Sukces z echem: wykorzystanie echosondy do wędkowania

Dla każdego wędkarza marzeniem jest złowienie wielu ryb podczas pobytu nad wodą i w jej okolicach. Jednym z urządzeń, które może to marzenie spełnić jest echosonda. Dlaczego się ją stosuje? Jak działa? Jakie są jej …

Sukces z echem: wykorzystanie echosondy do wędkowania

echolot
  1. Magazyn
  2. »
  3. Akcesoria wędkarskie
  4. »
  5. Sukces z echem: wykorzystanie echosondy do wędkowania

Dla każdego wędkarza marzeniem jest złowienie wielu ryb podczas pobytu nad wodą i w jej okolicach. Jednym z urządzeń, które może to marzenie spełnić jest echosonda. Dlaczego się ją stosuje? Jak działa? Jakie są jej rodzaje?

Echosonda – co to jest?

Echosonda to urządzenie służące do określania głębokości wód. Wykorzystywana jest głównie przez statki i łodzie, aby nie utknęły na mieliźnie z powodu wejścia na mieliznę, a także do określania głębokości jezior i rzek – a także innych obiektów, na przykład ryb, znajdujących się pod powierzchnią wody. Dlatego jest to również ważne akcesorium podczas wędkowania.

Mała uwaga na marginesie: choć istnieją bezpośrednio dedykowane wyszukiwarki ryb, termin ten może być również stosowany w odniesieniu do echosondy, o ile ta ostatnia służy do wyszukiwania ryb. Ponieważ jednak echosondy mają obecnie o wiele więcej funkcji, termin fish finder jest raczej niewłaściwy.

Do połowów można używać różnych typów echosond. Istnieją trzy różne typy: model 2D, model ze skanowaniem bocznym i model ze skanowaniem w dół.

Jeśli chodzi o model 2D: Skan jest wyświetlany jako mapa o przybliżonej strukturze z odpowiadającymi mu dźwiękami dna i rybami w wodzie na tym urządzeniu, zaczynając od prawej strony w kierunku lewej. Ryby i co. pojawiają się zazwyczaj w postaci linii lub kropek.

O modelu side-scan: To urządzenie może zdobyć punkty przede wszystkim za skanowanie o szerokim zasięgu. Stąd wzięła się nazwa: echosonda tego typu może skanować promień do 30m i nadaje się do dużych obszarów wodnych.

O modelu down-scan: tutaj również tytuł nawiązuje do jego funkcji – ten model może skanować szczególnie głęboko. W przypadku płytkich obszarów wodnych należy więc użyć innej echosondy.

Wszystkie typy echosond mają możliwość regulacji częstotliwości na urządzeniu, redukcji wszelkich sygnałów zakłócających (pozwala to również m.in. na segregację określonych rodzajów ryb) oraz regulacji zakresu rangowego, w którym echosonda przeszukuje.

Jak działa echosonda?

Echosonda posiada nadajnik, który wysyła fale dźwiękowe oraz odbiornik, który mierzy odbite fale dźwiękowe. Sam nadajnik wysyła krótki impuls dźwiękowy o wysokiej częstotliwości, który jest odbijany z powrotem od powierzchni wody. Odbiornik z kolei mierzy czas, w jakim fale uderzeniowe wracają od powierzchni wody. Czas ten jest następnie przeliczany na sekundy i wskazuje głębokość zbiornika wodnego.

Innymi słowy, echosondy działają poprzez emisję fal dźwiękowych i pomiar czasu, jaki jest potrzebny, aby fale dźwiękowe odbiły się od powierzchni wody i wróciły do echosondy.

Z tego powodu są one niezbędnym narzędziem podczas polowania i wędkowania. Mogą być używane w różnych środowiskach i na różnych powierzchniach. Ogólnie rzecz biorąc, za pomocą echosondy jesteś w stanie uzyskać wyraźny obraz ryb i innych obiektów pod wodą. Dlatego możliwe jest również użycie w głębszych wodach z dokładnymi danymi.

Wędkarze używają echosond nie tylko do określenia głębokości wody, w której znajdują się ryby – ale także do zobaczenia struktury dna morskiego, w którym znajdują się ryby. Podobnie, aby śledzić ruch ryb w wodzie.

Dlaczego jest to przydatne? Użycie echosondy jest przydatne do określenia kierunku ławicy ryb i znalezienia najlepszego miejsca do łowienia.

Na pierwszy rzut oka

Echosondy są często używane jako narzędzie przez wędkarzy do określenia głębokości wody, w której znajdują się ryby za pomocą fal dźwiękowych, które są wysyłane i zwracane. W ten sposób można znaleźć najlepsze miejsce do łowienia i łowić tam w najlepszych warunkach i przy użyciu najskuteczniejszego sprzętu. Echosondy mogą być również wykorzystywane do śledzenia ruchu ryb w wodzie. Na przykład do określenia kierunku, w którym płynie szkoła ryb.

FAQ na temat echosond

Co to jest echosonda?

Echosonda to urządzenie, które mierzy głębokość wody na danym obszarze za pomocą transmisji fal przepięciowych. Wyświetlane są również obiekty znajdujące się w wodzie – na przykład ryby.

Jak działa echosonda podczas łowienia ryb?

Echosonda emituje fale uderzeniowe w kierunku dna. Są one odbijane i pojawiają się jako źródło na wyświetlaczu echosondy. W ten sposób wyświetlane są również przeszkody, które są „na drodze”, w tym ryby.

Jak rozpoznać ryby na echosondzie?

Często pojawiają się one jako wąskie linie lub kropki. W zależności od tego, czy masz echosondę z czarno-białym czy kolorowym wyświetlaczem, są one odpowiednio wyróżnione.