Najważniejsze fakty w skrócie
Echosonda została wynaleziona przez Aleksandra Behma w 1915 roku.
Echosondy mierzą głębokość wody. Dowiedz się tutaj, co jeszcze potrafią.
Do tych urządzeń idealnie nadają się między innymi baterie litowe. O tym, na co zwracać uwagę przy zakupie przeczytasz tutaj.
Dla każdego wędkarza wielkim sukcesem jest, jeśli w czasie spędzonym nad wodą i w jej okolicach złowi wiele ryb. Jednym z urządzeń, które może urzeczywistnić ten pomysł jest echosonda wędkarska. Czym jednak jest i jak działa? Jak z niej korzystać z zyskiem? Wszystkiego na ten temat dowiesz się w tym artykule.
Spis treści
Echosonda – co to jest?
Keyfactbox
Echosondy ułatwiają wędkowanie, dając Ci najlepszy możliwy przegląd obszaru połowu.
Echosonda to urządzenie służące do określania głębokości wód. Używana jest głównie przez statki i łodzie, aby upewnić się, że nie utkną na mieliźnie z powodu płycizn, a także do określenia głębokości jezior i rzek – a także innych obiektów, takich jak ryby, pod powierzchnią.
Do wędkowania mogą być wykorzystywane różne rodzaje e chosond. W sumie można wyróżnić trzy różne typy: model 2D, model side-scan oraz model down-scan.
- Model2D: Skan jest wyświetlany w postaci mapy o przybliżonej strukturze z odpowiadającymi mu dźwiękami dna i rybami w wodzie na tym urządzeniu, zaczynając od prawej strony w kierunku lewej. Ryby i co. pojawiają się zwykle w postaci linii lub kropek.
- O modelu side-scan: To urządzenie może zdobyć punkty przede wszystkim za skanowanie o szerokim zasięgu. Stąd wzięła się nazwa: echosonda tego typu może skanować promień do 30m i nadaje się do dużych obszarów wodnych.
- O modelu down-scan: tutaj również tytuł nawiązuje do jego funkcji – ten model może skanować szczególnie głęboko. W przypadku płytkich obszarów wodnych należy więc sięgnąć po inną echosondę.
Wszystkie typy echosond mają możliwość regulacji częstotliwości na urządzeniu, redukcji wszelkich sygnałów zakłócających (pozwala to także m.in. na uporządkowanie pewnych gatunków ryb) oraz regulacji zakresu rangowego, w którym echosonda przeszukuje.
Uwaga: Chociaż istnieją specjalne urządzenia do wyszukiwania ryb, termin ten może być również stosowany w odniesieniu do echosondy, jeśli ta ostatnia służy do wyszukiwania ryb. Ponieważ jednak echosondy mają obecnie znacznie więcej funkcji, określenie wyszukiwarka ryb jest raczej niewłaściwe.
Echosonda: Rewolucyjny wynalazek
Echosonda, jaką znamy, została wynaleziona w 1915 roku przez niemieckiego inżyniera Alexandra Beh ma. Behm opracował echosondę jako narzędzie do lokalizowania gór lodowych, aby bezpiecznie prowadzić statki przez lodowate wody.
Podczas pierwszej wojny światowej echosonda była również wykorzystywana do polowania na okręty podwodne. W latach dwudziestych XX wieku echosonda była następnie wykorzystywana również do celów cywilnych, zwłaszcza do pomiaru głębokości w wodach i do połowów.
Od tego czasu technologia wciąż się rozwijała i doskonaliła, a dziś echosonda jest wykorzystywana w wielu zastosowaniach, od rybołówstwa po mapowanie dna morskiego.
Fascynujące: Na długo przed ludźmi zwierzęta wykorzystywały echolokatory we własnych ciałach do nawigacji w środowisku lub lokalizowania ofiar. Ten rodzaj echolokacji nazywany jest również biosonarami. Dobrze znane przykłady to nietoperze, delfiny i wiele wielorybów. Nietoperze emitują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i wykorzystują odbite echo do orientacji. Stworzenia morskie używają echolokacji do lokalizowania ofiar, do nawigacji i do komunikacji z przedstawicielami gatunku.
Jak działa echosonda?
Jeśli chcesz kupić echosondę, powinieneś najpierw zrozumieć, jak działa.
Echosonda ma nadajnik, który wysyła fale dźwiękowe i odbiornik, który mierzy odbite fale dźwiękowe. Sam nadajnik wysyła krótki impuls dźwiękowy o wysokiej częstotliwości, który jest odbijany od powierzchni wody.
Odbiornik z kolei mierzy czas, w jakim fale uderzeniowe wracają od powierzchni wody. Czas ten jest następnie przeliczany na sekundy i wskazuje głębokość zbiornika wodnego.
Innymi słowy, echosondy działają poprzez emisję fal dźwiękowych i pomiar czasu, jaki jest potrzebny, aby fale dźwiękowe odbiły się od powierzchni wody i wróciły do echosondy.
