Zawsze zadziwiający jest widok sprzętu wędkarskiego, który niektórzy wędkarze wykorzystują do łowienia na spinning. Dotyczy to zwłaszcza wędek, które często są bardzo obszerne. Wielu spinningistów uważa, że korzystnie jest rzucać jak najdłuższymi wędziskami, ponieważ pozwala to na osiągnięcie większych odległości rzutów.
Oczywiście założenie to nie jest całkowicie błędne. Na niektórych wodach rzeczywiście nieodzowne jest rzucanie sztucznych przynęt niezwykle daleko. Nie oznacza to jednak, że potrzebne są nadmiernie długie wędki. Zasadą jest, że wędki spinningowe powinny mieć maksymalną długość 2,70 metra. Dłuższe wędki nie dają znacznie większej odległości rzutu, ale są cięższe. Ponadto to technika rzutu decyduje o możliwej do osiągnięcia odległości. Poza tym o odległości decyduje również żyłka (szczególnie dobrze lecą plecionki o małej średnicy) oraz kołowrotek.
Jeśli łowimy z brzegu, możemy spodziewać się długości 2,70m. W małych strumieniach lub do łowienia ultra lekkiego wystarczą wędziska do 2,10m. Z łodzi również potrzebne są krótsze wędziska, które nadal są wystarczająco mocne na docelowe ryby.
Dużo ważniejsza jest niska waga spinningu.
Zasadniczo wędka używana do spinningu musi być przede wszystkim dostosowana do łownej wody. Jak wspomniano, na małym potoku nie obejdzie się bez krótkiej wędki potokowej (np. o długości wędziska 2,10 metra). Ważne jest również, aby ciężar wędki nie był zbyt duży. W tym przypadku nie chodzi o ciężar wyrzutu, ale o rzeczywisty ciężar wędki. Ciężkie wędki mają tę wadę, że nie można nimi łowić bez zmęczenia. Po pewnej liczbie rzutów, ręka i ramię mogą naprawdę boleć. Jeśli łowisz lekkimi wędkami, nie będziesz miał tego problemu tak szybko.
Nie należy lekceważyć rękojeści i dzwonienia.
Jeśli łowisz duże drapieżniki na spinning, długa rękojeść to również zaleta. Masz większą siłę przebicia w walce, a ciężkie przynęty łatwiej rzucić. Ogólnie rzecz biorąc, wędka jest bardziej stabilna.
Dla mniejszych ryb docelowych, takich jak okoń, można wybrać również wędki z mniejszą rękojeścią. Wędki Ultra Light (UL) mają często krótkie rękojeści i są w sumie krótsze.
Podczas łowienia na spinning zawsze stosuj plecionki*. Kupując wędkę upewnij się, że ma ona dobre pierścienie, tzn. twardy i gładki pierścień SIC. Chroni to dobrą linkę i sprawia, że bardzo dobrze się ona ślizga.
Liczy się szczytówka
Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej szczytówki do wędki. W tej kwestii należy wspomnieć, że zależy ona również od docelowej ryby oraz sztucznej przynęty. W przypadku łowienia ryb gumowych wielu wędkarzy preferuje twardą szczytówkę, dzięki czemu mogą lepiej wyczuć przynętę na dnie i szybko wykonać branie. W przypadku lżejszych przynęt, jak np. plugi, niektórzy spinningiści preferują bardziej miękką szczytówkę. W tym względzie należy powiedzieć, że zależy to również całkowicie od osobistego gustu.
Podsumowując, można powiedzieć, że do spinningu należy wybrać wędkę z akcją szczytową. Przy okazji oczywiście należy również przekonać się do tuningu wędki: lekką wędką okoniową nie zawsze da się złowić dużego szczupaka.
Odpowiednia wędka na sandacza dla Ciebie
Są też dwa rodzaje wędek sandaczowych. Z jednej strony mamy klasyczną wędkę drapieżnika, która służy do łowienia na naturalną przynętę (w tym przypadku ryby zanętowe i strzępy ryb). Z drugiej strony są też wędki spinningowe, które służą do optymalnej prezentacji sztucznych przynęt.Wędkarze drapieżników poszukujący klasycznej wędki do oferowania ryb zanętowych lub strzępów rybnych wybierają zazwyczaj stosunkowo mocne wędzisko, tak aby można było bezpiecznie poradzić sobie ze stosunkowo dużym ciężarem rzutowym. Jeśli oferujemy przynętę nie tylko ze spławikiem, ale również na dnie, ciężar wyrzutowy musi być dobrej wielkości. Długość wędki powinna wynosić dobre 3 metry.
