Wędka z kijem czy wędka teleskopowa: Która wędka jest dla mnie odpowiednia?

W początkach wędkarstwa łowiono prawie wyłącznie na wędki typu plug. Często stosowano nawet wędki jednoczęściowe. Dość długo trwało zanim udało się wykonać pierwsze wędziska teleskopowe z użyciem materiału z włókna węglowego. Sukces nie nadszedł długo: Coraz więcej wędkarzy preferowało wędki teleskopowe, ponieważ komfort podczas transportu jak i przechowywania jest po prostu większy. W międzyczasie jednak znaki się zmieniły.

Jak wędkarze rozpoznają dobrą wędkę teleskopową

Przez dość długi czas wędki typu tuck uważane były za szczególnie wysokiej jakości, ponieważ połączenia tuck świadczyły o dużej stabilności. Producenci sprzętu wędkarskiego dobrze płacili za te wędki, dlatego tym bardziej wędkarze przestawiali się na wędki teleskopowe. W międzyczasie jednak nastąpiło przemyślenie: Wędkarze chcą przede wszystkim wędzisk, które mogą wytrzymać duże obciążenia, dlatego też wędka teleskopowa wyraźnie wraca do mody.

W zasadzie nastąpiło prawdziwe odwrócenie trendów. Większość producentów ma obecnie w swoim asortymencie nawet więcej wędzisk typu plug-in niż modeli teleskopowych. Doprowadziło to jednak do większej różnicy w jakości pomiędzy wędkami wtykanymi. Wędkarze powinni więc zwracać baczną uwagę przy wyborze: Nie każda wędka to koniecznie dobry zakup.

Należy sprawdzić połączenia wtykowe

Wysokiej jakości wędki charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają niezawodne połączenia wtykowe. Muszą one idealnie pasować do siebie po podłączeniu, nie mogą się chwiać ani mieć luzów. W tym kontekście należy wspomnieć, że wędkarze powinni regularnie sprawdzać i w razie potrzeby czyścić połączenia wtykowe. Brud i zanieczyszczenia mogą powodować zarysowania, które ostatecznie prowadzą do pewnych uszkodzeń.

Jeśli chodzi o ilość złączek, to liczy się przede wszystkim długość wymaganego transportu. Na przykład, jeśli szukasz wędki podróżnej, to nie obejdziesz się bez trzyczęściowej lub nawet czteroczęściowej wędki. Jeśli jeździsz kombi i masz wystarczająco dużo miejsca, prawdopodobnie będziesz zadowolony z dwuczęściowej wędki. Ogólna zasada jest taka: im mniej łączeń, tym lepsza lub bardziej spójna akcja wędki. Istnieją jednak również pierwszorzędne wędki, które mają wiele przegubów. Takie wędki są częściej spotykane w wędkarstwie muchowym.

Wysokiej jakości wędki teleskopowe są bardzo odporne

Mimo wszystko wędki teleskopowe mają rację bytu. Wędziska te nie są bynajmniej tak złe jak ich reputacja. Problem polega na tym, że wielu wędkarzy przecenia różnicę w nośności. Wysokiej jakości wędka teleskopowa może z łatwością przewyższyć niejeden kij. W związku z tym nie powinieneś od razu odrzucać takiej wędki, gdy zostanie Ci ona polecona w sklepie wędkarskim. Może się okazać, że będzie ona dla Was dobrze dopasowana.

Udźwig wędki teleskopowej zależy przede wszystkim od użytych materiałów i jakości wykonania. Jest dość oczywiste, że nie należy zbytnio ufać tanim wędziskom. Za to modele ze średniej i wyższej półki cenowej z pewnością mają wiele do zaoferowania. W końcu szkielet takiej wędki może być bardzo akceptowalny, podobnie jak akcja wędziska.

Bestseller No. 1
Doorslay Przenośny zestaw wędkarski, kompletny profesjonalny zestaw wędkarski, 1 x teleskopowa wędka, 1 x kołowrotek wędkarski, przynęta, żyłka wędkarska 100 m, dla początkujących i miłośników
  • Pełny zestaw wędkarski: 1 x teleskopowa wędka, 1 x kołowrotek wędkarski, różne przynęty, x 100-metrowa żyłka...
  • Wędka wykonana jest z włókna węglowego o wysokiej gęstości, lekka, mocna i trwała. Teleskopowa konstrukcja...
  • Kołowrotek wędkarski: Kołowrotek wędkarski Deluxe ma trwałą metalową szpulę, wymienny uchwyt z lewej i prawej...

Wędka teleskopowa świetnie sprawdza się w podróży

Poza tym, wędkarstwo to i tak nie tylko sprężystość sprzętu wędkarskiego. Dzisiejszy sprzęt wędkarski i tak jest uważany za bardzo odporny: większość wędkarzy nie łowi tak dużych ryb, które mogłyby być w ogóle niebezpieczne dla ich sprzętu wędkarskiego. W związku z tym należy znacznie bardziej zastanowić się nad zaletami wędek teleskopowych. Szczególnie szybkie rozstawienie, jak również brak konieczności demontażu mocowań mówią same za siebie. Wprawdzie zespoły wędkarskie mogą pozostać zamontowane również na wędziskach rumpelkowych, jednak częściej dochodzi wtedy do splątania żyłki i przyponu.

Po prostu warto posiadać jedną lub drugą wędkę teleskopową i łowić nią. Głównym powodem jest oczywiście to, że można znacznie wygodniej transportować wędkę. Po zwinięciu wędki zajmują bardzo mało miejsca, dlatego można je bezpiecznie przewozić nie tylko w samochodzie, ale także w plecaku czy nawet w bagażu lotniczym. Każdy, kto szuka wędki do podróży, powinien pomyśleć o zakupie wędki teleskopowej.