Wędkowanie na Kanale Kilońskim – Jak NOK staje się doskonałym terenem łowieckim także dla Ciebie!

Najważniejsze fakty w skrócie Połów w Kanale Kilońskim to dla wielu miłośników wędkarstwa weekend na najwyższym poziomie. Ale czym w ogóle jest Kanał Kiloński i na co należy zwrócić uwagę przed wyruszeniem w drogę?NOK, czyli …

Wędkowanie na Kanale Kilońskim – Jak NOK staje się doskonałym terenem łowieckim także dla Ciebie!

Angeln am Nord-Ostsee-Kanal
 1. Magazyn
 2. »
 3. Wędkarstwo
 4. »
 5. Wędkowanie na Kanale Kilońskim – Jak NOK staje się doskonałym terenem łowieckim także dla Ciebie!

Najważniejsze fakty w skrócie

Jakie ryby i inne zwierzęta można złowić w Kanale Kilońskim?

Szczególnie szczupak, ale także okoń i śledź są popularną zdobyczą wędkarzy na Kanale Kilońskim!

Gdzie w kanale występuje najwięcej ryb?

Jeśli wybierasz się na okonie i sandacze, masz szczególnie duże szanse na sukces tam, gdzie woda jest płytsza. Na przykład w okolicach punktów. Popularne: odcinek od Rendsburga do mostu Holtenau.

O jakiej porze roku lub w jakich godzinach można łowić śledzie w Kanale Kilońskim?

Największe szanse na złowienie śledzia są w marcu i wczesną wiosną, kiedy ryby przybywają do kanału na tarło.

Czy łowiąc w Kanale Kilońskim można również złowić sandacza?

Tak, sandacz jest jedną z najbardziej popularnych ryb w Kanale Kilońskim. Jeśli masz ze sobą odpowiedni sprzęt i przynętę oraz wybrałeś odpowiednie miejsce i czas połowu sandacza, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zjadł sandaczową kolację.

Połów w Kanale Kilońskim to dla wielu miłośników wędkarstwa weekend na najwyższym poziomie. Ale czym w ogóle jest Kanał Kiloński i na co należy zwrócić uwagę przed wyruszeniem w drogę?
NOK, czyli Kanał Kiloński, ma długość około 98 kilometrów i miejscami szerokość do 160 metrów. To sprawia, że jest on centrum dla wielu statków i ich ładunków. Rocznie przepływa przez niego nawet 30 000 statków, które docierają do swojego celu i portu macierzystego. Ale nie tylko statki masowo zwożone na brzegi kanału niemal przez cały rok!

Uwaga:
Aby móc łowić ryby na NOKu, należy najpierw zdać lub skutecznie ubiegać się o licencję i pozwolenie na wędkowanie.

Wędkowanie na brzegach NOK – czy jest dozwolone?

Wędkowanie na Kanale Kilońskim jest dozwolone na odcinku około 95 kilometrów!

Każdy wędkarz, który ma okazję odwiedzić NOK, może uważać się za szczęściarza! Nawet jeśli kilka miejsc jest zamkniętych – około 95 kilometrów jest otwartych dla wędkarzy!

Ta wolność wiąże się jednak z pewnymi warunkami!
Aby móc łowić na Kanale Kilońskim, należy posiadać kilka licencji i zezwoleń.
Pierwszym z nich jest licencja wędkarska, którą i tak musisz posiadać, jeżeli łowisz ryby. Wskazówka: Licencja wędkarska to to samo co zezwolenie na wędkowanie!
Po drugie, potrzebujesz karty kanału.

Jeśli chcesz łowić na NOK-u, musisz też koniecznie przestrzegać pewnych przepisów.

Przepisy, których nie można ignorować

Istnieje cała lista przepisów, które istnieją dla Twojego bezpieczeństwa, dla zachowania bioróżnorodności, a nawet dla bezpieczeństwa łodzi.

Oto wybór najważniejszych z tych przepisów i krótkie wyjaśnienia każdego z nich.

 • Przestrzegaj zamkniętych sezonów
 • Unikaj zamkniętych stref – w przeciwnym razie grozi niebezpieczeństwo i kary.
 • Zabierz to, co przyniosłeś – dla ochrony naszych wód

Szanuj zamknięte sezony

Zamknięte sezony oznaczają „odpoczynek” dla wszystkich zainteresowanych – dla ryb i dla Ciebie!

Zamknięte sezony nie tylko chronią niewymiarowe zwierzęta przed wyciągnięciem z wody, ale także chronią istnienie gatunku. W tych okresach dorosłe ryby poświęcają się rozmnażaniu, a u niektórych gatunków także wychowaniu młodych.

Zamknięte sezony dla najpopularniejszych zdobyczy NOK

 • Sandacz: 01.03-31.05, minimalny rozmiar na 45 cm
 • Węgorz: bez ograniczeń, minimalny rozmiar 50 cm
 • Łosoś: 1.10-28.02, minimalny rozmiar 60 cm
 • Sum: 01.05-30.06, minimalny rozmiar 70 cm

Unikaj stref zamkniętych

Strefy te są zamknięte z jakiegoś powodu. Może być tak, że prąd jest nierozpoznawalny, ale bardzo silny. Podobnie jak w przypadku Renu, istnieje niebezpieczeństwo, że zostaniesz zmieciony z nóg przez prąd, gdy tylko nie zachowasz ostrożności. Może się też zdarzyć, że Twoja obecność w tym miejscu będzie stanowiła problem dla przypływających i odpływających statków, co z kolei może się dla Ciebie źle skończyć.
Jeśli więc nie będziesz trzymał się tych stref wyłączenia z ruchu, możesz zostać ukarany grzywną lub doznać obrażeń fizycznych. Proszę nigdy nie lekceważyć siły natury. Przegrasz.

