przepływa przez niego nawet 30 000 statków, które docierają do swojego celu i portu macierzystego. Ale nie tylko statki są masowo zwożone na brzegi kanału niemal przez cały rok!
Uwaga:
Aby móc łowić ryby na NOKu, należy najpierw zdać lub skutecznie ubiegać się o licencję i pozwolenie na wędkowanie.
Spis treści
Wędkowanie na brzegach NOK – czy jest dozwolone?
Każdy wędkarz, który ma okazję odwiedzić NOK, może uważać się za szczęściarza! Nawet jeśli kilka miejsc jest zamkniętych – około 95 kilometrów jest otwartych dla wędkarzy!
Ta wolność wiąże się jednak z pewnymi warunkami!
Aby móc łowić na Kanale Kilońskim, należy posiadać kilka licencji i zezwoleń.
Pierwszym z nich jest licencja wędkarska, którą i tak musisz posiadać, jeżeli łowisz ryby. Wskazówka: Licencja wędkarska to to samo co zezwolenie na wędkowanie!
Po drugie, potrzebujesz karty kanału.
Jeśli chcesz łowić na NOK-u, musisz też koniecznie przestrzegać pewnych przepisów.
Przepisy, których nie można ignorować
Istnieje cała lista przepisów, które istnieją dla Twojego bezpieczeństwa, dla zachowania bioróżnorodności, a nawet dla bezpieczeństwa łodzi.
Oto wybór najważniejszych z tych przepisów i krótkie wyjaśnienia każdego z nich.
- Przestrzegaj zamkniętych sezonów
- Unikaj zamkniętych stref – w przeciwnym razie grozi niebezpieczeństwo i kary.
- Zabierz to, co przyniosłeś – dla ochrony naszych wód
Szanuj zamknięte sezony
Zamknięte sezony nie tylko chronią niewymiarowe zwierzęta przed wyciągnięciem z wody, ale także chronią istnienie gatunku. W tych okresach dorosłe ryby poświęcają się rozmnażaniu, a u niektórych gatunków także wychowaniu młodych.
Zamknięte sezony dla najpopularniejszych zdobyczy NOK
- Sandacz: 01.03-31.05, minimalny rozmiar na 45 cm
- Węgorz: bez ograniczeń, minimalny rozmiar 50 cm
- Łosoś: 1.10-28.02, minimalny rozmiar 60 cm
- Sum: 01.05-30.06, minimalny rozmiar 70 cm
Unikaj stref zamkniętych
Strefy te są zamknięte z jakiegoś powodu. Może być tak, że prąd jest nierozpoznawalny, ale bardzo silny. Podobnie jak w przypadku Renu, istnieje niebezpieczeństwo, że zostaniesz zmieciony z nóg przez prąd, gdy tylko nie zachowasz ostrożności. Może się też zdarzyć, że Twoja obecność w tym miejscu będzie stanowiła problem dla przypływających i odpływających statków, co z kolei może się dla Ciebie źle skończyć.
Jeśli więc nie będziesz trzymał się tych stref wyłączenia z ruchu, możesz zostać ukarany grzywną lub doznać obrażeń fizycznych. Proszę nigdy nie lekceważyć siły natury. Przegrasz.
Wskazówka:
Jeśli chcesz mieć największe szanse na udaną wyprawę wędkarską, powinieneś być świadomy, na jakie ryby się wybierasz.
W związku z tym należy wyposażyć się w odpowiednią przynętę i wybrać odpowiednie miejsca. Jeśli wybierasz się na sandacza, warto wcześniej dowiedzieć się o sandaczowych miejscówkach w planowanym rejonie.
Bez śmieci – aby w przyszłości można było wykorzystać zdobycz również w kuchni
Nasza przyroda żyje z tego, co jest wokół niej. Podobnie jest z naszymi rybami. Gdyby więc wszyscy odwiedzający i wędkarze zostawiali swoje śmieci, resztki czy brudy na brzegu, to w konsekwencji nasze ryby by się nimi żywiły. A nie sądzę, że chciałbyś zjeść rybę, która jest wypchana plastikiem, śmieciami i innymi rzeczami, których wielu z nas dotykałoby tylko w rękawiczkach.
Jako wędkarz powinieneś być świadomy wpływu, jaki możesz mieć na przyrodę. Dlatego proszę Cię, abyś zawsze był świadomy tego, co robisz i jak wygląda świat.
I jeszcze raz powtarzam, jeśli niezastosujesz się do przepisów, to faktycznie możesz być ścigany. Zazwyczaj ogranicza się to do grzywny, ale nigdy nie wiadomo.
Miej przy sobie odpowiednie dokumenty
Uwaga:
W zasadzie nie wszędzie wzdłuż NOK-u wolno Ci łowić. Oprócz karty wędkarskiej obowiązuje również karta kanałowa, a jeśli chcesz łowić sandacze, trzymaj się znanych miejsc sandaczowych, aby mieć największe szanse.
Jeśli zostaniecie poproszeni o dokumenty podczas łowienia na Kanale Północno-Bałtyckim, z pewnością powinniście być w stanie pokazać licencję połowową i mapę kanału. W zależności od przypadku, licencja wędkarska może być również nazywana pozwoleniem na wędkowanie – oba są tym samym. Jeśli więc masz „tylko” licencję wędkarską, nie panikuj: Masz odpowiednie dokumenty.
Dodatkowe informacje:
NOK, czyli Kanał Kiloński, został otwarty w 1895 roku i od tego czasu zapewnia statkom możliwość pokonywania odcinka o długości 98 km. Co roku około 30 000 statków korzysta z tego właśnie kanału w celach tranzytowych. Ale nawet tak duży ruch nigdy nie powstrzymał wędkarzy przed zarzucaniem tu swoich wędek!
Keyfactbox
Zanim wybierzesz się na ryby, dowiedz się, gdzie i kiedy można łowić! Oprócz zamkniętych sezonów dla ryb, niektóre odcinki Kanału Kilońskiego są również zamknięte dla wędkarzy. Na przykład niektóre porty, przystanie promowe i punkty przeładunkowe są zamknięte. Służy to zarówno Państwa bezpieczeństwu, jak i bezpieczeństwu ryb i statków. Proszę się tego trzymać!
Co powinni Państwo wynieść z tego artykułu?
Prawie wszystkie z 98 kilometrów kanału są otwarte dla wędkarzy, o ile posiadają oni odpowiednie dokumenty. Licencję wędkarską można uzyskać w lokalnym urzędzie rybackim, a o tym, gdzie można otrzymać mapę kanału, dowiecie się w Państwowym Związku Rybackim Szlezwiku-Holsztyna.
Mając już wszystkie te papiery w kieszeni, należy zdecydować, na jakie ryby chcemy się wybrać, a następnie sprawdzić, czy nasz sprzęt i czas są odpowiednie dla tych ryb.
Wówczas nic nie stanie na przeszkodzie, abyś wybrał się na wyprawę. Weź to co potrzebujesz i przywieź to wszystko ze sobą. W ten sposób Ty i wszyscy inni Petris będą mogli cieszyć się NOKiem w przyszłości!
A więc Waidmannsheil!
Źródła
- https://www.ndr.de/home/schleswig-holstein/Angeln-in-SH-die-Hrubeschs-am-Nord-Ostsee-Kanal,angelninsh134.html#:~:text=Am%20Nord%2DOstsee%2DKanal%20kann,(Hochbr%C3%BCcke%20Kiel%2DHoltenau)
- www.hejfish.com/d/12543-nord-ostsee-kanal