Znalezienie dobrych wędek pstrągowych jest dość proste

Wielu wędkarzy musi przyznać, że lubi jeździć nad wody, w których możliwe jest łowienie pstrągów. Wyjazdy na tak zwane pufy pstrągowe nie należą do rzadkości: zwłaszcza gdy trzeba ponownie złowić pstrąga, wizyta na takich wodach wędkarskich jest dobrym pomysłem. Ponieważ pstrągi można łowić stosunkowo dobrze, a poza tym są one pierwszorzędnymi rybami spożywczymi, niejeden wędkarz myśli o skompletowaniu sprzętu wędkarskiego, który jest dokładnie dostosowany do łowienia pstrągów.

W zasadzie nie można się daleko pomylić, jeśli chodzi o kołowrotek. Powinien on być solidnie wykonany i posiadać precyzyjnie regulowany hamulec. Niewiele inaczej jest z wędką. Jeśli chcesz uzupełnić swój zestaw wędkarski o wędzisko pstrągowe, to w zasadzie jesteś rozpieszczony wyborem. Szukając w sklepie wędkarskim lub internetowym sklepie wędkarskim nie można się daleko pomylić, o ile weźmie się pod uwagę kilka podstawowych zasad.

Daiwa - Kołowrotek spinningowy Ninja 18 Lt 2500 Xh - 240g - Czapka 150m.0,20mm - NJ18LT2500XH
  • Kołowrotek spinningowy firmy Daiwa do łowienia sztucznych przynęt na okonie, sandacze i inne ryby drapieżne
  • Model: 2500-XH, łożysko kulkowe: 4, przełożenie: 6,2:1
  • Oprawka żyłki: 150 m / 0,20 mm, sznur: 87 cm, waga: 240 g, siła hamowania: 10 kg

Wędki spławikowe sprawdzają się jako wędki pstrągowe

Dobra wędka do połowu pstrągów charakteryzuje się przede wszystkim dobrą akcją. Pstrągi są żywymi zawodnikami w walce. Większość ryb nie jest silna, ale walczy z ogromną siłą. Częściej zdarza się, że podczas walki haki się zsuwają, a ryba ucieka. Często jest to spowodowane brakiem akcji wędzisk. Szarpnięcia pstrąga muszą być dobrze amortyzowane aby zapobiec zsuwaniu się haków. Szczególnie przy łowieniu na plecionkę ten punkt jest bardzo ważny. Najczęściej jednak łowi się na żyłkę.

Ponieważ większość pstrągarzy i tak łowi na spławik lub sbirolino, długość i ciężar wędziska nie odgrywają tak istotnej roli, gdyż nie powoduje to zmęczenia (inaczej niż w przypadku spinningu, patrz niżej). Dlatego też wędki spławikowe są w tym przypadku najlepszym wyborem. Ciężar wyrzutu jednej z takich pstrągowych wędek powinien mieścić się w średnim przedziale ok. 10 do 30 gramów a długość pomiędzy 3,30 a 3,60 metra. Jest to dobry wybór a wędka może być również używana do „normalnego” łowienia na spławik.

> żyłka pstrągowa 0,25mm monofil*.

Dobrym wyborem są również wędki spinningowe

Jeśli nie łowimy na spławik lub sbirolino, bierzemy błystki, małe wtyczki lub błyskotki. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wybór wędki spinningowej. Wędki te są lżejsze i krótsze od spławikowych, dlatego można nimi rzucać bez zmęczenia.

Dobrym wyborem jest krótkie wędzisko spinningowe, które nie jest dłuższe niż 2,70 m (długość 2,10 m daje idealną wędkę do streamingu) i ma miękką lub średnią szczytówkę. Ciężar wyrzutu powinien wynosić około 10-20g. A jeśli kiedykolwiek zechcesz wybrać się na spinning na sandacza lub okonia, to również masz już taką wędkę pod ręką.

Daiwa Ninja X Spin 802ML 2tlg. 10-30g 2.40m
  • Model: Spin 40
  • Długość/m: 2,40
  • Ciężar wyrzutu: 10-30

Jakie są Wasze doświadczenia z wędkami do połowu pstrągów? Czy masz ulubioną wędkę? Zapraszam do napisania komentarza 🙂

*linki partnerskie