Wędkarstwo w Austrii – Twój najpiękniejszy urlop wędkarski

Austria oferuje wiele zapierających dech w piersiach miejsc, w których można realizować swoje wędkarskie hobby. Pokazujemy, jakie przygotowania należy poczynić do wędkowania w Austrii i o czym należy pamiętać. Wymagania Zasadniczo do łowienia ryb w …

Wędkarstwo w Austrii – Twój najpiękniejszy urlop wędkarski

Angeln in Österreich
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Wędkarstwo w Austrii – Twój najpiękniejszy urlop wędkarski

Austria oferuje wiele zapierających dech w piersiach miejsc, w których można realizować swoje wędkarskie hobby. Pokazujemy, jakie przygotowania należy poczynić do wędkowania w Austrii i o czym należy pamiętać.

Wymagania

Zasadniczo do łowienia ryb w Austrii potrzebna jest licencja wędkarska. Niektóre kraje związkowe mają jednak specjalne regulacje. Dotyczy to na przykład Burgenlandu, gdzie można łowić przez 14 dni bez licencji wędkarskiej. Potrzebne jest jednak jeszcze pozwolenie na wędkowanie, które można otrzymać z dowodu osobistego.

Również w Salzburgu można łowić z kartą wędkarską dla gości i zezwoleniem na podstawie prawa prywatnego. Dotyczy to również Vorarlbergu i Karyntii.

Specjalne przepisy obowiązują również w krajach związkowych Górna Austria, Wiedeń i Styria. W większości przypadków zezwolenia na wędkowanie dla gości są ważne przez okres od dwóch do trzech tygodni.

Rodzaje wód

Planując wędkowanie w Austrii, należy mieć świadomość, że Austria nie ma dostępu do morza. Istnieje jednak jeszcze większy wybór rzek i jezior, co oznacza, że istnieje szeroki wybór ryb słodkowodnych.

Wędkarstwo w Austrii: Rzeki

Rzeki i strumienie w Austrii zachwycają bardzo dobrą jakością wody i dużą różnorodnością ryb. W Górnej Karyntii rzeki dzięki dużej prędkości przepływu i czystej wodzie nadają się szczególnie do połowu pstrąga brązowego, nase, brzany i lipienia.

W Großen Mühl i Salzburgu ucieszą się serca wędkarzy, którzy preferują pstrągi potokowe, aiteln, golce i lipienie.

Wędkarstwo w Austrii: jeziora

Austria oferuje również duży wybór jezior (zbiorników wodnych). Można tu znaleźć przede wszystkim szczupaka, sandacza, karpia, suma, lina i węgorza.

Jeśli jesteś uzależniony od wędkowania, Austria posiada również wiele sztucznych stawów. Szczególnie popularny jest tutaj dolnoaustriacki Waldviertel, gdzie znajduje się wiele stawów karpiowych. Sztuczne stawy są szczególnie przydatne w lecie, ponieważ w naturalnych jeziorach często się kąpiemy, a łowienie ryb z łodzi jest tu zabronione.

Wędkarstwo w Austrii: zapierające dech w piersiach wody

W Austrii znajduje się wiele popularnych miejsc do wędkowania. Zwłaszcza wędkarstwo muchowe jest w Austrii bardzo dobre. Szczególnie popularne są następujące miejsca:

  • Mondsee
  • Danube Orth
  • Hintersee
  • Stary Ren
  • Jezioro Millstätter See

Rodzaje ryb

W Austrii występuje duża różnorodność ryb. Są jednak pewne okazy, które występują szczególnie często. Należą do nich na przykład sandacz, pstrąg, karp, szczupak, sum, okoń, golec, lipień, wzdręga i węgorz.

Łowienie z łodzi

Zasadniczo w Austrii dozwolone jest łowienie ryb z łodzi. Zaletą tego jest to, że można łatwo dostać się do każdej części wody, dlatego do wielu ryb można dotrzeć tylko z łodzi.

Bardzo dobrze nadaje się do tego zbiornik Thalinger w Górnej Austrii. Z dwiema wędkami i martwymi rybami przynętowymi zrobisz tu wszystko jak należy. W Dolnej Austrii najlepszym miejscem jest jezioro Lunz. Tutaj dozwolone są nawet łodzie elektryczne.

Bardzo dobre jest również jezioro Millstätter See w Karyntii. Tutaj jednak dozwolone są tylko łodzie wiosłowe. Warto odwiedzić także Jezioro Bodeńskie w Vorarlbergu, które jest drugim co do wielkości jeziorem w Europie Środkowej.

Dobrze wiedzieć

Oczywiście należy wcześniej pomyśleć o swoim sprzęcie wędkarskim. Należy również zapoznać się z okresami ochronnymi i minimalnymi rozmiarami ryb w Austrii, aby nie złamać żadnych przepisów.

Jeśli chodzi o eksport złowionych ryb do Niemiec, nie ma żadnych problemów, ponieważ Austria jest częścią UE, podobnie jak Niemcy. Niemniej jednak należy pamiętać, że może to dotyczyć jedynie ilości konsumpcyjnej osoby prywatnej.

FAQ dotyczące wędkowania w Austrii

Co jest potrzebne do wędkowania w Austrii?

Zazwyczaj wystarczy ważna, oficjalna karta wędkarska lub licencja.

Czy mogę łowić w Austrii bez licencji połowowej?

Mimo że w wielu krajach związkowych wymagana jest licencja wędkarska, to w wielu krajach związkowych obowiązują specjalne przepisy, zgodnie z którymi wystarczy tylko karta gościa wędkarskiego.

Ile kosztuje licencja wędkarska w Austrii?

To zależy od kraju związkowego. Ceny wahają się od 10 do 26 euro za rok.

Artykuły powiązane