Przy łowieniu na spinning wymagania są inne. Jeśli łowisz na gumy, wybierz spinning z jak najtwardszą szczytówką. Większość spinningistów preferuje twarde szczytówki wędzisk, aby móc lepiej odbierać gumowe ryby. Również ciężar wyrzutu musi być dobrze wyważony: Duże gumowe ryby są rzucane z ciężkimi główkami jigowymi. Z drugiej strony, jeśli łowisz lekkimi plugami, powinieneś wybrać wędkę o mniejszym ciężarze wyrzutu.
Do jigowania gumowymi rybami na sandacza zalecane jest wędzisko o ciężarze wyrzutu do 40g. Jeśli naprawdę chcesz łowić tylko duże sandacze, wybierz wędkę o ciężarze wyrzutu 40-100g. My polecamy Zanderkant od sandaczowego eksperta Sebastiana Hänela. Możesz ją łatwo zamówić na eBay lub Amazon.
Zanderkant na eBay*
Zanderkant na Amazon*
Wędka spinningowa na okonie, pstrągi i klenie
Do tych ryb potrzebne są raczej lżejsze / mniejsze wędki. Jak opisano powyżej, łowi się na te ryby wędkami ultra light (UL) (okoń, pstrąg) i light (kleń, okoń, pstrąg). Wędki UL mają ciężary wyrzutu 3-12g, a lekkie 10-20g.
- Właściwości: Części 2. Ciężar wyrzutowy 2-7. Działanie L. Długość transportowa 0,96 m. Waga 87,0 g....
- Mocna i lekka jak piórko Westin W3 StreetStick pozwala na sterowanie najmniejszą i małą sztuczną przynętą. Pomimo...
- Pomimo wszystkich wrażliwości jest ona zaskakująco mocna.
- Model: Spin 20
- Długość / m: 2,10
- Ciężar wyrzutu: 5-20
Wędka spinningowa na szczupaka powinna mieć następujące cechy
Jedną z najważniejszych cech, jakie musi spełniać wędka do połowu szczupaka, jest mocny kręgosłup. Musi on być rzeczywiście odporny. W końcu w przypadku ugryzienia przez kapitalnego drapieżnika, wędzisko może zostać poddane ogromnej sile podczas wiercenia i w najgorszym wypadku złamać się. Jednocześnie należy zagwarantować dobrą amortyzację: Im lepiej wędka amortyzuje uderzenia drapieżnika, tym mniejsza szansa, że stracimy ją w walce. Poza sumem nie ma w zasadzie żadnego innego słodkowodnego drapieżnika, który mógłby bardziej obciążyć wędkę niż szczupak. Zwłaszcza lekki sprzęt może szybko okazać się zgubą. Zaleca się stosowanie ciężaru wyrzutowego o masie 40-100g.
- Klasyczne wędki spinningowe o najwyższej jakości. Wędki są tak skonstruowane, że mogą być używane jako...
- Lekki i bardzo cienki blank dobrze leży w dłoni i przenosi przynętę na dobre odległości do wyrzutu. Część...
- Idealnie nadaje się do łowienia z gumowymi rybami, woblerami, kierunkowskazami i spinnerami.
Kupuj wędki wędkarskie online i oszczędzaj
Przy wyborze zawsze dobrze jest mieć możliwość jednorazowego potrzymania wędek w ręku. Szczególnie w przypadku wędek spinningowych jest to problem. W końcu waga i obsługa odgrywają ważną rolę. Zasadniczo, dlatego też wskazane jest również kupowanie w lokalnym sklepie wędkarskim. Zawsze dobrze jest wspierać regionalne sklepy wędkarskie. Jednak cena musi również przemawiać za tym krokiem.
Często zdarza się również, że tylko profesjonaliści lub częste wędkarze zauważają różnice w obsłudze. Jeśli jesteś początkujący lub łowisz tylko okazjonalnie, a nie codziennie, możesz również polegać na zaleceniach w Internecie. Wszystkie wymienione powyżej wędki są sprawdzone i mają wiele pozytywnych recenzji. Możesz więc być pewien, że prawdopodobnie będą Ci odpowiadać.
Które wędki spinningowe są waszymi ulubionymi? Które z nich polecacie? Zapraszamy do pozostawienia komentarza 🙂
*linki partnerskie