Wskazówka:

Jeśli chcesz mieć największe szanse na udaną wyprawę wędkarską, powinieneś być świadomy, na jakie ryby się wybierasz.
W związku z tym należy wyposażyć się w odpowiednią przynętę i wybrać odpowiednie miejsca. Jeśli wybierasz się na sandacza, warto wcześniej dowiedzieć się o sandaczowych miejscówkach w planowanym rejonie.

Bez śmieci – aby w przyszłości można było wykorzystać zdobycz również w kuchni

Prosimy o zabranie ze sobą całego sprzętu i śmieci do domu.

Nasza przyroda żyje z tego, co jest wokół niej. Podobnie jest z naszymi rybami. Gdyby więc wszyscy odwiedzający i wędkarze zostawiali swoje śmieci, resztki czy brudy na brzegu, to w konsekwencji nasze ryby by się nimi żywiły. A nie sądzę, że chciałbyś zjeść rybę, która jest wypchana plastikiem, śmieciami i innymi rzeczami, których wielu z nas dotykałoby tylko w rękawiczkach.

Jako wędkarz powinieneś być świadomy wpływu, jaki możesz mieć na przyrodę. Dlatego proszę Cię, abyś zawsze był świadomy tego, co robisz i jak wygląda świat.

I jeszcze raz powtarzam, jeśli niezastosujesz się do przepisów, to faktycznie możesz być ścigany. Zazwyczaj ogranicza się to do grzywny, ale nigdy nie wiadomo.

Miej przy sobie odpowiednie dokumenty

Brzegi kanału są przygotowane do chodzenia, dlatego są doskonałymi łowiskami i stanowiskami sandacza.

Uwaga:

W zasadzie nie wszędzie wzdłuż NOK-u wolno Ci łowić. Oprócz karty wędkarskiej obowiązuje również karta kanałowa, a jeśli chcesz łowić sandacze, trzymaj się znanych miejsc sandaczowych, aby mieć największe szanse.

Jeśli zostaniecie poproszeni o dokumenty podczas łowienia na Kanale Północno-Bałtyckim, z pewnością powinniście być w stanie pokazać licencję połowową i mapę kanału. W zależności od przypadku, licencja wędkarska może być również nazywana pozwoleniem na wędkowanie – oba są tym samym. Jeśli więc masz „tylko” licencję wędkarską, nie panikuj: Masz odpowiednie dokumenty.

Dodatkowe informacje:

NOK, czyli Kanał Kiloński, został otwarty w 1895 roku i od tego czasu zapewnia statkom możliwość pokonywania odcinka o długości 98 km. Co roku około 30 000 statków korzysta z tego właśnie kanału w celach tranzytowych. Ale nawet tak duży ruch nigdy nie powstrzymał wędkarzy przed zarzucaniem tu swoich wędek!

Zalety

Uznane i sprawdzone miejsce połowu
szeroki wachlarz gatunków ryb
sprawdzone łowiska sandacza, które niemal gwarantują sukces.

Wady

duży ruch łodzi, więc nie wszędzie można rzucić.
Bardzo popularne, więc wielu wędkarzy próbuje szczęścia w sezonie śledziowym.
bez nadzoru, co niestety oznacza, że sezony zamknięte nie są czasem przestrzegane

Keyfactbox

Zanim wybierzesz się na ryby, dowiedz się, gdzie i kiedy można łowić! Oprócz zamkniętych sezonów dla ryb, niektóre odcinki Kanału Kilońskiego są również zamknięte dla wędkarzy. Na przykład niektóre porty, przystanie promowe i punkty przeładunkowe są zamknięte. Służy to zarówno Państwa bezpieczeństwu, jak i bezpieczeństwu ryb i statków. Proszę się tego trzymać!

Co powinni Państwo wynieść z tego artykułu?

Prawie wszystkie z 98 kilometrów kanału są otwarte dla wędkarzy, o ile posiadają oni odpowiednie dokumenty. Licencję wędkarską można uzyskać w lokalnym urzędzie rybackim, a o tym, gdzie można otrzymać mapę kanału, dowiecie się w Państwowym Związku Rybackim Szlezwiku-Holsztyna.
Mając już wszystkie te papiery w kieszeni, należy zdecydować, na jakie ryby chcemy się wybrać, a następnie sprawdzić, czy nasz sprzęt i czas są odpowiednie dla tych ryb.
Wówczas nic nie stanie na przeszkodzie, abyś wybrał się na wyprawę. Weź to co potrzebujesz i przywieź to wszystko ze sobą. W ten sposób Ty i wszyscy inni Petris będą mogli cieszyć się NOKiem w przyszłości!

A więc Waidmannsheil!

NOK czeka na Ciebie!

Źródła

 • https://www.ndr.de/home/schleswig-holstein/Angeln-in-SH-die-Hrubeschs-am-Nord-Ostsee-Kanal,angelninsh134.html#:~:text=Am%20Nord%2DOstsee%2DKanal%20kann,(Hochbr%C3%BCcke%20Kiel%2DHoltenau)
 • www.hejfish.com/d/12543-nord-ostsee-kanal

Artykuły powiązane