Efektywne wiązanie węzłów dzięki zespołowi ramion bocznych

Najważniejsze fakty w skrócie Dlaczego węzeł sidearm jest tak dobry dla wędkarzy? Czy to węzeł pętlowy, czy węzeł Palomar, czy węzeł krwawy – trudno sobie wyobrazić wędkowanie bez dobrych, szczelnych węzłów. Dotyczy to również tzw. …

Efektywne wiązanie węzłów dzięki zespołowi ramion bocznych

seitenarmmontage
  1. Magazyn
  2. »
  3. Wędkarstwo
  4. »
  5. Efektywne wiązanie węzłów dzięki zespołowi ramion bocznych

Najważniejsze fakty w skrócie

Jak wiąże się paternoster?

Potrzebna jest żyłka przyponowa i kilka haczyków, które są przymocowane do żyłki. Mocowanie na bocznym troku jest specjalną formą. Przeczytaj dokładną procedurę tutaj.

Dlaczego warto łowić z przyp onem?

Przypon chroni Twój sprzęt wędkarski i ryby, ponieważ przypon zapobiega zerwaniu się linki głównej. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym jak chronić swój sprzęt.

Co to jest zworka podczas wędkowania?

Skoczek to specjalny węzeł wędkarski. Więcej na jego temat można przeczytać tutaj.

Dlaczego węzeł sidearm jest tak dobry dla wędkarzy? Czy to węzeł pętlowy, czy węzeł Palomar, czy węzeł krwawy – trudno sobie wyobrazić wędkowanie bez dobrych, szczelnych węzłów. Dotyczy to również tzw. montażu bocznego ramienia. W tym artykule zebraliśmy kilka przydatnych informacji na ten temat, m.in. co to znaczy, jak samodzielnie wykonać zespół bocznego ramienia i wiele innych.

Czym jest montaż ramienia bocznego do wędkowania?

Mocowanie bocznego ramienia – znane również jako węzeł bocznego ramienia – to technika, w której haczyk jest przymocowany do bocznego ramienia haka wędkarskiego. W swojej konstrukcji opiera się na węźle skoczka. Mocowanie do bocznego ramienia pozwala wędkarzowi na umieszczenie haka w sposób, który najskuteczniej prezentuje przynętę rybie.

Mocowanie na bocznym ramieniu do podawania

Mocowanie sidearm rig do feedingu jest dobrym sposobem na łowienie małych ryb, ponieważ jest bardzo czułe. Podczas żerowania z sidearm rigiem warto używać sztywnej żyłki, aby uniknąć splątania.

Jak zbudowany jest sidearm i jak się go używa

Kiedy już nauczysz się techniki wiązania sidearm, jest on nie tylko bardzo łatwy w użyciu – węzeł ten jest również bardzo popularny wśród wędkarzy ze względu na szybki i skuteczny sposób jego wykonania. Ponadto węzeł sidearm może być również wykorzystywany do tworzenia innych zespołów, takich jak zespół pilkerowy, lub do mocowania cięższych ładunków, takich jak kosze. Węzeł ten stosowany jest głównie w wodach słodkich.

Uwaga: Mocowanie bocznego ramienia do połowu sandacza

W tej metodzie boczne ramię składające się z krótkiego przyponu i haczyka montowane jest z boku linki głównej. Celem mocowania bocznego ramienia w łowieniu sandaczy jest prezentacja przynęty blisko dna wody, gdzie często przebywają sandacze. Skuteczne mocowanie bocznego ramienia wymaga zastosowania wysokiej jakości komponentów i starannego przygotowania.

To znaczy, że wiązanie montażu bocznego ramienia jest najskuteczniejsze, gdy stosujemy przynęty pływające lub dryfujące po dnie. Możesz go używać zarówno do podstawowego łowienia jak i do żerowania. Wybieranie kątowe jest również możliwe przy zastosowaniu tego typu węzła.

Jak wykonuje się ten węzeł? Należy zwrócić uwagę na to, że węzeł sidearm jest mocowany do przyponu. Do samego splotu warto użyć zarówno żyłki jak i plecionki.

