Zamknięte okresy ochronne dla ryb – połowy ochronne

Jak każde zwierzę, na które poluje człowiek, również ryby mają zamknięte sezony. Sezon zamknięty służy temu, aby populacja mogła się odbudować i zwiększyć. Zapewnia to średnią wielkość populacji i zapobiega przełowieniu gatunków ryb. Co to …

Zamknięte okresy ochronne dla ryb – połowy ochronne

Schonzeiten
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Zamknięte okresy ochronne dla ryb – połowy ochronne

Jak każde zwierzę, na które poluje człowiek, również ryby mają zamknięte sezony. Sezon zamknięty służy temu, aby populacja mogła się odbudować i zwiększyć. Zapewnia to średnią wielkość populacji i zapobiega przełowieniu gatunków ryb.

Co to są sezony zamknięte?

Podczas zamkniętego sezonu nie wolno łowić danego gatunku ryb, a przypadkowo złowione zwierzęta muszą zostać odstawione z powrotem. Dzieje się tak dlatego, że podczas sezonu zamkniętego zwierzęta łączą się w pary i znoszą jaja oraz potomstwo.

Gdyby nie było sezonu zamkniętego, a połowy ryb odbywałyby się jak zwykle, gatunek ten zostałby przełowiony w ciągu kilku sezonów. Nie byłoby wystarczająco dużo młodych osobników, które mogłyby zastąpić usunięte stare ryby i w ten sposób zabezpieczyć populację gatunku.

Dlatego dla zachowania naszych wód i biotopów jest niezwykle ważne, aby wędkarze wiedzieli, jaką rybę odławiają.

Kiedy obowiązuje sezon zamknięty?

W przeciwieństwie do np. danieli, w przypadku ryb nie ma tylko dwóch sezonów zamkniętych. W przypadku danieli sezon zamknięty różni się w zależności od wieku zwierzęcia. Ponieważ jednak w przypadku ryb jest to bardzo trudne do określenia, wiele gatunków ryb ma swój własny sezon zamknięty, który opiera się na naturalnym rytmie biologicznym zwierząt.

Tutaj znajdziesz wybór ryb z wód słodkich, słonawych, słonych i rzek oraz ich sezony zamknięte:

Ryby ze słonawej wody

Szczupak15.2 – 30.4
Sandacz1.4-1.6

Szczupak, ale także sandacz, należą do ryb występujących dziś w większości obszarów Europy. Sandacz trafił do Niemiec również poprzez zarybianie lokalnych wód stojących i płynących.

Ryby słodkowodne

Golec zwyczajny20.10-15.3
Węgorz1.10-1.3

Golec arktyczny należy do rodziny łososiowatych i jak większość rodzajów golców spędza życie w wodzie słodkiej i słonej. Tylko nieliczne gatunki golców opuszczają swoje terytorium w celu odbycia tarła i przechodzą z wody słodkiej do słonej.

Węgorz, ryba, która nie bez powodu nosi swoją nazwę, może być łatwo pomylona z wężem kątem oka. Ale podobnie jak golec jest również rybą kostną.

Ryby słonowodne

JesiotrChroniony przez cały rok
Łosoś1.10-31.12 (w NRW chroniony przez cały rok)

Jesiotry migrują do rzek na tarło, gdzie młode pozostają często przez kilka lat. W Europie jest tylko jedna rzeka, w której potwierdzono tarło jesiotra: Gironde we Francji. Ponieważ ryby te nie przejęły dla siebie wielu wód, w Niemczech jesiotr jest pod całoroczną ochroną. Jedynie w Dolnej Saksonii można łowić jesiotry, pod warunkiem, że zostały one uwolnione jako produkty uboczne w wodach śródlądowych.

Ryby rzeczne

KarpMożna łowić przez cały rok
Pstrąg rzeczny20.10-15.3

Karp to sztandarowa ryba dla każdego wędkarza. Jest duży, jego populacja jest liczna i są one popularnym świątecznym obiadem. Te niepozorne zielono-brązowe ryby są jednym z najpopularniejszych celów w niemieckich wodach.
W przypadku pstrągów należy dokonać rozróżnienia. Troć wędrowną można bowiem łowić w Niemczech, natomiast troć wędrowna jest chroniona przez cały rok, przynajmniej w NRW.

Jak najlepiej łowić te ryby poza ich zamkniętymi sezonami?

Szczupak jest drapieżnikiem, więc nie każda przynęta się sprawdza. Szczególnie słonawe szczupaki są często wybredne, więc powinieneś mieć w torbie dobry wybór przynęt. Warto jednak dostosować swoje przynęty do gatunków ofiar występujących w danej wodzie. Często zwierzęta w słoninie są w odcieniach zieleni, brązu lub srebra. Jeśli Twoje przynęty będą w tym spektrum barw, masz dużą szansę, że przynajmniej jeden szczupak sięgnie po szybką przekąskę.

Z kolei karpie uwielbiają boilie. Tak, niektóre z tych rzeczy pachną bardzo źle, ale to jest to, co karpie lubią. Im mocniejszy zapach tym lepiej.
Oprócz tych przynęt, niektórzy wędkarze przysięgają na kukurydzę na haku lub pop-upy. Która przynęta przyniesie Ci sukces? Wypróbujcie ją!

Węgorz jest również drapieżnikiem, który szczególnie dobrze reaguje na ofiary na haku. Małe smelty lub babki stanowią dobrą opcję dla robaków. W zależności od przynęty, możesz uciec się do innego rodzaju rigu. Może masz staw i chcesz samodzielnie hodować zwierzęta? Ważne jest, aby węgorz nie czuł żadnego oporu podczas jedzenia. Są one niespodziewanie zwinne, gdy wyczują szczura.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Minimalna wielkość. Zbyt mała ryba nie może być wyciągnięta z wody ani w sezonie zamkniętym, ani poza nim. Trzeba zdjąć rybę z haka i odłożyć ją na miejsce. Jeśli jednak hak spowoduje zbyt duże uszkodzenia, ryba będzie walczyć. Dlatego zawsze należy używać odpowiednich haków do celu, tak aby hak można było łatwo zdjąć z ryby bez powodowania dalszych uszkodzeń.

FAQ – Zamknięte sezony

Gdzie mogę znaleźć okresy ochronne dla poszczególnych ryb?

Z reguły informacje te można znaleźć na stronie internetowej dotyczącej rybołówstwa w danym kraju związkowym. Na przykład w NRW jest to nrw-recht.

Co się stanie, jeśli złowię coś w sezonie zamkniętym?

Może się to zdarzyć. Spróbuj uwolnić zwierzę bez szwanku i odłożyć je z powrotem.

Dlaczego okresy ochronne są tak różne dla poszczególnych gatunków?

Wiele gatunków ryb odbywa tarło w bardzo różnym czasie. I to właśnie na tych czasach opierają się przepisy o sezonach zamkniętych.

Artykuły powiązane