Z tego powodu są one niezbędnym narzędziem podczas polowania i wędkowania. Mogą być używane w różnych środowiskach i na różnych powierzchniach.
Zazwyczaj z pomocą echosondy jesteś w stanie uzyskać obraz ryb i innych obiektów pod wodą . Dlatego możliwe jest również użycie w głębszych wodach z dokładnymi danymi.
Jak widać, jako ambitny wędkarz zdecydowanie powinieneś kupić echosondę.
Informacje dodatkowe: Wędkarze używają echosond nie tylko do określenia głębokości wody, w której znajdują się ryby – ale także do zobaczenia struktury dna morskiego. Dodatkowo mogą na niej zobaczyć ruch ryb w wodzie. Dzięki temu mogą znaleźć najlepsze miejsce do łowienia.
Sonda głębokości z GPS
Nie wszystkie echosondy fishfinder posiadają również funkcję GPS. Choć niektóre modele są w nią wyposażone, co pomaga w oznaczaniu miejsc połowu i określaniu pozycji na wodzie, istnieje też wiele echosond bez GPS.
Oczywiście te ostatnie również są przydatnymi narzędziami do wędkowania. Jeśli jednak potrzebujesz większej dokładności podczas określania swojej pozycji na wodzie i oznaczania miejsc połowu, urządzenie z funkcją GPS będzie idealne.
Uwaga: GPS echosondy to nie to samo co GPS urządzenia nawigacyjnego.
Echosondy z ploterem map
Niektóre echosondy fishfinder posiadają również wbudowane funkcje chartplottera, dzięki którym użytkownik może śledzić pozycję łodzi w czasie rzeczywistym i wyświetlać mapy na urządzeniu.
Ponadto echosonda z chartploterem może pomóc użytkownikowi odnaleźć drogę na nieznanych wodach i uniknąć przeszkód i zagrożeń.
Jest to szczególnie przydatne dla osób łowiących ryby w wodach, których nie znają lub dla osób wypływających na duże jeziora lub rzeki.
Informacje dodatkowe: Baterie 12 V są odpowiednie dla wielu echosond i zapewniają wystarczającą pojemność na kilka godzin pracy. Ważne jest, aby wybrać wystarczającą pojemność do obsługi echosondy przez cały rejs, zwłaszcza w połączeniu z ploterem map. Szczególnie odpowiednie są akumulatory AGM i akumulatory litowo-jonowe.
Oto jak się z nich korzysta
Aby jak najlepiej wykorzystać sondę głębokości podczas wędkowania, należy wykonać kilka kroków:
- Upewnij się, że sonda głębokości jest prawidłowo skonfigurowana i skalibrowana . Sprawdź, czy czujniki są prawidłowo ustawione, a sonda jest prawidłowo umieszczona w wodzie.
- Użyj echosondy do zbadania struktury głębokościowej wody. Szukaj podwodnych struktur, takich jak skały, kłody i prądy. Mogą to być potencjalne miejsca połowów, w których występują ryby.
- Użyj funkcji symbolu ryby w sondach głębokości, aby zlokalizować ławice ryb i pojedyncze ryby. Szukaj obszarów o dużym zagęszczeniu ryb.
- Użyj echosondy fishfinder do pomiaru głębokości i temperatury wody. Może to pomóc lepiej zrozumieć zachowanie ryb i określić ich preferowane zakresy głębokości i temperatury.
- Użyj echosondy do monitorowania przy nęty i upewnij się, że pływa ona na odpowiedniej głębokości. Szukaj ryb pływających w pobliżu przynęty, aby sprawdzić, czy wykazują zainteresowanie.
Ważne: Aby z powodzeniem używać sondę głębokości, potrzebna jest pewna praktyka i doświadczenie. Z czasem nauczysz się – o samym urządzeniu, swojej zdobyczy i prawidłowej technice łowienia.
Na pierwszy rzut oka
Echosondy to świetne narzędzie dla wędkarzy, dzięki któremu zwiększają swoje szanse na złowienie ryby. Za pomocą fal dźwiękowych znajdują oni najlepsze miejsce do łowienia i mogą idealnie monitorować panujące tam warunki. W ten sposób łowią szczególnie skutecznie. Echosondy z ploterami map lub GPS mogą być również wykorzystywane do śledzenia ruchu ryb w wodzie. Możesz być pewien imponujących połowów!
FAQ – Echosonda
Echosonda jest urządzeniem, które mierzy głębokość wody na danym obszarze za pomocą transmisji fali uderzeniowej. Wyświetlane są również obiekty znajdujące się w wodzie – na przykład ryby.
Echosonda emituje fale przypływowe w kierunku dna. Są one odbijane i pojawiają się jako źródło na wyświetlaczu echosondy. W ten sposób wyświetlane są również przeszkody, które są „na drodze”, w tym ryby.
Często pojawiają się one jako wąskie linie lub kropki. W zależności od tego, czy masz echosondę z czarno-białym czy kolorowym wyświetlaczem, są one odpowiednio wyróżnione.