Po tym można przystąpić do pracy:

W pierwszym kroku tworzysz pętlę – bezpośrednio przy przyponie. W tym miejscu umieszcza się boczne ramię – podobnie jak w przypadku węzła skoczka.

W drugim kroku wiążesz nitki pętli pięć lub sześć razy wokół siebie. Upewnij się, że nitki są równoległe do siebie. Po zakończeniu owijania, możesz przewlec pętlę przez powstały otwór.

Uwaga: Jednym z najczęstszych problemów związanych z wiązaniem mocowań bocznych jest to, że mocowanie może się łatwo zaplątać, zwłaszcza jeśli przynęta nie jest odpowiednio wyważona.

Następnie możesz zacisnąć węzeł. Wszystko, co musisz zrobić, to napiąć żyłki. Ważne jest, abyś obserwował węzły. Powinny one nadal dobrze pasować.

W ostatnim kroku musisz zająć się już tylko nadmiarem sznurka. Możesz odciąć jedną z dwóch nitek – najlepiej bezpośrednio przy węźle.

Najpierw musisz przymocować boczne ramię do haków na ryby. Można to zrobić za pomocą specjalnego narzędzia lub szczypiec. Następnie do bocznego ramienia mocuje się haczyk. Haczyk powinien być umieszczony tak, aby jak najlepiej prezentował przynętę.

Wskazówka: Inną dobrą opcją jest zamontowanie podajnika okienkowego. Jest to mały koszyczek, który pozwala na umieszczenie na dnie większych ilości zanęty i przyciągnięcie ryb. Montaż window feeder jest prosty i nie drogi.

Jakie są zalety łowienia z uchwytem na bocznym ramieniu?

Mocowanie na bocznym ramieniu oferuje kilka zalet:

  • Przede wszystkim jest bardzo łatwy w użyciu.
  • Ponadto pozwala wędkarzowi zaprezentować przynętę w sposób, który ryby lubią najbardziej .
  • Do tego węzła można dołączyć inne rzeczy, co czyni go uniwersalnym.
  • Dodatkowo montaż na bocznym ramieniu sprawia, że wędkarz może lepiej ukryć haczyk.
  • Oraz: nośność węzła z bocznym ramieniem jest wysoka i wynosi ponad 80 procent. Oznacza to, że może wytrzymać całkiem sporo.

Węzeł skoczkowy podczas łowienia ryb

Węzeł skoczkowy – znany również jako mucha skoczkowa – to łatwy sposób na łowienie ryb z dna w wodach słodkich.

Węzeł można zawiązać w połowie przyponu. Służy on jako połączenie haczyka z przynętą. Do gotowego węzła możesz wtedy przymocować np. koszyk z żywnością.

Informacje dodatkowe: Mucha zwornikowa tworzy pod wodą dodatkowe źródło przynęty, dzięki czemu wabi więcej ryb i przyciąga uwagę pod wodą.

Wędkarstwo z mocowaniem na bocznym ramieniu w skrócie

Uchwyt na ramię boczne to bardzo skuteczna technika połowu ryb. Jest bardzo łatwy w użyciu, ma dużą nośność i można go wykorzystać do innych rzeczy. Stosowany jest przede wszystkim w wodach słodkowodnych. Opiera się na węźle skoczkowym.

FAQ na temat: Montaż bocznego ramienia

Ile jest węzłów wędkarskich?

Węzłów wędkarskich jest mnóstwo – nawet do ponad 200 różnych odmian.

Który węzeł wędkarski ma największą nośność?

Jednym z najmocniejszych węzłów jest w tym przypadku węzeł Grinner – z ponad 90-procentową nośnością potrafi znieść wiele kar.

Dlaczego w wędkarstwie stosuje się przypon?

Przypon służy do zastąpienia odpowiednich haczyków, których używasz do łowienia ryb. Ale pełnią one również funkcję z góry ustalonego punktu zerwania. Dotyczy to zwłaszcza haków.

Artykuły powiązane